Blog

Cięcie formatowe płyt zdjęcie nr 2
01.12.2022

Koncepcja architektoniczna

W artykule znajdziesz:

Cięcie formatowe płyt zdjęcie nr 3
Koncepcja architektoniczna

Ogólnym wymaganiem w zakresie rzutu budynku jest stosowanie układów konstrukcyjnych o obrysie prostokątnym i możliwie symetrycznym rozkładzie ścian względem osi podłużnej (program uprawnienia budowlane na komputer). Warunki, jakie musi spełniać rozmieszczenie tych ścian, zależą od tego, czy w konstrukcji mogą wystąpić znaczne siły rozciągające od zginania. W najczęściej występujących w praktyce przypadkach posadowienia konstrukcji na płycie i ugięcia konstrukcji ((d s)ma* > 0), gdy można wykluczyć możliwość wystąpienia takich sił, symetria rozmieszczenia ścian nie ma tak istotnego znaczenia, jakkolwiek odchylenia w tym zakresie nie powinny przekraczać 1,80 m. W pozostałych przypadkach projektowanie układów o symetrycznym rozkładzie ścian nabiera istotnego znaczenia.

W przypadkach gdy koncepcja architektoniczna wymaga istotnego zróżnicowania obrysu budynku, rzutu ścian wewnętrznych czy też ewentualnie jego wysokości, konstrukcję należy podzielić dylatacjami na segmenty, w obrębie których spełnienie wymagań dotyczących rzutu budynków będzie możliwe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Poza spełnieniem powyższych wymagań istotnego znaczenia nabiera również nadanie konstrukcji odpowiedniej sztywności. W zakresie usztywnienia poprzecznego problem sprowadza się do konieczności usztywnienia układu ścianami poprzecznymi, przechodzącymi przez całą szerokość budynku, niekoniecznie w jednej płaszczyźnie. Rozstaw tych ścian nie powinien przekraczać 12,0 m. Jak łatwo stwierdzić, dla większości układów warunek ten jest spełniony (uprawnienia budowlane). W przypadku układów korytarzowych spełnienie tego warunku wymaga zastosowania w traktach korytarzowych elementów ramowych. Należy zwrócić uwagę, aby fragmenty konstrukcji wydzielone korytarzem i klatkami schodowymi zespolone były co najmniej dwoma takimi elementami.

W zakresie usztywnienia podłużnego zasadą jest stosowanie układów usztywnionych w pełni ścianami wewnętrznymi. Ten sposób usztywnienia stwarza bowiem najkorzystniejsze warunki pracy konstrukcji. Nic bez znaczenia jest również fakt, że sposób zachowania się tych układów, tradycyjnie stosowanych w przypadkach znacznych różnic osiadań podłoża, jest obecnie najlepiej rozpoznany (program egzamin ustny).

Dla większości praktycznych przypadków usztywnienie układu w każdym przekroju jednym odcinkiem ściany wewnętrznej osłabionej wyłącznie otworami drzwiowymi jest wystarczające. W przypadkach budynków posadowionych na ławach lub gdy 1,0 cm, ściany usztywniające należy umieszczać w osi podłużnej budynku. W pozostałych przypadkach należy jedynie zwrócić uwagę, aby odcinki tych ścian nie były oddalone od osi podłużnej więcej niż 1,80 m.

Budynek usztywniony

Budynek usztywniony w pełni ścianami wewnętrznymi nie wymaga z regały stosowania dodatkowego usztywnienia częścią podziemną. W przypadku budynków długich (L > 40 m) wpływ tego usztywnienia na siły w konstrukcji jest mały, natomiast w budynkach krótkich potrzeba redukcji sił poprzez dodatkowe usztywnienie występuje rzadko (opinie o programie).

W przypadku gdy program użytkowy uniemożliwia usztywnienie w pełni ścianami wewnętrznymi, a podłoża charakteryzują się średnimi osiadaniami większymi od 8,0 cm, niezbędne jest zaprojektowanie układu usztywnionego częścią podziemną Natomiast w przypadku podłoży charakteryzujących się mniejszymi osiadaniami można realizować również układy wiotkie, usztywnione odcinkami ścian podłużnych (segregator aktów prawnych).

Omówione wymagania konstrukcyjne i wymagania spełnia się niezależnie od konkretnych warunków gruntowych. Warunki te uwzględnia się natomiast przy ustalaniu długości konstrukcji, gdyż jest ona czynnikiem determinującym rozmiary różnic osiadań {As), a w konsekwencji wielkość sił i odkształceń w konstrukcji. Stąd też długość konstrukcji dobieramy tak, aby występujące w niej siły mogły być przejęte przez układ. Możliwości kształtowania nośności elementów konstrukcji z uwagi na siły od nierównomiernych osiadań podłoża, zwłaszcza w przypadku budynków prefabrykowanych, są ograniczone. Dlatego też przy pewnych, wynikających z założonej długości budynku L rozmiarach różnic osiadań podłoża {As), zachodzi potrzeba ograniczenia ich wielkości poprzez podział budynku dylatacjami (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Cięcie formatowe płyt zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Cięcie formatowe płyt zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Cięcie formatowe płyt zdjęcie nr 8 Cięcie formatowe płyt zdjęcie nr 9 Cięcie formatowe płyt zdjęcie nr 10
Cięcie formatowe płyt zdjęcie nr 11
Cięcie formatowe płyt zdjęcie nr 12 Cięcie formatowe płyt zdjęcie nr 13 Cięcie formatowe płyt zdjęcie nr 14
Cięcie formatowe płyt zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Cięcie formatowe płyt zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Cięcie formatowe płyt zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami