Blog

11.10.2022

Kondensowanie

W artykule znajdziesz:

Kondensowanie

Znajomość i uwzględnianie przy opracowaniu projektów omawianych właściwości materiałów budowlanych, jak również przyszłych warunków pracy murów, pozwoliłyby często uniknąć wad. stwierdzanych przeważnie już po oddaniu budynku użytkownikowi. Adsorpcja jest zjawiskiem powszechnym. Każdy materiał pokrywa się warstewką wilgoci o zmiennej grubości, zależnie od warunków. W większości wypadków nie daje to przykrych skutków (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wyraźnie rzuca się w oczy dopiero wtedy, gdy warstewka wilgoci staje się grubsza i mur przy dotyku jest wyraźnie wilgotny. Zachodzi to przeważnie, gdy powietrze w pomieszczeniu jest nadmiernie wilgotne, przy słabej wentylacji, a jednocześnie gdy ściany pokryte są trudno przepuszczającą wilgoć powłoką, np. farbą olejną (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Kondensacja pary wodnej zachodzi intensywnie na ścianach w niższej temperaturze. Obserwuje się wówczas zupełnie wyraźnie powstawanie rosy (zwane pospolicie przemarzaniem ścian). Na wykresie pokazano, w jakich temperaturach wewnętrznych powierzchni ścian rozpoczyna się kondensacja wilgoci w zależności od temperatury powietrza i wilgotności względnej powietrza^ w pomieszczeniu (uprawnienia budowlane). Np. w t° = 18°C i wilgotności względnej powietrza 60% kondensacja rozpoczyna się na ścianie, jeśli temperatura jej powierzchni wewnątrz pomieszczenia wynosi + 10°C. Kondensowanie się wilgoci na powierzchniach ścian wewnętrznych jest mniej widoczne i przykre w murach ceglanych niż kamiennych i betonowych, przy czym lepsze wyniki dają mury na zaprawach wapiennych niż na zaprawach z dodatkiem cementu (program egzamin ustny).

Przenikanie wilgoci

Tłumaczy się to większą szybkością przenikania wilgoci od powierzchni wewnętrznej do zewnętrznej i odparowywania na niej, gdy ścianę wykonano z materiałów ceramicznych i zapraw wapiennych niż z materiałów kamiennych i betonowych. W literaturze polskiej omawiającej zagadnienia budowlane nie zwraca się większej uwagi na ten czynnik. Brak jest w ogóle liczbowych współczynników dotyczącyćh szybkości przenikania wilgoci w różnych materiałach. Znaczne różnice, istniejące między cegłą ceramiczną a betonem, jeśli chodzi o szybkość przemieszczania się w nich wilgoci, sprawdzić możemy bardzo łatwo susząc w temperaturze 105 do 110QC do stałego ciężaru próbki o analogicznych wymiarach (opinie o programie).

Okaże się, że próbki ceramiczne wyschną znacznie szybciej niż próbki betonowe. Analizując ruch wilgoci w wycinkach muru betonowego i ceglanego można zaobserwować, iż znaczne różnice w wilgotności dla betonu będą utrzymywały się o wiele dłużej niż dla cegły. Zdając sobie z tego sprawę, łatwo będzie zrozumieć, że mur ceglany na zaprawie wapiennej, w analogicznych warunkach jak mur betonowy lub mur na zaprawie cementowej zdolny będzie odprowadzić na zewnątrz większą ilość Wilgoci; będzie on suchszy, a tym samym cieplejszy od strony wewnętrznej i bardziej higieniczny. Omówione zjawisko ilustrują dane tablicy 2, zaczerpnięte z „Tablic technicznych wskaźników cieplnych materiałów budowlanych" A. U. Franczuka (segregator aktów prawnych).

Przez porównanie wyników tablicy 2 łatwo jest ocenić, z których materiałów mur mieć będzie większą zdolność do odprowadzania wilgoci z powierzchni wewnętrznych na zewnątrz. Im współczynniki przenikliwości pary i przewodności pary będą większe oraz im opór stawiany przenikaniu pary będzie mniejszy, tym mur będzie miał lepsze właściwości i łatwiej będzie utrzymać go w wilgotności poniżej 4-4,5%, to jest wilgotności uznawanej zazwyczaj jako graniczną dla murów, odpowiednich do budynków mieszkalnych.

Poruszano tu zagadnienia pomijane na ogół przy ocenie właściwości cieplnych materiałów budowlanych. Dotychczas przy ustalaniu współczynnika przewodności cieplnej kierowano się przeważnie ciężarem objętościowym materiałów budowlanych w stanie suchym. Ze względu na coraz szersze zastosowanie nowych materiałów oraz nowych metod wykonawstwa, zwłaszcza w zimowych porach roku. należy omówić właściwości tego rodzaju konstrukcji murowych w porównaniu z murem ceglanym (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami