Blog

17.04.2020

Komora jonizacyjna

W artykule znajdziesz:

Komora jonizacyjna

Komora jonizacyjna

Komora jonizacyjna - detektor promieniowania jonizującego działający na zasadzie jonizacji gazu, zachodzącej pod wpływem tego promieniowania; gaz wypełnia naczynie zaopatrzone w dwie elektrody i wskutek jego jonizacji w obwodzie komory pojawia się prąd elektryczny, który jest rejestrowany i mierzony.
Komora jonizacyjna całkująca, komora jonizacyjna kondensatorowa - komora jonizacyjna dostarczająca informacji o promieniowaniu w postaci sumarycznego ładunku elektrycznego na elektrodach komory, wytworzonego przez promieniowanie jonizujące w ciągu określonego czasu.
Komora jonizacyjna impulsowa - komora jonizacyjna dostarczająca informacji o promieniowaniu w postaci impulsów elektrycznych odpowiadających zdarzeniom jonizującym zachodzącym w jej wnętrzu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Komora jonizacyjna kondensatorowa - komora jonizacyjna całkująca.
Komora jonizacyjna prądowa - komora jonizacyjna dostarczająca informacji o promieniowaniu w postaci średniej wartości prądu powstałego na skutek jonizacji.
Komora jonizacyjna rozszczepieniowa - komora jonizacyjna przeznaczona do detekcji neutronów, zawierająca materiały rozszczepialne, w której jonizacja jest wywołana przez fragmenty rozszczepienia wytworzone przez te neutrony.
Komora kablowa - pomieszczenie w budynku (lub pod ziemią przy budynku) centrali telefonicznej lub stacji wzmacniakowej przeznaczone do wprowadzania kabli do centrali lub stacji wzmacniakowej; w k.k. na głowicach dokonywane są konieczne przełączenia.
Komora klimatyzacyjna - część urządzenia klimatyzacyjnego w postaci komory, w której powietrze poddawane jest odpowiedniej obróbce (filtrowaniu, ochładzaniu, nawilżaniu itp.).
Komora kondensacyjna - komora śladowa, w której obserwuje się ślady cząstek naładowanych w postaci kropel pary wodnej, kondensującej się wzdłuż torów cząstek.
Komora korbowa - wnętrze skrzyni korbowej, stanowiące wydzieloną przestrzeń dla ruchu mechanizmu korbowego silnika; w niektórych silnikach dwusuwowych k.k. służy jako sprężarka mieszanki paliwowo-powietrznej lub powietrza wtłaczanego następnie do cylindra (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Komora kosmiczna - urządzenie naziemne, w którym sztucznie wytwarza się warunki zbliżone pod niektórymi względami do panujących w przestrzeni kosmicznej; k.k. służy do badania aparatury statków kosmicznych i treningu kosmonautów.

Komora lakiernicza

Komora lakiernicza - pomieszczenie wyposażone w niezbędne urządzenia do lakierowania i malowania natryskowego oraz w urządzenia wentylacyjne i klimatyzacyjne.
Komora linowa, kabelgat - pomieszczenie na statku, w którym przechowuje się liny (uprawnienia budowlane).
Komora ładownicza - komora stacji ładowniczej.
Komora łańcuchowa - pomieszczenie na statku, w którym przechowuje się łańcuch kotwiczny.

Komora łukowa - część łącznika przeznaczona do tego, aby łuk powstający w czasie czynności łączeniowych palił się tylko w przestrzeni przez nią ograniczonej.
Komora metalizacyjna - pomieszczenie do metalizowania dużych przedmiotów; metalizator pracuje wewnątrz k.m., a dla ochrony dróg oddechowych i skóry ma na sobie skafander pyłochłonny i hełm metalizacyjny.
Komora mieszankowa gaźnika - część przelotu gaźnika zawarta między przewężeniem gardzieli, a ujściem gaźnika, w której następuje zmieszanie paliwa z powietrzem i odparowywanie większej części paliwa.

Komora mieszankowa palnika - przestrzeń w nasadce palnika spawalniczego, w której miesza się gaz palny z tlenem lub powietrzem.
Komora nabojowa - tylna, gładka część przewodu lufy, połączona z częścią gwintowaną lufy stożkiem przejściowym, w której umieszcza się nabój (program egzamin ustny).
Komora napowietrzania - urządzenie, w którym prowadzi się napowietrzanie mieszaniny ścieków z osadem czynnym.
Komora niskich ciśnień - szczelne pomieszczenie z urządzeniami pozwalającymi na wytwarzanie w nim podciśnienia; k.n.c. stosuje się do celów badawczych, leczniczych i szkoleniowych (np. dla personelu lotniczego).
Komora ochronna - komora przeznaczona i przystosowana do prac z substancjami promieniotwórczymi (opinie o programie).
Komora odpylająca - komora pyłowa.
Komora paleniskowa - wydzielona przestrzeń w kotle, w której następuje spalanie paliwa.

Komora pęcherzykowa - komora śladowa z przc- gizaną cieczą, w której obserwuje się ślady cząstek naładowanych w postaci pęcherzyków tworzących się wzdłuż torów cząstek wskutek wrzenia cieczy.
Komora pływakowa gaźnika - zbiornik paliwa w gaźniku, w którym za pomocą pływaka i zaworu iglicowego jest utrzymywany stały poziom paliwa płynącego do rozpylaczy.
Komora pływalnościowa - wodoszczelna komora stanowiąca integralną część konstrukcji środka ratunkowego (segregator aktów prawnych).
Komora pneumatyczna - odmiana cylindra pneumatycznego (w urządzeniach napędu pneumatycznego), w którym ruch tłoka jest zastąpiony przez odkształcenie przepony pod działaniem sp.ężonego powietrza.
Komora pochłaniająca - pomieszczenie pomiarowe o takich właściwościach akustycznych, że rozprzestrzeniającą się w nim falę akustyczną można uważać za bieżącą; k.p. charakteryzuje znikomy czas pogłosu.

Komora podwozia - komora w kadłubie, skrzydle lub w gondoli silnika samolotu, w której chowa się podwozie podczas lotu.
Komora pogłosowa - pomieszczenie zamknięte, izolowane od zewnętrznych zakłóceń akustycznych, o nieregularnym kształcie i zapewniające uzyskanie w swym wnętrzu dźwięku rozproszonego (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami