Blog

14.07.2020

Konstrukcja budynku

W artykule znajdziesz:

Konstrukcja budynku

Konstrukcja budynku

Konstrukcja budynku jest półszkieletowa, o ścianach z pustaków żużlobetonowych Alfa lub cegły kratówki, slupów żelbetowych prefabrykowanych i belek stropowych T-27 lub DZ-3, wypełnianych płytami pianobetonowymi z ociepleniem wełną mineralną.
Do wspólnego korytarza przylegają przedziały dla indycząt po ok. 400 sztuk każdy, przedział bateryjny wylęgowy oraz paszarnia i kotłownia ogrzewająca całość pomieszczenia (program uprawnienia budowlane na komputer).

Fundamenty i ściany zewnętrzne wykonywane są z betonu jednofrakcyjnego. Ściany są ocieplone płytami z wełny mineralnej. Stropodach stanowią płyty betonowe izolowane wełną mineralną ułożoną na prefabrykowanych belkach T-27 (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Posadzki, jak w poprzednich przykładach, są betonowe.
Wychowalnię bażantów na fermie dla 160 sztuk. Rozwiązanie funkcjonalne przewiduje 40 kojców z wybiegami, a w każdym z nich przewidziane jest stado liczące 40 sztuk bażantów (uprawnienia budowlane). Budynek jest halowy z podłużnym korytarzem, o konstrukcji szkieletowej z żelbetowych słupów prefabrykowanych wypełnianych blokami pianobetonowymi. Stropodach składa się z żelbetowych elementów’ prefabrykowanych. Posadzki w budynku oraz wybiegi są betonowe.

Wybrane przykłady funkcjonalnych rozwiązań budynków dla ptactwa za granicą. Kurnik dla 6000 kur, stosowany na Ukrainie w Związku Radzieckim. Kojce dla kur wraz z gniazdami przystosowanymi do znoszenia jaj usytuowane są w dwóch rzędach wzdłuż środkowego korytarza podłużnego, służącego do kontroli i wybierania jaj. Korytarze biegnące wzdłuż ścian podłużnych przeznaczone są na wybiegi, które odpowiednio podzielone są siatką dla każdego 1000 sztuk. Oprócz hali głównej w budynku znajdują się pomieszczenia pomocnicze i usługowe, przeznaczone na magazyny paszy, jaj i opakowań. Konstrukcję budynku stanowi szkielet nośny z prefabrykowanych elementów żelbetowych.

Elementy ceramiczne

Stropodach wykonany jest z prefabrykowanych płyt kasetonowych żelbetowych, a wypełnienie ścienne stanowią elementy ceramiczne (program egzamin ustny).
Wszelkie czynności związane z obsługą fermy są całkowicie zmechanizowane. Konstrukcja budynku jest szkieletowa, z prefabrykowanych elementów żelbetowych. Silosy paszowe wykonane są również z żelbetu. Wypełnienia ścienne stanowią elementy ceramiczne lub z betonów komórkowych.
W budownictwie wiejskim do obiektów gospodarczych należy zaliczyć wszelkie budynki pomocnicze i usługowe, przeznaczono na potrzeby rolnictwa, a mianowicie:
a) budynki gospodarcze, jak szopy, szopy na maszyny i narzędzia rolnicze, garaże, stelmacharnie, warsztaty naprawcze,
b) budynki składowe na potrzeby produkcji roślinnej, jak spichrze, stodoły, przechowalnie warzyw, ziemniaków, owoców (opinie o programie).
W budynkach gospodarczych warunki środowiskowe nie odgrywają tak ważnej roli, jak w budynkach inwentarskich. Wyjątek w tym względzie stanowią przechowalnie warzyw, ziemniaków i owoców, gdzie wymagania środowiskowe ze względu na przechowywany produkt są specjalne.

Na ogół budynki gospodarcze nie wymagają ocieplenia (z wyjątkiem przechowalni owoców i warzyw) i mogą być znacznie lżejsze pod względem rozwiązań konstrukcyjnych.
Przy tradycyjnej organizacji pracy, a więc w dawniejszych rozwiązaniach funkcjonalnych budynków gospodarczych, spotykamy najczęściej połączenie budynku inwentarskiego z gospodarczym, przeważnie w postaci dużego poddasza użytkowego umieszczonego nad częścią inwentarską (segregator aktów prawnych). Zadaniem takiego poddasza jest magazynowanie siana, słomy lub ściółki, skąd przez otwór w stropie następuje łatwy transport do części inwentarskiej. Powstaje przez to duża oszczędność pracy, a co za tym idzie i zatrudnienia. W dodatku siano lub słoma stanowi bardzo dobre ocieplenie dla stropu, co wpływa korzystnie na kształtowanie się warunków środowiskowych w budynkach inwentarskich (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami