Blog

Dobetonowanie na miejscu zdjęcie nr 2
12.03.2021

Konserwacja urządzeń

W artykule znajdziesz:

Konserwacja urządzeń

Dobetonowanie na miejscu zdjęcie nr 3
Konserwacja urządzeń

Do grupy kubaturowego budownictwa kolejowego przemysłowego należą przede wszystkim lokomotywownie, parowozownie (elektrowozownie i motowozownie), poza tym wszelkiego rodzaju warsztaty budowy czy napraw taboru oraz napraw i konserwacji urządzeń poszczególnych służb liniowych. Do grupy tej należą również magazyny pozostające w dyspozycji służby zaopatrzenia kolei jak również podręczne magazyny funkcjonalne poszczególnych służb liniowych oraz magazyny nadania i wydania pozostające w dyspozycji służby handlowej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Budynki stojące na pograniczu powszechnego budownictwa kubaturowego i budownictwa przemysłowego to osobowe dworce kolejowe. Do specyficznych obiektów budownictwa kolejowego należą nastawnie oraz związane z nimi posterunki zwrotniczowskie i posterunki blokowe odstępowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Poza tym do grupy tej zaliczyć trzeba schroniska dla robotników służby ruchu i strażnice dla dróżników przejazdowych, garaże dla wózków i drezyn motorowych, zajezdnie dla lokomotyw manewrowych, podstacje elektrotrakcyjne wraz z własnymi warsztatami, kabiny sekcyjne, budynki odcinka sieciowego, posterunki rewidentów wagonowych i manewrowych, akumulatornie, kompresornie do prób hamulców, zajezdnie wózków akumulatorów, budynki wag wagonowych, odkażalnie i oczyszczalnie wagonów, budynki zaplecza napraw i rewizji wagonów itd.

Elementami wyposażenia towarowych stacji kolejowych są rampy, place ładunkowe i magazyny, a na odcinku obsługi pasażerów oraz zapewnienia im wygody i bezpieczeństwa - wiaty oraz przejścia (wraz ze schodami) podziemne (tunele) i nadziemne (kładki) (uprawnienia budowlane). Lokomotywownia jest to zespół urządzeń na stacji trakcyjnej obsługujący lokomotywy pracujące na przydzielonych do niej odcinkach trakcyjnych. Lokomotywownie obsługujące parowozy nazywają się parowozowniami, elektrowozy - elektrowozowniami, a lokomotywy spalinowe i wagony motorowe - motowozowniami.

Układ urządzeń trakcyjnych

Budynki, w których mieszczą się lokomotywy, nazywa się halami. Lokomotywownie dzielą się na główne, mieszczące się w siedzibie oddziałów trakcyjnych, oraz na lokomotywownie I i II klasy w zależności od wielkości pracy wyrażającej się rocznym przebiegiem (w lokomotywo-kilometrach) lokomotyw należących do ich inwentarza, jak również na lokomotywownie pomocnicze, które są miejscem drobnych napraw bieżących i częściowego zaopatrzenia lokomotyw oraz odpoczynku drużyn (program egzamin ustny). Lokalizacja urządzeń lokomotywowni, a przede wszystkim ich budynków, powinna zabezpieczać łatwy dostęp zarówno w układzie torowym, jak i drogowym, ze szczególnym uwzględnieniem tras przeciwpożarowych.

Budynki umieszcza się bezpośrednio przy odpowiednich grupach torowych gospodarstwa trakcyjnego. Układ poszczególnych zespołów budynków zależy od przeznaczenia danego zespołu oraz od procesu technologicznego i rodzaju obsługi trakcyjnej (opinie o programie). Zasadniczym podstawowym kształtem obiektu w nowo projektowanych zespołach budynków jest prostokąt, na bazie którego mogą być tworzone układy halowe typu schodkowego lub typu rozbudowanego. Klasyfikację typów obsługi w budynkach lokomotywowni 

Urządzenia w parowozowni powinny być rozmieszczone w sposób zapewniający postępowy ruch parowozów przy wykonywaniu czynności przygotowania ich do drogi, a mianowicie:
- powierzchowne oględziny parowozu,
- ładowanie węgla i piasku (segregator aktów prawnych),
- czyszczenie paleniska, popielnika i dymnicy z jednoczesnym nabieraniem wody, smarów, czyściwa i środków do zmiękczania wody,
- przedmuchiwanie płomieniówek kotła z zewnętrznym oczyszczaniem parowozu,
- przegląd i przygotowanie parowozu do dalszej czy powrotnej drogi z ewentualnym wykorzystaniem hali parowozowej,
- obracanie parowozu z podstawieniem go na tory postoju pod nadzór lub w celu objęcia parowozu przez drużynę i odjazd (promocja 3 w 1).

Układ urządzeń trakcyjnych umieszczonych częściowo na drodze parowozu do hali parowozowej, a pozostałych - równolegle do nich na drodze powrotnej do pociągu.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Dobetonowanie na miejscu zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Dobetonowanie na miejscu zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Dobetonowanie na miejscu zdjęcie nr 8 Dobetonowanie na miejscu zdjęcie nr 9 Dobetonowanie na miejscu zdjęcie nr 10
Dobetonowanie na miejscu zdjęcie nr 11
Dobetonowanie na miejscu zdjęcie nr 12 Dobetonowanie na miejscu zdjęcie nr 13 Dobetonowanie na miejscu zdjęcie nr 14
Dobetonowanie na miejscu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Dobetonowanie na miejscu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Dobetonowanie na miejscu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami