Blog

03.11.2022

Komisja kwalifikacyjna

W artykule znajdziesz:

Komisja kwalifikacyjna

Komisja kwalifikacyjna ustala protokólarnie, które z posiadanych materiałów niepełnowartościowych mogą być:

  1. wykorzystane jako materiały zastępcze po dokonaniu przeróbek lub dostosowań;
  2. użyte w ramach własnej produkcji ubocznej;
  3. przeznaczone jako materiały nadające się do produkcji poza przedsiębiorstwem;
  4. zakwalifikowane na złom lub odpadki (w przypadku stwierdzenia, że materiały te nie nadają się do wyżej wymienionych celów) (program uprawnienia budowlane na komputer).

W protokóle podaje się ewidencyjną ilość, cenę i wartość badanych materiałów oraz ustala się faktyczną ilość i wartość materiałów nadających się do produkcji lub przeróbki. Określa się również przyczyny obniżenia wartości materiałów oraz ustala winnych.

Na podstawie zatwierdzonego protokołu wpisuje się dowody rozchodowe według pełnej ceny na materiały podane w ewidencji, a które to materiały straciły swą pierwotną wartość, i sporządza dowody przychodowe na te materiały zakwalifikowane do niższego gatunku, według obniżonej ceny, ustalonej przez komisję (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Podkreślić należy, że wycena materiałów niepełnowartościowych lub mało- wartościowych, sprzedaż nadwyżek materiałów, zakwalifikowanie materiałów na złom lub odpadki itp. powinny być przeprowadzone bardzo wnikliwie i starannie analizowane.

W celu ustalenia faktycznego stanu materiałów na budowie i skontrolowania, czy ilości tych materiałów zgodne są ze stanem wykazywanym w ewidencji materiałowej, przeprowadza się spisy materiałów (inwentaryzację) na podstawie przeliczenia, przeważenia i przemierzenia materiałów znajdujących się w magazynach, składowiskach, miejscach pracy oraz w użytkowaniu pracowników. Wzór formularza „arkusz spisu z natury” (uprawnienia budowlane).

Inwentaryzacja składników

Inwentaryzacja składników majątkowych obejmuje:

  1. ustalenie w drodze spisu z natury rzeczywistego stanu ilościowego wszystkich rzeczowych i pieniężnych składników majątkowych, pozostających w dyspozycji jednostki, zarówno objętych ewidencją księgową, jak i dotychczas nie ewidencjonowanych oraz bez względu na to, czy składniki są w użyciu czy też nie, jak również w przypadkach, gdy nie stanowią one własności przedsiębiorstwa lecz są na przechowaniu lub w jego użytkowaniu;
  2. wycenę rzeczowych składników majątkowych (program egzamin ustny);
  3. ustalenie i wyjaśnienie ilościowych i wartościowych różnic pomiędzy rzeczywistym stanem składników, a stanem wynikającym z ksiąg rachunkowych jednostki oraz odpisanie tych różnic;
  4. ustalenie i uzgodnienie rozrachunków i rozliczeń oraz odpisanie ewentualnych różnic.

Inwentaryzację rzeczowych składników majątkowych przeprowadza komisja inwentaryzacyjna. Przeprowadzając inwentaryzację dokonuje się oceny przydatności rzeczowych składników majątkowych oraz wyceny według aktualnej wartości zapasów materiałów, półfabrykatów i wyrobów gotowych zbędnych, nadmiernych, niepełnowartościowych i nietypowych których wartość uległa zmniejszeniu wskutek zepsucia lub zniszczenia, bądź zmalała z innych przyczyn. Spis materiałów z natury można przeprowadzać metodą inwentaryzacji okresowej lub metodą inwentaryzacji ciągłej (opinie o programie).

Metoda inwentaryzacji okresowej polega na spisaniu z natury stanów zapasów materiałowych jednocześnie we wszystkich magazynach (placach budów) na ściśle określoną datę, którą powinien być z reguły koniec miesiąca (segregator aktów prawnych). Daty spisu ustala się w ten sposób, by wpływ warunków atmosferycznych w okresie jesienno-zimowym i nasilenie tempa robót na budowach nie oddziaływały na wyniki spisu i przebieg produkcji. Przeprowadzenie jednak spisu tą metodą wymaga powołania jednocześnie licznych komisji spisowych i powoduje spiętrzenie w czasie czynności związanych z wyceną i weryfikacją arkuszy spisowych, co połączone jest z poważnymi trudnościami w przedsiębiorstwach.

Przy ustalaniu terminów inwentaryzacji okresowej, dokonywanej co najmniej dwa razy w roku, powinna być przestrzegana zasada, że obydwie inwentaryzacje nie mogą przypadać na jedno półrocze, a okres dzielący terminy nie może być krótszy niż 3 miesiące (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami