Blog

14.07.2021

Konieczność zrównoważenia wyporu

W artykule znajdziesz:

Konieczność zrównoważenia wyporu

Konieczność zrównoważenia wyporu

Konieczność zrównoważenia wyporu jest zagadnieniem najzupełniej oczywistym, często jednak spotykano się w praktyce inżynierskiej z budowlami, gdzie warunek ten został zaniedbany, co pociągnęło za sobą skutki, które można łatwo przewidzieć.
Warstwa izolacji wodoszczelnej powinna stanowić przegrodę, chroniącą obiekt przed wodą, nie jest natomiast jej zadaniem (ponieważ do tego nie jest przystosowana) przenosić jakiekolwiek naprężenia pod wpływem parcia wody, oprócz naprężeń ściskających, wywołanych dociskiem izolacji do konstrukcji budowli (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zewnętrzna warstwa ochronna izolacji stopy fundamentowej w płaszczyznach poziomych lub o niewielkim spadku występuje zwykle jako podłoże pod izolację. Warstwa ta na powierzchniach bocznych pionowych i górnych poziomych lub pochyłych ma za zadanie chronić izolację przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Zewnętrzna warstwa ochronna powinna być tak skonstruowana, aby dzięki podatności na odkształcenia parcie ziemi względnie odpór gruntu przekazywane były bez przeszkód na izolację i konstrukcję budowli. Powinny być przy tym spełnione podstawowe warunki, jakim ma odpowiadać izolowana budowla (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wewnętrzna warstwa ochronna izolacji, zarówno na płaszczyznach poziomych, jak też pochyłych i pionowych, ma chronić izolację przed uszkodzeniami mechanicznymi jedynie w okresie wykonywania konstrukcji dźwigającej budowli, jeśli wykonuje się tę ostatnią po uprzednim ułożeniu izolacji.
Wewnętrzna warstwa ochronna powinna spełniać te same warunki co zewnętrzna warstwa ochronna.
Izolację wodoszczelną nazywamy zewnętrzną, jeśli umieszczona jest od strony zewnętrznej konstrukcji budowli (uprawnienia budowlane).

Przy wykonywaniu nowych budowli w obrębie wody gruntowej zasadniczo należy wykonywać izolację zewnętrzną, której zalety zdecydowanie przemawiają za stosowaniem tego rodzaju rozwiązania.
Parcie ziemi przekazywane za pośrednictwem warstwy ochronnej zewnętrznej jest czynnikiem dociskającym izolację do konstrukcji budowli. Woda gruntowa bezpośrednio poprzez izolację wywiera parcie na konstrukcję.

Izolacja zewnętrzna

Poprawnie wykonana izolacja zewnętrzna po zasypaniu budowli zasadniczo zabezpieczona jest przed uszkodzeniami mechanicznymi (program egzamin ustny).
Użytkowanie wnętrz budowli nie wywiera wpływu na izolację zewnętrzną. Wewnątrz budowla może być przebudowywana i dzielona na dowolne pomieszczenia o różnym przeznaczeniu. Jeśli w pomieszczeniach mają występować wysokie temperatury, to łatwo można wykonać izolację termiczną na wewnętrznych powierzchniach pomieszczeń.
Jeżeli woda gruntowa zawiera związki chemiczne szkodliwe dla materiału (betonu, muru), z którego wykonana jest konstrukcja budowli, to izolacja wodoszczelna może być jednocześnie izolacją przed wpływami chemicznymi (opinie o programie).

Przy wznoszeniu budowli pompowanie wody gruntowej trwa krótko, roboty izolacyjne są bowiem wykonywane równocześnie z fundamentowymi. Wadą izolacji zewnętrznej jest trudny lub nawet niemożliwy do niej dostęp, gdy zachodzi konieczność wykonania napraw powstałych uszkodzeń (segregator aktów prawnych).
Skurcz betonu konstrukcji, na której ułożona jest izolacja ciężka z wkładkami, powoduje uszkodzenie izolacji. Na skutek zmniejszenia wymiarów budowli betonowych lub żelbetowych w rzucie poziomym zaobserwowano na licznych obiektach sfałdowanie się izolacji pionowej, zwłaszcza w narożach budynków.

Wyeliminowanie skurczu betonu w przeznaczonych do izolowania konstrukcjach żelbetowych jest praktycznie trudne, należy jednak dążyć wszelkimi znanymi środkami do jego zmniejszenia. Jeśli to jest możliwe, celowe jest wykonywanie robót izolacyjnych w okresie, kiedy proces skurczu już nastąpił, a więc co najmniej w kilka miesięcy po wykonaniu
konstrukcji. Poza tym wskazane jest szczególnie staranne zaizolowanie naroży pionowych, stosując do ich izolacji lepsze materiały (lepik o większej trwalej plastyczności) oraz dodatkowe wkładki z juty lub nawet z folii z mas plastycznych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami