Blog

12.03.2021

Konserwacja urządzeń

W artykule znajdziesz:

Konserwacja urządzeń

Konserwacja urządzeń

Do grupy kubaturowego budownictwa kolejowego przemysłowego należą przede wszystkim lokomotywownie, parowozownie (elektrowozownie i motowozownie), poza tym wszelkiego rodzaju warsztaty budowy czy napraw taboru oraz napraw i konserwacji urządzeń poszczególnych służb liniowych. Do grupy tej należą również magazyny pozostające w dyspozycji służby zaopatrzenia kolei jak również podręczne magazyny funkcjonalne poszczególnych służb liniowych oraz magazyny nadania i wydania pozostające w dyspozycji służby handlowej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Budynki stojące na pograniczu powszechnego budownictwa kubaturowego i budownictwa przemysłowego to osobowe dworce kolejowe. Do specyficznych obiektów budownictwa kolejowego należą nastawnie oraz związane z nimi posterunki zwrotniczowskie i posterunki blokowe odstępowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Poza tym do grupy tej zaliczyć trzeba schroniska dla robotników służby ruchu i strażnice dla dróżników przejazdowych, garaże dla wózków i drezyn motorowych, zajezdnie dla lokomotyw manewrowych, podstacje elektrotrakcyjne wraz z własnymi warsztatami, kabiny sekcyjne, budynki odcinka sieciowego, posterunki rewidentów wagonowych i manewrowych, akumulatornie, kompresornie do prób hamulców, zajezdnie wózków akumulatorów, budynki wag wagonowych, odkażalnie i oczyszczalnie wagonów, budynki zaplecza napraw i rewizji wagonów itd.

Elementami wyposażenia towarowych stacji kolejowych są rampy, place ładunkowe i magazyny, a na odcinku obsługi pasażerów oraz zapewnienia im wygody i bezpieczeństwa - wiaty oraz przejścia (wraz ze schodami) podziemne (tunele) i nadziemne (kładki) (uprawnienia budowlane). Lokomotywownia jest to zespół urządzeń na stacji trakcyjnej obsługujący lokomotywy pracujące na przydzielonych do niej odcinkach trakcyjnych. Lokomotywownie obsługujące parowozy nazywają się parowozowniami, elektrowozy - elektrowozowniami, a lokomotywy spalinowe i wagony motorowe - motowozowniami.

Układ urządzeń trakcyjnych

Budynki, w których mieszczą się lokomotywy, nazywa się halami. Lokomotywownie dzielą się na główne, mieszczące się w siedzibie oddziałów trakcyjnych, oraz na lokomotywownie I i II klasy w zależności od wielkości pracy wyrażającej się rocznym przebiegiem (w lokomotywo-kilometrach) lokomotyw należących do ich inwentarza, jak również na lokomotywownie pomocnicze, które są miejscem drobnych napraw bieżących i częściowego zaopatrzenia lokomotyw oraz odpoczynku drużyn (program egzamin ustny). Lokalizacja urządzeń lokomotywowni, a przede wszystkim ich budynków, powinna zabezpieczać łatwy dostęp zarówno w układzie torowym, jak i drogowym, ze szczególnym uwzględnieniem tras przeciwpożarowych.

Budynki umieszcza się bezpośrednio przy odpowiednich grupach torowych gospodarstwa trakcyjnego. Układ poszczególnych zespołów budynków zależy od przeznaczenia danego zespołu oraz od procesu technologicznego i rodzaju obsługi trakcyjnej (opinie o programie). Zasadniczym podstawowym kształtem obiektu w nowo projektowanych zespołach budynków jest prostokąt, na bazie którego mogą być tworzone układy halowe typu schodkowego lub typu rozbudowanego. Klasyfikację typów obsługi w budynkach lokomotywowni 

Urządzenia w parowozowni powinny być rozmieszczone w sposób zapewniający postępowy ruch parowozów przy wykonywaniu czynności przygotowania ich do drogi, a mianowicie:
- powierzchowne oględziny parowozu,
- ładowanie węgla i piasku (segregator aktów prawnych),
- czyszczenie paleniska, popielnika i dymnicy z jednoczesnym nabieraniem wody, smarów, czyściwa i środków do zmiękczania wody,
- przedmuchiwanie płomieniówek kotła z zewnętrznym oczyszczaniem parowozu,
- przegląd i przygotowanie parowozu do dalszej czy powrotnej drogi z ewentualnym wykorzystaniem hali parowozowej,
- obracanie parowozu z podstawieniem go na tory postoju pod nadzór lub w celu objęcia parowozu przez drużynę i odjazd (promocja 3 w 1).

Układ urządzeń trakcyjnych umieszczonych częściowo na drodze parowozu do hali parowozowej, a pozostałych - równolegle do nich na drodze powrotnej do pociągu.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami