Blog

24.05.2021

Przewody instalacji ciepłej wody

W artykule znajdziesz:

Przewody instalacji ciepłej wody

Przewody instalacji ciepłej wody

Przewody instalacji ciepłej wody użytkowej łączy się wyłącznie za pomocą kształtek gwintowanych, przy czym w połączeniach tych nie można stosować połączenia na tzw. długi gwint. Kształtki gwintowane powinny być tego samego typu co łączone rury; kształtki ocynkowane dla rur ocynkowanych lub kształtki czarne dla rur stalowych czarnych (program uprawnienia budowlane na komputer).

W instalacjach montowanych z rur stalowych ocynkowanych nie należy stosować żadnych elementów wykonywanych z metal kolorowych lub stopów tych metali. Przewody lub kształtki ocynkowane należy montować w ten sposób, aby nie nastąpiło uszkodzenie ich powłoki ochronne. Prace związane z izolowaniem cieplnym przewodów rozpoczyna się po zakończeniu montażu przewodów, wykonaniu próby szczelności oraz po dokonani, częściowego odbioru robót (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Wszystkie izolowane powierzchnie metalowe przeć zakryciem izolacją ciepłochronną muszą być zabezpieczone antykorozyjnie.
Izolując przewody matami z waty lub przędzy szklanej należy zwrócić uwagę na to, aby styki wzdłużne poszczególnych warstw były względem siebie przesunięte o kąt 90°. Każda z warstw izolacji powinna być zaciśnięta opaskami z drutu ocynkowanego (o średnicy 1,04- 1,2 mm) w odstępach 2004-300 mm (uprawnienia budowlane).

Łupki izolacyjne powinny być układane na rurach w ten sposób, aby styki ich powierzchni czołowych wypadały w połowie długości łupki przeciwległe;. Łupki mocuje się opaskami z drutu, tak aby każda para łupek była ściśnięta co najmniej dwukrotnie, a odstęp pomiędzy opaskami wynosił ok. 250 mm. Płaszcz ochronny izolacji wykonywany jest z mieszanki gipsowo-klejowej Durizol. Przeć wykonaniem płaszcza ochronnego wskazane jest owinięcie izolacji bandażem jutowym lub z gazy bawełnianej o szerokości 104-15 cm nawijanym na zakładkę. Izolację cieplną wymienników i zasobników należy wzmacniać płótnem jutowym zamoczonym w masie gipsowo-klejowej. Płaszcz ochronny na przewodach o średnicy do 89 mm i zbiornikach o średnicy do 600 mm powinien mieć grubość ok. 10 mm(program egzamin ustny). Przewody i zbiorniki o większych średnicach ochrania się płaszczem o grubości ok. 15 mm.
Każde zakończenie izolacji, jak również i szczeliny dylatacyjnej powinno być zaopatrzone w ochronne opaski metalowe wykonane z blachy stalowej ocynkowanej lub cynkowej o grubości 0,504-0,70 mm. Szerokość opasek powinna wynosić 304-60 mm (opinie o programie).

Badanie czystości

Regulację instalacji c. w. u. należy wykonać przed końcowym odbiorem, przy czym powinna być ona wykonana zgodnie z wymaganiami normy PN-71/B-10421.’. Aby zapewnić minimalną temperaturę wody w punktach czerpalnych, wykonuje się regulację natężeń przepływu w poszczególnych obiegach cyrkulacyjnych, instalując kryzy dławiące o średnicach i w miejscach przewidzianych w projekcie (segregator aktów prawnych). Przed montażem kryz dławiących i zaworów automatycznej regulacji konieczne jest kilkakrotne płukanie całej instalacji. Płukanie należy wykonać w sposób zgodny z podanym w opisie technicznym do projektu. Regulację zaworów bezpieczeństwa przeprowadza się z podłączonym manometrem kontrolnym w ten sposób, aby po przekroczeniu o 5% wartości ciśnienia nastawionego zawór otwierał się. Po dokonaniu regulacji zaworów bezpieczeństwa należy zaplombować obciążniki, aby uniemożliwić zmianę ich położenia.

Przy wykonywaniu i odbiorze instalacji c. w. u. przeprowadza się jej badania zgodnie z PN-71/B-10420. Badania powinny być wykonywane w następujących okresach:
- przed zakryciem kanałów, bruzd, węzłów, przejść przez przegrody,
- przed nałożeniem izolacji cieplnej,
- po ukończeniu montażu i płukaniu instalacji,
- po podłączeniu instalacji do źródła ciepła.

Wykonuje się następujące badania instalacji:
- badanie zgodności z dokumentacją techniczną,
- badanie rodzaju zastosowanych materiałów,
- badanie sposobu i jakości zabezpieczenia przed korozją,
- badanie poszczególnych elementów, tj.: urządzeń do podgrzewania wody, pomp, izolacji cieplnej przewodów, armatury oraz urządzeń zabezpieczających przed wzrostem ciśnienia,
- badanie czystości (promocja 3 w 1),
- badanie szczelności,
- badanie temperatury i natężeń wypływu c. w. u.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami