Blog

15.02.2022

Kompleksowa mechanizacja

W artykule znajdziesz:

Kompleksowa mechanizacja

Technicznie uzasadnione i optymalne, zestawy maszyn mogą być tworzone tylko w odniesieniu do wykonywania konkretnych obiektów budowlanych w określonych warunkach realizacyjnych (nie istnieją generalne recepty na optymalne zestawy w poszczególnych rodzajach robót budowlanych) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zgodnie z podaną definicją mechanizacji kompleksowej przyjmuje się, że może ona być zastosowana przy realizacji robót zmechanizowanych w jak najwyższym, ekonomicznie uzasadnionym, możliwym w danym przypadku, stopniu, tj. z mechanizacją wszystkich ciężkich i pracochłonnych czynności danego procesu (podstawowych, pomocniczych, transportowych i innych), z maksymalnym ograniczeniem pracy ręcznej tylko do czynności obsługowych i uzupełniających, występujących w niewielkim zakresie (program uprawnienia budowlane na ANDROID). A zatem mechanizacja kompleksowa może i powinna wystąpić wszędzie tam, gdzie istnieją do tego warunki, tzn. gdy jest do dyspozycji dostateczna ilość robót o ustalonym procesie technologicznym oraz gdy można dobrać, spośród będących do dyspozycji maszyn i urządzeń, zespół tych maszyn o odpowiednim składzie, odpowiadających sobie parametrami eksploatacyjnymi.

Zespół maszyn powinien w sposób ciągły i równomierny zapewnić realizację całego procesu technologicznego, dla którego został dobrany (tj. równoczesne lub kolejne wykonywanie wszystkich operacji wchodzących w skład tego procesu). Mechanizacja kompleksowa może zatem powstać przez zaprojektowanie realizacji przebiegu procesu technologicznego (produkcyjnego lub usługowego, np. transportowego) wybranym, jako optymalny, zespołem maszyn i urządzeń, zwanym dalej zestawem maszyn (uprawnienia budowlane).

Zamierzenia przyszłościowe powinny doprowadzić do sytuacji, w której nowo projektowane maszyny, agregaty i całe zestawy maszyn będą wynikały bezpośrednio z potrzeb i dokładnej znajomości specyfiki określonych złożonych procesów budowlanych, co może być osiągnięte przez bezpośrednią współpracę między technologami robót a konstruktorami maszyn i urządzeń budowlanych, związaną podczas prac naukowo-badawczych nad konkretnymi tematami (program egzamin ustny).

Czasy działania jednostek

Na obecnym etapie w większości przypadków nie istnieje jeszcze możliwość doboru pełnych zestawów maszyn o dobrze zharmonizowanych parametrach eksploatacyjnych, tym niemniej należy dążyć do osiągnięcia najwyższego stopnia zgodności tych parametrów w zestawie maszyn, wychodząc z jednej z podstawowych zasad teorii organizacji, a mianowicie „prawa harmonii” K. Adamieckiego, które mówi, że: „przy pracy podzielonej na szereg współdziałających ze sobą jednostek wykonawczych uzyskuje się tym lepszy skutek ekonomiczny, im dokładniej są do siebie dobrane te współdziałające jednostki oraz im dokładniej uzgodnione są ze sobą czasy działania tych jednostek” (opinie o programie).

Zaprojektowanie najwłaściwszego wykonania dowolnego budowlanego procesu technologicznego przedstawia często zadanie trudne i złożone. W każdym niemal procesie technologicznym istnieje wiele bardzo efektywnych sposobów wykonania operacji i czynności oraz możliwości wyposażenia wykonawców w najwłaściwsze maszyny i urządzenia.

Jako przykład można przedstawić temat dotyczący wyboru metod i sposobów mechanizacji procesu zagęszczania mieszanki betonowej (segregator aktów prawnych). Zagęszczanie mieszanki betonowej może być dokonane:

  • ręcznie (sztychowanie lub ubijanie),
  • mechanicznie (sztychowanie, ubijanie, prasowanie, wstrząsanie, utrząsanie, wirowanie, wibrowanie, odpowietrzanie, wibrowanie z odpowietrzaniem itp.).

W każdym z tych sposobów istnieją możliwości zastosowania różnych maszyn i urządzeń oraz rozmaitego wykonania poszczególnych operacji, co ma zasadniczy wpływ na skuteczność i efektywność techniczną i ekonomiczną zagęszczania. Możliwości te zależą ponadto od warunków wykonania procesu, cech mechanicznych maszyn i urządzeń oraz własności obrabianego ośrodka (skład mieszanki betonowej, konsystencja itp.)(promocja 3 w 1). Ważne jest odpowiednie wykorzystanie podstaw teoretycznych dotyczących poszczególnych sposobów zagęszczania mieszanki betonowej.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami