Blog

20.05.2021

Konieczność udostępnienia budynku

W artykule znajdziesz:

Konieczność udostępnienia budynku

Konieczność udostępnienia budynku

Ochrony nie daje się wykorzystać w budynkach posiadających gładkie lica bez gzymsów. W tym wypadku skutecznym środkiem byłoby zastosowanie szkła drutowego w otworach okiennych, czego na ogół należy unikać, jeśli jest pełne oddzielenie przestrzenne, a to ze względu na konieczność udostępnienia budynku dla straży (program uprawnienia budowlane na komputer). Należy zaznaczyć, że w pewnym stopniu zabezpieczenie otworów można i w tych warunkach uzyskać, stosując ogniochronne lub ognioodporne oszklenie tylko górnych części otworów.

Najlepszym jednak środkiem ochrony okien jest ich osłona w postaci instalacji zraszającej.
Na zakończenie trzeba podkreślić, żo według obserwacji poczynionych w czasie ostatniej wojny brak należytej ochrony otworów okiennych przy pożarach wielopiętrowych budynków może całkowicie przekreślać znaczenie ogniotrwałych stropów, jako poziomych elementów dzielących.

Wymagania stawiane w zakresie ochrony budynków przed pożarami pod względem ich konstrukcji i podziału przestrzennego muszą być uzupełnione postulatami w stosunku do instalacji, które z jednej strony należą do niezbędnego wyposażenia budynków z uwagi na ich użytkowanie, zaś z drugiej strony stanowią niebezpieczeństwo powstawania i rozszerzania się pożarów. Do tych instalacji zalicza się przede wszystkim instalacje ogrzewnicze, oświetleniowe, energetyczne i piorun ochronne (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Omawiane postulaty są tym bardziej ważne, że racjonalny dobór systemów tych urządzeń związany jest z ogólnym bezpieczeństwem użytkowania i bardzo często wymaga odpowiedniego dostosowania elementów konstrukcyjnych i ich rozplanowania.

Przy centralnym ogrzewaniu wodnym i parowym niebezpieczeństwo pożarowe istnieje przede wszystkim w kotłowniach; poza tym ogólnie polega na możliwości doprowadzenia do stanu samozapalenia drewna i innych materiałów palnych (kurz), znajdujących się w pobliżu elementów grzejnych i rur. Niebezpieczeństwo to jest tym większe, im wyższa jest temperatura środowiska przenoszącego ciepło (woda, para) i im mniejsza jest praktyczna możliwość regulacji temperatury (uprawnienia budowlane).

Wysokoprężne ogrzewanie wodne

Z uwagi na powyższe kotły centralnego ogrzewania, o ile nie obsługują oddzielnych pomieszczeń, mieszkań i pięter, powinny być umieszczane albo w suterenach, albo w osobnych budynkach parterowych.
W pierwszym wypadku pomieszczenie kotłowni powinno być wykonane ogniotrwałe, w drugim - wymagane jest wydzielenie ogniotrwałe kotłowni za pomocą ścian pożarowych lub oddzielenia przestrzennego (program egzamin ustny).
O urządzeniu kotłowni na parę wysokoprężną mówią przepisy Min. Przem. i Handlu z dnia 8.11-1921, § 14.

Co się tyczy ogólnej charakterystyki systemów centralnego ogrzewania wodnego i parowego ,to należy mieć na uwadze co następuje (opinie o programie).
Wysokoprężne ogrzewanie wodne pracuje wodą przegrzaną przy temperaturze systemu 180-280 stopni C i ciśnieniu 10-70 atn. System ten z uwagi na bardzo wysoką temperaturę nagrzewu elementów grzejnych nie nadaje się ze względów higienicznych dla ogrzewania pomieszczeń, w których znajdują się ludzie, a stosowany jest tylko dla celów przemysłowych.

Średnioprężne ogrzewanie wodne pracuje również wodą przegrzaną przy temperaturze na kotle do 120 stopni C i ciśnieniu ca 2 atn. Temperatura elementów grzejnych dochodzi do 90-100 stopni. Do ogrzewania pomieszczeń zamieszkałych i roboczych stosuje się rzadko (segregator aktów prawnych).
Powyższe systemy jako systemy zamknięte, do których stosowane są zwykle pewne wymagania ze względów przemysłowych, nie pozwalają zasadniczo na centralną regulację temperatury na kotle; regulowanie zaś temperatury w oddzielnych pomieszczeniach jest jednak możliwe przy zapewnieniu do nich osobnego dopływu i odpływu wody gorącej i jej dławienie na dopływie.

Niskoprężne ogrzewanie wodne stanowi system otwarty, w którym woda przez zastosowanie naczynia rozszerzalnego znajduje się pod ciśnieniem atmosferycznym. Temperatura na kotle może dochodzić tu do ca 95 stopni C, na grzejnikach zaś 70 stopni (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami