Blog

Beton gipsowo-ceglany
W artykule znajdziesz:
Beton gipsowo-ceglany

Benzyna polimeryzacyjna - benzyna wysokooktanowa otrzymywana z gazowych węglowodorów nienasyconych w wyniku polimeryzacji tych węglowodorów w podwyższonej temperaturze i pod zwiększonym ciśnieniem wobec katalizatorów.
Benzyna silnikowa - złożona mieszanina ciekłych węglowodorów, otrzymana przez zwykłą destylację ropy naftowej, krakowanie termiczne lub katalityczne produktów naftowych, wrzących w granicach 40-210“C; stosowana jako paliwo do silników samochodowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Benzyna stabilizowana - benzyna o zwiększonej trwałości, w której przy długotrwałym przechowywaniu nie tworzą się osady; zwiększenie trwałości benzyny osiąga się przez dodanie odpowiednich inhibitorów albo oddestylowanie składników lotnych w wieży frakcjonującej.
Benzyna wysokooktanowa - mieszanina węglowodorów ciekłych, wrzących w granicach 30 - 100°C o liczbie oktanowej 80 - 100 lub więcej; b.w. otrzymywana jest w wyniku reformowania destylatów ropy naftowej, syntezy z gazów rafineryjnych, hydrokrakingu, hydrogenacji itp.
Benzyna wzorcowa - frakcja ropy naftowej, pozbawiona węglowodorów aromatycznych, nienasyconych i połączeń siarkowych, wrząca w granicach 65 - 100°C; stosowana jako rozpuszczalnik tłuszczów, olejów itp.
Benzyniarka - przyrząd do przemywania drobnych mechanizmów benzyną.
Benzynomierz - wskaźnik poziomu benzyny.
Beraloy - stop miedzi z berylem z dodatkiem niklu i kobaltu, stosowany do wyrobu sprężyn, kontaktów elektrycznych, łożysk, membran itp.
Berkel, Bk - promieniotwórczy pierwiastek chemiczny oddzielnej rodziny aktynowców w grupie dodatkowej skandowców (III grupa układu okresowego), liczba atomowa 97, o własnościach zasadowych; otrzymywany sztucznie w cyklotronie.
Berlinka - kryta barka rzeczna do przewozu towarów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Berło - drążek wręczany maszyniście lub kierownikowi pociągu jako znak zezwolenia na wjazd na szlak linii jednotorowej.
Bertolidy - związki niestechiometryczne.
Beryl, Be - pierwiastek chemiczny II grupy głównej układu okresowego (berylowce), liczba atomowa, srebrzysty, twardy, kruchy metal; jest stosowany jako składnik stopowy w brązach, stopach niklu, glinu i magnezu, w przemyśle chemicznym, elektrotechnicznym i in.
Beryl - minerał, krzemian berylu i glinu.
Berylioza - choroba zawodowa wywołana zatruciem przez beryl (uprawnienia budowlane).
Berylowanie - powierzchniowe nasycanie stali berylem.
Berylowce - pierwiastki 11 grupy głównej układu okresowego (beryl, magnez, wapń, stront, bar i rad); w przyrodzie występują wyłącznie w stanie związanym.
Besemerowanie - otrzymywanie stali przez świeżenie surówki w konwertorze.
Bessemera besemerownia - hutn. oddział huty. w którym produkuje się stal w konwertorach Bessemera besztauit.
Besztaunit - skała wylewna zmieniona, o składzie analogicznym do trachitu alkalicznego, charakteryzująca się obecnością kwarcu; używany w przemyśle chemicznym jako wypełniacz wież absorpcyjnych i do sporządzania wykładzin kwasoodpomych.
Betaaktywny - betapromieniotwórczy.
Betainy - czwartorzędowe sole alkiloamoniowe aminokwasów o wewnętrznie skompensowanych jonach
Betapromieniotwórczy
Betapromieniotwórczy, betaaktywny - wysyłający promienie beta (program egzamin ustny).
Betatron, akcelerator indukcyjny - akcelerator elektronów, w którym przyspieszenie zachodzi pod wpływem wirowego pola elektrycznego, indukowanego przez zmienny strumień elektromagnetyczny; stosowany w fizyce jądrowej, medycynie i technice.
Betocel - pianobeton cementowy, podobny pod względem struktury, własności i zastosowań do celolitu; wyrabiany z mieszaniny piasku, cementu i wody z dodatkiem emulsji pianotwórczej zawierającej mydła żywiczne; zastosowanie jak celolitu.
Beton - tworzywo uzyskane z mieszanki betonowej w wyniku jej wiązania i twardnienia; stosowany do konstrukcji betonowych i żelbetonowych, do wykładzin i przegród izolujących cieplnie i akustycznie oraz do wyrobu różnych elementów prefabrykowanych (opinie o programie).
Beton asfaltowy, asfaltobeton - masa otrzymana przez zmieszanie w odpowiednim stosunku ilościowym asfaltu z mączką mineralną, piaskiem kwarcytowym i grysem lub żwirem, charakteryzująca się bardzo ścisłym szkieletem mineralnym, wytwarzana, układana i zagęszczana na gorąco lub na zimno, stosowana głównie do budowy nawierzchni.
Beton cementów o-ceglany - beton lekki uzyskany z cementu i z kruszca ceglanego.
Beton cementowo-glińcowy - beton lekki uzyskany z cementu i z glińca.
Beton cementowo-trocinowy, trocinobeton cementowy - beton lekki uzyskany z cementu i z trocin.
Beton cementowo-wapieniowy - beton lekki uzyskany z cementu i z kruszywa lekkiego wapieniowego (z kamienia wapiennego) (segregator aktów prawnych).
Beton cementowo-żużlowy, żużlobeton cementowy - beton lekki uzyskany z cementu i z kruszywa żużlowego.
Beton chudy - beton cementowy zwykły o zawartości cementu poniżej 150 kg na m betonu i o malej wytrzymałości.
Beton ciekły, beton lany - beton o dużej plastyczności uzyskanej przez dodanie odpowiedniej ilości wody; stosowany do wznoszenia konstrukcji metodą odlewania.
Beton ciężki - beton o gęstości pow. 2600 kg/m’ (otrzymywany z kruszyw specjalnych ewentualnie z dodatkiem kawałków stali).
Beton gipsowo-ceglany - beton lekki uzyskany z gipsu i z kruszywa ceglanego (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32