Blog

12.09.2018

Kominek z otwartą komora spalania

W artykule znajdziesz:

Kominek z otwartą komora spalania

Na luksus w postaci kominka mogą sobie pozwolić nieliczni – zasadniczo tylko właściciele domów, ponieważ uzyskanie zezwolenia na budowę kominka w kamienicy, w której są jeszcze kominy dymowe jest bardzo trudne (program na komputer).
Kominek służy głównie jako ozdoba, przeważnie salonu, czasami jest źródłem ogrzewania tego pomieszczenia, lub – w momencie wykonania odpowiedniej instalacji – całego domu (program na telefon).
Typy kominków
Urządzenia te można podzielić na dwa typy:
- kominki z paleniskiem umieszczonym za zamkniętymi drzwiczkami
zaopatrzonymi w żaroodporną szybę, oraz
- z paleniskiem otwartym z jednej lub więcej stron (program na egzamin ustny).

Kominki z paleniskiem otwartym

Kominek z otwartą komora spalania

Kominki z paleniskiem otwartym z jednej strony usytuowane są przy ścianie lub w rogu pokoju, natomiast kominki otwarte z dwóch, trzech lub zupełnie bez ścian bocznych mogą być centralnym punktem pomieszczenia i stanowić bardzo atrakcyjną płonącą wyspę (promocja 3 w 1).
Każdy kominek jest opalany drewnem lub paliwem drewnopochodnym takim jak pellet czy brykiet, natomiast w kominkach z otwartym paleniskiem należy palić drewnem z drzew liściastych, dobrze wysuszonym (segregator).
Kominek z otwartym paleniskiem
Budowa kominka z otwartym paleniskiem powinna być prowadzona przez doświadczonego zduna, który oprócz właściwego odczytania i zrealizowania projektu kominka, przeprowadzi samodzielny przewód kominowy dymowy. Do odprowadzania spalin należy zbudować komin dymowy o jak najbardziej prostym kształcie, posiadającym tak zwaną gardziel z półką, na której będzie osadzała się maź powstała w wyniku spalania się drewna. Półkę umieszczoną we właściwym miejscu można łatwo wyczyścić. Dym przechodząc przez gardziel trafia do komory dymowej w kominie, a stamtąd wydostaje się na zewnątrz (opinie). Odpowiednio ulokowana gardziel zapobiega cofaniu się dymu i opadaniu zimnego powietrza do paleniska.
Konieczna wentylacja pomieszczenia
Otwarte kominki potrzebują dużo tlenu do prawidłowego spalania, który pobierają z otoczenia. W momencie palenia w takich kominkach jesienią i zimą, przy na ogół zamkniętych oknach, w pomieszczeniu musi być prawidłowo zamontowana mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna, zapewniająca stały dopływ świeżego powietrza z zewnątrz. Brak wentylacji może zakłócić pracę kominka, cofanie się spalin (zmiana ciśnienia w pomieszczeniu) lub niedobór tlenu w powietrzu co spowoduje przygasanie ognia i jednocześnie zagrożenie dla zdrowia przebywających tam osób.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami