Blog
Kominek z otwartą komora spalania
W artykule znajdziesz:
Kominek z otwartą komora spalania
Na luksus w postaci kominka mogą sobie pozwolić nieliczni – zasadniczo tylko właściciele domów, ponieważ uzyskanie zezwolenia na budowę kominka w kamienicy, w której są jeszcze kominy dymowe jest bardzo trudne (program na komputer).
Kominek służy głównie jako ozdoba, przeważnie salonu, czasami jest źródłem ogrzewania tego pomieszczenia, lub – w momencie wykonania odpowiedniej instalacji – całego domu (program na telefon).
Typy kominków
Urządzenia te można podzielić na dwa typy:
- kominki z paleniskiem umieszczonym za zamkniętymi drzwiczkami
zaopatrzonymi w żaroodporną szybę, oraz
- z paleniskiem otwartym z jednej lub więcej stron (program na egzamin ustny).
Kominki z paleniskiem otwartym
Kominki z paleniskiem otwartym z jednej strony usytuowane są przy ścianie lub w rogu pokoju, natomiast kominki otwarte z dwóch, trzech lub zupełnie bez ścian bocznych mogą być centralnym punktem pomieszczenia i stanowić bardzo atrakcyjną płonącą wyspę (promocja 3 w 1).
Każdy kominek jest opalany drewnem lub paliwem drewnopochodnym takim jak pellet czy brykiet, natomiast w kominkach z otwartym paleniskiem należy palić drewnem z drzew liściastych, dobrze wysuszonym (segregator).
Kominek z otwartym paleniskiem
Budowa kominka z otwartym paleniskiem powinna być prowadzona przez doświadczonego zduna, który oprócz właściwego odczytania i zrealizowania projektu kominka, przeprowadzi samodzielny przewód kominowy dymowy. Do odprowadzania spalin należy zbudować komin dymowy o jak najbardziej prostym kształcie, posiadającym tak zwaną gardziel z półką, na której będzie osadzała się maź powstała w wyniku spalania się drewna. Półkę umieszczoną we właściwym miejscu można łatwo wyczyścić. Dym przechodząc przez gardziel trafia do komory dymowej w kominie, a stamtąd wydostaje się na zewnątrz (opinie). Odpowiednio ulokowana gardziel zapobiega cofaniu się dymu i opadaniu zimnego powietrza do paleniska.
Konieczna wentylacja pomieszczenia
Otwarte kominki potrzebują dużo tlenu do prawidłowego spalania, który pobierają z otoczenia. W momencie palenia w takich kominkach jesienią i zimą, przy na ogół zamkniętych oknach, w pomieszczeniu musi być prawidłowo zamontowana mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna, zapewniająca stały dopływ świeżego powietrza z zewnątrz. Brak wentylacji może zakłócić pracę kominka, cofanie się spalin (zmiana ciśnienia w pomieszczeniu) lub niedobór tlenu w powietrzu co spowoduje przygasanie ognia i jednocześnie zagrożenie dla zdrowia przebywających tam osób.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32