Blog
Komplet podporowy
W artykule znajdziesz:
Komplet podporowy
W celu utrzymania deskowania w projektowanym położeniu stosuje się podpory ukośne zwane także zastrzałami. Ich zadaniem jest podpieranie, rektyfikacja i zabezpieczanie przed zmianami położenia pionowych deskowań monolitycznych konstrukcji budowlanych (program uprawnienia budowlane na komputer). Podpory ukośne przenoszą, przede wszystkim, siłę rozciągającą i ściskającą powstałą w wyniku parcia wiatru na płyty deskowania.
Komplet podporowy składa się z górnej podpory ukośnej (zastrzału), dolnej podpory ukośnej (rozpory), stopy przegubowej oraz głowic mocujących.
Podpory ukośne składają się z następujących elementów: rury zewnętrznej, rury wewnętrznej, nakrętki regulacyjnej oraz sworznia nakrętki regulacyjnej. Rura wewnętrzna umożliwia zgrubne nastawianie długości podpory (zastrzału) co 10 cm (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Nakrętka regulacyjna służy do dokładnego nastawienia długości podpory przez obracanie, co powoduje wsuwanie lub wysuwanie się rury wewnętrznej o 10 cm. Jeden pełny obrót nakrętki powoduje przesunięcie rury wewnętrznej o 1 cm.
Zakończenie rury wewnętrznej umożliwia przegubowe zamocowanie zastrzału do głowic mocujących. Przyłącze na drugim końcu rury zewnętrznej pozwala na przymocowanie jej do stopy. W zależności od producentów podpór spotykamy różne rozwiązania szczegółów połączeń podpór zarówno z elementami deskowań, jak i z podłożem.
Montaż zastrzału i rozpory rozpoczyna się od przymocowania głowic do deskowania.
Głowicę zastrzału mocuje się na ustalonej odległości y (odległość głowicy od krawędzi górnej deskowania) podawanej w dokumentacji technicznej systemu, natomiast głowicę rozpory - w odległości około 30 cm od podstawy deskowania.
Elementami systemu deskowaniowego są również pomosty robocze (uprawnienia budowlane). Umożliwiają one bezpieczne wykonywanie robót betoniarskich oraz dostęp do elementów wyposażenia deskowań w celu ich montażu i demontażu. Dopuszczalne obciążenie pomostu wynosi 1,5 kN/nr.
Konstrukcje pomostów
Konstrukcje pomostów stanowią:
a) Stalowe wsporniki zamocowane zazwyczaj w otworach górnych żeber funkcyjnych płyty oraz słupki poręczy; w niektórych systemach wspornik i słupek występuje jako pojedynczy element (program egzamin ustny). Maksymalny rozstaw wsporników zależy od ich parametrów wytrzymałościowych i jest podawany przez producentów deskowań w dokumentacji technicznej.
b) Elementy drewniane wykonywane na budowie: poręcze oraz poszycie pomostu. Montaż deskowania drobnowymiarowego
Montaż deskowania na budowie powinien być wykonywany na podstawie projektu zadeskowania.
Deskowanie fundamentów. Montaż deskowania rozpoczynany jest zawsze od takich miejsc, jak: naroża, uskoki fundamentów, punkty odejścia ław prostopadłych (opinie o programie). Do wykonywania deskowania fundamentów płyty ustawiane są przeważnie w pozycji poziomej. W strefie fundamentowej mocowanie ścian deskowań za pomocą ściągów DW w wykopach może być w wielu przypadkach utrudnione. W celu ułatwienia prac montażowych, w deskowaniach systemowych ław i stóp fundamentowych wykonanych z elementów drobnowymiarowych o wysokości do 90 cm do łączenia płyt stosuje się taśmy perforowane wraz z napinaczami do ściągania deskowania w poziomie podłoża, w górnej części zaś naciągi fundamentowe. Takie rozwiązanie jest korzystne ze względów wykonawczych (segregator aktów prawnych).
Taśma perforowana jest dostarczana na budowę „na metry” i jest łatwa w użyciu; rozkładana jest pod ustawionymi poziomo płytami. Napinacz taśmy perforowanej umożliwia łatwy sposób deskowania fundamentów, zastępując dolny poziom ściągów. Pozwala to ponadto uniknąć przechodzenia ściągów przez beton. Odległość otworów w taśmie perforowanej wynosi 5 cm. Zmniejsza to zapotrzebowanie na przestrzeń roboczą i tym samym zakres robót ziemnych. Przy stosowaniu w górnej części deskowania naciągów, płyty nie muszą być ustawiane dokładnie naprzeciwko siebie.
Montaż napinaczy jest możliwy w każdym miejscu na długości płyty (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Zabytek to nieruchomość lub rzecz ruchoma, ich części lub zespoły, które stanowią świadectwo minionej epoki lub wydarzenia, mają znaczenie dla…
Strefa pożaru do ograniczenia przestrzeni budynku, obiektu budowlanego lub terenu, która jest wyodrębniona w celu ograniczenia się, i umożliwiania skutecznej…
53 465
98%
32