Blog

Czas załadowania środków transportowych zdjęcie nr 2
02.09.2020

Konserwacja urządzeń i przepisy bhp

W artykule znajdziesz:

Konserwacja urządzeń i przepisy bhp

Czas załadowania środków transportowych zdjęcie nr 3
Konserwacja urządzeń i przepisy bhp

Istotne znaczenie ma smarowanie we właściwym czasie pompy do betonu oraz stałe uzupełnianie smaru w towotnicach i oliwiarkach. W miarę obluzowywania się pierścieni uszczelniających w zaworach pompy należy je podciągać i co 20-30 minut uzupełniać uszczelnienia specjalnym smarem (program uprawnienia budowlane na komputer).

Poziom mieszanki betonowej w zasobnikach pomp do betonowania nie powinien wynosić więcej niż 5-10 cm ponad wał górnej mieszarki. Podczas przerw przymusowych w ruchu pompy należy co 5-^20 minut, w zależności od temperatury, włączać pompę na 3-M obrotów w celu przesunięcia mieszanki betonowej. Przy każdej dłuższej przerwie w pompowaniu mieszanki należy przewód do betonu dokładnie oczyścić i przemyć. Najlepszym sposobem czyszczenia przewodu jest przemywanie go wodą pod ciśnieniem przy użyciu wyciorów i czopów wstawionych do ogniwa przewodu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Niewłaściwa eksploatacja pomp do betonu powoduje tworzenie się zatorów i korków utrudniających działanie urządzeń. Ażeby zapobiec powstawaniu korków, należy:
- przyjmować do pompowania mieszankę o ustalonym składzie,
- nie zatrzymywać mieszanki betonowej na siatce wibrującej dłużej niż kilka minut,
- unikać stosowania odgałęzień przewodu pod kątem 90° i mniejszym,
- stosować izolację przewodu w celu przeciwdziałania nadmiernemu nagrzaniu,
- dokładnie czyścić pompy i przewody,
- przeprowadzać betonowanie w niezbyt wysokiej temperaturze otoczenia (uprawnienia budowlane).

W przypadku stwierdzenia obecności korka w przewodzie należy go usunąć przez rozmontowanie danego ogniwa. Niedopuszczalne są natomiast próby przepychania korka przez uruchomienie w tym celu pompy do betonu z uwagi na zagęszczenie mieszanki betonowej i dalsze powiększenie wymiarów korka (program egzamin ustny).

Obciążenia statyczne i dynamiczne

Przy wykonywaniu robót betonowych z zastosowaniem pomp powinny być przestrzegane przepisy bhp, stosowane przy robotach budowlanych. W szczególności należy przestrzegać, aby:
- pomosty służące do przeładunku mieszanki betonowej z samochodów były obliczone na wszelkie obciążenia statyczne i dynamiczne,
- dookoła pompy były pozostawione przejścia o szerokości co najmniej 1,0 m,
- wszystkie przekładnie i poruszające się części były ogrodzone (opinie o programie),
- nie eksploatować pompy do betonu bez sprawnie działającej sygnalizacji dzwonkowej, świetlnej lub połączenia telefonicznego,
- nie tłoczyć mieszanki w przypadku powstania silnych zatorów, gdyż to może doprowadzić do uszkodzenia przewodu lub pompy i stworzyć zagrożenie bezpieczeństwa obsługi,
- nie czyścić przewodów sprężonym powietrzem, gdyż wymaga to specjalnych środków ostrożności.

Idea przewodnia wynalazku Billnera, tzn. zabiegu próżniowania1) (odpowietrzania) dzisiaj stosowanego, była następująca: do ułożenia betonu w formach jest potrzebny pewien nadmiar wody w stosunku do potrzebnej dla hydratacji cementu; dla polepszenia jednak właściwości betonu współczynnik wodocementowy powinien być jak najmniejszy. Stąd wniosek, że należy ułożyć w formach beton odpowiednio plastyczny, a po jego ułożeniu odciągnąć nadmiar wody. Sposób ten różni się więc zasadniczo od innych, które przedtem, usiłowano wprowadzić. Polegały one na działaniu próżni na beton znajdujący
się w betoniarce lub też w osobnych zasobnikach.

Uzyskiwano też polepszenie właściwości betonu przez zmniejszenie w nim ilości wody i zabetonowanie materiału w stanie wewnętrznego podciśnienia w stosunku do atmosferycznego, co w efekcie dawało zagęszczenie betonu i polepszenie jego struktury wewnętrznej, ale zrezygnowano z zalety lepszej urabialności betonu, a więc zmniejszenia pracy zagęszczacza. Sposób ten nie doczekał się zastosowania w praktyce tak ze względów ekonomicznych, jak i technicznych (segregator aktów prawnych).
W dążeniu do uprzemysłowienia robót betonowych na pierwszy plan wysunęły się te korzyści, które związane są ze skróceniem cyklu produkcyjnego, wynikające z faktu, iż beton odwodniony po ułożeniu w formach wykazuje bezpośrednio po zabiegu próżniowania wytrzymałość pozwalającą na natychmiastowe rozdeskowanie jego powierzchni bocznych nawet do wysokości 5 m.

Z punktu widzenia organizacji robót metoda próżniowania wykazuje wszystkie zalety prefabrykacji, jest nawet korzystniejsza z uwagi na zachowanie monolityczności konstrukcji i możliwość wykluczenia ciężkiego transportu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Czas załadowania środków transportowych zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Czas załadowania środków transportowych zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Czas załadowania środków transportowych zdjęcie nr 8 Czas załadowania środków transportowych zdjęcie nr 9 Czas załadowania środków transportowych zdjęcie nr 10
Czas załadowania środków transportowych zdjęcie nr 11
Czas załadowania środków transportowych zdjęcie nr 12 Czas załadowania środków transportowych zdjęcie nr 13 Czas załadowania środków transportowych zdjęcie nr 14
Czas załadowania środków transportowych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Czas załadowania środków transportowych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Czas załadowania środków transportowych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami