Blog

Konieczność użycia cegły
W artykule znajdziesz:
Konieczność użycia cegły

Konieczność użycia cegły bądź specjalnych pustaków w miejscach kanałów dymowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Trudność wbijania gwoździ. Jest ona dotkliwie odczuwana przez lokatorów. Można sobie z tym poradzić wybijając otwory i osadzając gwoździe lub haki na zaprawie gipsowej lub cementowej.
Mury z pustaków Alfa nadają się na ściany budynków do trzech kondygnacji włącznie i do ścian stanowiących wypełnienie budynków szkieletowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Można z pustaków Alfa wykonać ciepły i suchy budynek pod warunkiem umiejętnie przemyślanego projektu, starannego przygotowania pustaków i należytego wykonania robót budowlanych.
Dowodzą tego wyniki prób przeprowadzonych w parterowym domku doświadczalnym Instytutu Techniki Budowlanej, wybudowanym w 1947 roku (przy ul. Wawelskiej w Warszawie) (uprawnienia budowlane).
Pustaki Muranów mają wysokość 13 cm, a wymiary w przekroju poziomym następujące:
a) Pustak zasadniczy pojedynczy Z1 270 X 130 mm do układania rzędów o grubości 13 cm.
b) Pustak zasadniczy podwójny Z2 270 X 270 mm do układania rzędów o grubości 27 cm.
c) Pustak potrójny P3 410 X 270 mm do miejsc przylegania ściany wewnętrznej do zewnętrznej i do naroży murów o grubości 2 cegieł.
d) Pustak z węgarkiem W 270 X 130 mm; węgarek 130 X 50 mm - do zakończeń murów przy otworach (program egzamin ustny).
e) Blok narożnikowy pełny B 290 X 150 do zamknięcia naroży murów
a) grubości 43 cm.
f) Blok półtoraczny pełny BI,5 410 X 130 mm do wiązania przy ościeżach i w połączeniach ściany zewnętrznej z przylegającymi ścianami wewnętrznymi. Blok ten ma po 2 otwory 35 X 10 mm o wysokości 110 mm położone w jednej linii w odległości 75 i 125 mm od powierzchni główek. Otwory te ułatwiają przycięcie bloków pomocniczych 330 X 130 mm 130 X 130 mm.
Wszystkie pustaki mają przy jednej podstawie przeponę, która powinna się zawsze znajdować na wierzchu ułożonego w murze pustaka (opinie o programie).
Pustaki i bloki Muranów zastosowano w Warszawie przy budowie dzielnicy o tej nazwie, wykorzystując do ich wyrobu zalegający w wielkich ilościach gruz ceglany.
Pustaki i bloki
Pustaki i bloki są 3 klas: o wytrzymałości na ściskanie (liczonej na przekrój brutto) 50, 75 i 100 kG/cm.
Ściany zewnętrzne buduje się o grubości IV2 lub 2 pustaków (segregator aktów prawnych).
Ściany o grubości IV2 pustaka tworzy się, jak następuje: w jednej warstwie układa się od strony wewnętrznej pustaki podwójne, a od strony zewnętrznej pojedyncze, przy czym między rzędami wewnętrznymi i zewnętrznymi pozostawia się pustkę powietrzną 3 cm; w następnej warstwie od strony wewnętrznej umieszcza się pustaki pojedyncze, a od zewnętrznej podwójne, z przedzieleniem szczeliną 3 cm, znajdującą się tutaj bliżej wewnętrznego lica muru. Spoiny poprzeczne w poszczególnych warstwach przesunięte są względem siebie o pół długości pustaka zasadniczego.
Całkowita grubość ściany bez tynku wynosi 43 cm.
W ścianie o grubości 1,5 pustaka objętość pustych przestrzeni wynosi ok. 35V0 całkowitej objętości ściany. Wynika stąd, że ciężar 1 m3 ściany z pustaków z betonu ceglanego (o możliwym ciężarze objętościowym 1,8 T/m3) wynosi ok. 1,20 T/m3. Połączenie ściany zewnętrznej o grubości IV2 pustaka ze ścianami wewnętrznymi 41 cm, 27 cm i 13 cm.
Według Instytutu Techniki Budowlanej współczynnik przenikania ciepła opisanej wyżej ściany zewnętrznej z pustaków i bloków z betonu ceglanego ma wynosić k = 0,81, jednakże z powodu dłuższego utrzymywania wilgoci niż w murach z cegły należy się liczyć, że jest on większy od wyżej podanego. Ściany o grubości 2 pustaków, tj. 55 cm, stosuje się w dolnych kondygnacjach budynków o 3-H3 kondygnacjach, gdzie z powodu znacznego obciążenia pionowego ściany w 1,5 pustaka okazały się za słabe (promocja 3 w 1).
Ściany grubości 2 pustaków mają według ITB współczynnik przenikania ciepła k = 0,73 (z powodu utrzymywania wilgoci praktycznie jest większy).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32