Blog

25.05.2022

Konieczność budowania kopuł radarowych

W artykule znajdziesz:

Konieczność budowania kopuł radarowych

Konieczność budowania kopuł radarowych na otwartej przestrzeni pociąga za sobą konieczność posiadania pewności, że konstrukcja ich wytrzyma napór silnych wiatrów. W wyniku badań w tunelu aerodynamicznym wyróżniono prawie kulisty, wielościenny kształt i wskazano na laminat poliestrowy jako na najlepsze tworzywo (program uprawnienia budowlane na komputer). Potwierdzeniem słuszności takiego wyboru był fakt, że kopuły radarowe z elementów poliestrowych wytrzymały bez uszkodzenia orkan z dnia 31. VIII. 1954 r. w USA. Dla ilustracji przytoczymy kilka danych dotyczących wyżej wspomnianego garażu. Ma on 16,5 m średnicy przy wysokości 11,5 m, a ciężar jego wynosi 6 T. Zbudowało go 8 ludzi z 235 płyt rombowych i 86 płyt okrągłych, zużywając na ten cel 288 godzin roboczych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zagadnienie wyrobu belek z tworzyw sztucznych pozostało nadal otwarte. Udało się wprawdzie w USA wyprodukować belki z Hetronu (włókno szklane przepojone niepalnym poliestrem chlorowanym w stosunku 60 : 40), jednakże belki te mimo szeregu zalet, jak ciężar czterokrotnie mniejszy od dwuteownika stalowego o tej samej wytrzymałości, niepalność i niewrażliwość na korozję, mają też zasadniczą wadę - zbytnią giętkość (uprawnienia budowlane). Ugięcie można zredukować do rozmiarów dopuszczalnych przez normy pogrubiając belkę, wskutek czego ciężar jej wzrośnie do 76% ciężaru odpowiadającej jej belki stalowej. Zdaniem fachowców ekonomiczne rozwiązanie polega na odpowiedniej zmianie profilu belki (program egzamin ustny).

Żywica piankowa

Podobne płyty trójkątne o grubości nieco ponad 1 mm stosuje się do wypełniania ścian w kopulastych budowlach szkieletowych z drewna (zwykłego lub utwardzonego) albo ze stali. Płyty te mają niekiedy pogrubione krawędzie, w których znajdują się odpowiednie żłobki pasujące do występów w ramach; może być również odwrotnie. W USA oraz w Kanadzie czynione są próby zastosowania tego typu konstrukcji do zabudowań gospodarczych na farmach. Budowla taka o kształcie przypłaszczonej półkuli ma średnicę np. 25 m, a wysokość około 10 m. Pod jej kopułą, której ciężar 1 nr wynosi zaledwie 2,5 kG, można przewidzieć pomieszczenie dla 30 krów oraz dla innych celów gospodarczych (opinie o programie).

Obok płyt pustakowych do obudowy ścian weszły w użycie inne typy trój warstwowych płyt rdzeniowych, w których rdzeń stanowi żywica piankowa. Płyty takie o wymiarach 244 x 122 x 5,7 cm składają się z dwu warstw odpornej na wodę ćwierćcalowej (0,635 cm) sklejki fenolowej, między którymi znajduje się pianka (tj. tworzywo o zamkniętych komórkach) polistyrenowa. Nowsze rozwiązanie stanowią płyty o grubości 10,16 cm wykonane całkowicie z tworzyw sztucznych (rys. IV). 75% grubości płyty przypada na rdzeń z lekkiej pianki polistyrenowej 1, okładziny zaś składają się z półcalowych polistyrenowych płyt piankowych o większym ciężarze właściwym 2, zabezpieczonych z zewnątrz arkuszami laminatu poliestrowego 3. Płyty łączy się ze sobą bądź za pomocą odpowiednich występów, bądź specjalnych łączników, trafiających w korytka biegnące wzdłuż krawędzi płyt (segregator aktów prawnych).

W Niemczech Zachodnich bloki polistyrenowe, nie chronione z zewnątrz żadnym materiałem, o wymiarach 125 x 125 x 25 cm (lub 125 x 125 x 8 cm) są zaopatrywane w dwa szeregi stalowych rurek (wzdłuż najwęższej ściany), przez które po zestawieniu ściany przetyka się pręty łączące bloki w jedną całość. Ponadto przez bloki przechodzi 1 do 3 rzędów kanałów, które po ustawieniu ściany wypełnia się betonem, w wypadku zaś gdy bloki mają być użyte do budowy chłodni wypełnia się pianką fenolową. Bloki o większych wymiarach są używane do budowy chłodni, bloki mniejszych wymiarach do budowy małych domków mieszkalnych (promocja 3 w 1). Materiały izolacyjne sprzedaje się również w postaci niezbrojonych mat, płyt, bloków lub korytek o różnych wymiarach. Budowę ściany z rdzeniem piankowym zaczyna się od ustawienia tymczasowego rusztowania drewnianego, do którego przymocowuje się płyty izolacyjne.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami