Blog

Fosy obronne zdjęcie nr 2
10.01.2020

Sztywność przestrzenna budynku

W artykule znajdziesz:

Sztywność przestrzenna budynku

Fosy obronne zdjęcie nr 3
Sztywność przestrzenna budynku

Sztywność przestrzenną budynku uzyskuje się, jak już było powiedziane, przez zastosowanie odpowiednich ścian usztywniających, które powinny mieć dostateczną sztywność na zginanie w swej płaszczyźnie, aby pod przypadającym na nie obciążeniem nie odkształcały się nadmiernie(uprawnienia budowlane).

Powinny one przechodzić przez całą wysokość budynku, a poza tym — przy niesymetrycznym układzie tych ścian — zabezpieczać budynek przed skręcaniem. Z tych względów za ściany usztywniające należy uważać tylko: a) ściany nośne, b) ściany samonośne ze sztywnym połączeniem ze ścianami nośnymi lub konstrukcją szkieletową, c) ściany wypełniające, zapewniające dostateczną sztywność na zginanie w swej płaszczyźnie, np. zewnętrzne ściany murowane z bloków gazobetonowych grubości 24 cm odmiany 07 powiązane należycie z konstrukcją (program na telefon).

Poza tym ściany usztywniające nie powinny być osłabione otworami bardziej niż w 50°/o powierzchni ściany, a części skrajne ścian nie mogą być węższe niż 1,20 m. Ściany usztywniające wykonuje się o grubości 14 cm i więcej, w zależności od obliczeń statycznych (program na komputer).

Prefabrykaty ścian

W wysokich budynkach powinny być one wykonane z żelbetu (program egzamin ustny). Jeżeli wykonuje się je z prefabrykatów węższych niż szerokość ściany, należy je połączyć ze słupami, stropami i między sobą za pomocą stalowych spawanych elementów stykowych lub wypuszczonych prętów zbrojenia. Poszczególne prefabrykaty ścian usztywniających powinny — w wysokich budynkach — bezpośrednio przenosić obciążenia z górnych prefabrykatów na dolne, a nie przez podpory stropów (opinie o programie). W zależności od układu ścian w budynku rozróżniamy budynki o układzie zamkniętym i otwartym (segregator aktów prawnych).

Do budynków o układzie zamkniętym zalicza się budynki z zewnętrznymi ścianami nośnymi lub samonośnymi, np. mające układ podłużny lub krzyżowy, układ poprzeczny ze ścianami wypełniającymi sztywnymi (np. z bloczków gazobetonowych 24 cm) i budynki szkieletowe.

Damentami piwnicznymi, jako bardzo nieznacznego, nie uwzględnia się w obliczeniach (promocja 3 w 1). W budynkach o układzie otwartym, d) ściany poprzeczne pracują jako tarcze pionowe. Stropy stanowią tarcze poziome, służące do powiązania ścian i wzajemnej ich współpracy.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Fosy obronne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Fosy obronne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Fosy obronne zdjęcie nr 8 Fosy obronne zdjęcie nr 9 Fosy obronne zdjęcie nr 10
Fosy obronne zdjęcie nr 11
Fosy obronne zdjęcie nr 12 Fosy obronne zdjęcie nr 13 Fosy obronne zdjęcie nr 14
Fosy obronne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Fosy obronne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Fosy obronne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami