Blog
Kompleksowa brygada
W artykule znajdziesz:
W celu utrzymania równomiernego stanu zatrudnienia na budowie i niedopuszczenia do przestojów brygad specjalistycznych wskazane jest ponadto przeszkolenie pracowników tak, aby opanowali dwa zawody i aby w razie braku frontu robót w ich zasadniczej specjalności mogli być zatrudnieni przy innych robotach, które w danej chwili wymagają zwiększonej obsady (program uprawnienia budowlane na komputer). Najlepiej problem ten rozwiązuje się przy zatrudnianiu brygad kompleksowych, składających się z robotników różnych specjalności przeszkolonych w kilku zawodach. Brygada kompleksowa otrzymuje jedno wspólne zlecenie robocze i każdy jej członek zainteresowany jest w wykonaniu całości powierzonych brygadzie robót (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Na podstawie projektu technicznego, kosztorysu i harmonogramu robót opracowuje się zestawienie ilości potrzebnych materiałów i prefabrykatów dla poszczególnych obiektów. Zestawienie obejmuje oddzielnie materiały i prefabrykaty podstawowe i sporządzane jest w układzie harmonogramu. Jak widać w tablicy 1-9 zestawienie obejmuje oddzielnie materiały dla ław fundamentowych, dla ścianek działowych, tynków itp. oraz prefabrykaty z rozbiciem na poszczególne kondygnacje budynku (uprawnienia budowlane).
Ilości potrzebnych materiałów oblicza się w oparciu o projekt techniczny, na podstawie przewidzianych w kosztorysie ilości robót do wykonania oraz norm zużycia na jednostkę objętości robót podanych w „Katalogu norm zużycia materiałów budowlanych"’.
Zestawienie materiałów i prefabrykatów jest podstawą do określenia niezbędnych ilości materiałów oraz do opracowania miesięczno-tygodniowych planów dostaw materiałów (program egzamin ustny).
Właściwy dobór maszyn i urządzeń pomocniczych jest jednym z podstawowych warunków sprawnego wykonania zadań, w szczególności przy stosowaniu uprzemysłowionych metod realizacji budowy. Dobór odpowiednich maszyn i urządzeń nie tylko wpływa na warunki organizacyjno-techniczne i bezpieczeństwo pracy na budowie, lecz również w poważnym stopniu decyduje o efektach ekonomicznych.
Zmianowość pracy maszyn budowlanych
Zestaw potrzebnych maszyn, urządzeń i środków transportowych ustala się na podstawie podanych w harmonogramie ilości robót do wykonania oraz wydajności poszczególnych rodzajów sprzętu budowlanego. Należy przy tym uwzględnić zmianowość pracy maszyn budowlanych oraz przerwy konieczne do przeprowadzania przeglądów i remontów. Wybierając typ maszyny należy wziąć pod uwagę możliwość jej wykorzystania do różnych robót, co jest szczególnie ważne na mniejszych budowach (opinie o programie).
Dla poszczególnych budynków powinny być opracowane harmonogramy montażu. Konieczne jest opracowanie w oparciu o nie harmonogramu pracy żurawi przy założeniu, że żurawie jako maszyny prowadzące na budowie (a w szczególności w budownictwie uprzemysłowionym) nie mogą mieć przestojów i muszą być w pełni wykorzystane. Harmonogram pracy żurawi stanowi obowiązującą dyrektywę dla budowy, a pośrednio i dla wytwórni prefabrykatów. Harmonogram powinien być systematycznie uzupełniany przez nanoszenie realizacji zadań (segregator aktów prawnych).
W ramach dokumentacji przygotowania produkcji wskazane jest opracowanie planu kosztów budowy i poszczególnych obiektów. Plan kosztów opracowuje się w oparciu o kosztorys. Wzór formularza limitów przewidywanych bezpośrednich kosztów wykonania robót związanych ze wzniesieniem danego obiektu.
Poza bezpośrednimi do kosztów własnych obiektu wchodzi przypadająca na obiekt część kosztów ogólnych budowy. Przyjmuje się je proporcjonalnie do Integralną częścią zlecenia powinna być sprawdzona dokumentacja projektowa i kosztorysowa, dokumentacja organizacyjna budowy oraz sprecyzowane zadania ekonomiczne (wysokość funduszu płac, kosztów itp. Równocześnie z planem zagospodarowania placu budowy wskazane jest również opracowanie „planu rzeczowo-finansowego zagospodarowania placu budowy”, który zawiera zestawienie kosztów urządzeń i obiektów zaplecza budowy oraz stawki umorzenia tych kosztów (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32