Blog

15.07.2021

Konstrukcja dociskowa

W artykule znajdziesz:

Konstrukcja dociskowa

Konstrukcja dociskowa

Konstrukcja dociskowa, jest ramą jednokrotnie statycznie niewyznaczalną. Górne końce ścian dzięki odpowiedniej konstrukcji połączenia z dostatecznie wytrzymałą konstrukcją budynku są pozbawione możliwości zarówno ruchów pionowych, jak i poziomych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jeśli istniejąca konstrukcja ścian zewnętrznych i fundamentu pozwala na zamocowanie w nich za pośrednictwem kotew talerzowych wewnętrznych płyt dociskowych izolacji, to płyty te będą podparte w wielu punktach.

Ścienne pionowe płyty dociskane, które jednocześnie stanowią ochronę izolacji, należy oddzielić od płyt poziomych posadzkowych szczeliną dylatacyjną. We wszystkich trzech wyżej podanych przypadkach płyty poziome konstrukcji dociskowej mogą być tak grube, że własnym ciężarem równoważą wypór wody. Zabezpieczenie wówczas konstrukcji przed przesuwem pionowym w postaci jej oparcia o konstrukcję budynku jest zbędne.
Ponieważ, jak już wspomniano, konstrukcje dociskowe są żelbetowe, występuje więc w nich skurcz (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Skurcz ten, jak wiemy, jest zależny przede wszystkim od rodzaju i zawartości cementu w 1 m3 betonu, procentowej ilości zbrojenia w konstrukcjach żelbetowych, od uziarnienia kruszywa, ilości wody, sposobu pielęgnowania wykonanego betonu oraz od wieku betonu.
Wielkość skurczu można obliczyć znając wyżej podane cechy betonu i cementu (uprawnienia budowlane).
Na skutek skurczu poziomej płyty dociskowej odległość między zewnętrznymi powierzchniami ścian dociskowych pionowych odpowiednio zmniejsza się i pomiędzy ścianami a izolacją powstaje szczelina. Docisk izolacji uzyskany podczas betonowania konstrukcji dociskowej przestaje działać, a izolacja może być pociągnięta przez tę konstrukcję, oderwana od podłoża lub rozwarstwiona i zniszczona (program egzamin ustny).

Skurcz betonu

Aby uniknąć niekorzystnych dla izolacji skutków skurczu betonu, można zastosować do betonu cement bezskurczowy lub ekspansywny. Przez zastosowanie cementu ekspansywnego można uzyskać zaciśnięcie izolacji pomiędzy konstrukcją stanowiącą podłoże pod izolację a konstrukcją dociskową. W tym przypadku konieczna jest znajomość współczynnika rozszerzalności betonu z cementu ekspansywnego, aby można było obliczyć wielkość wydłużenia wymiarów konstrukcji dociskowej, dzięki któremu nastąpi ściśnięcie warstwy izolacyjnej. Należy sprawdzić, czy nadmierne wydłużenie wymiarów konstrukcji dociskowej nie wywoła takich sił rozpierających, przy których konstrukcja zewnętrzna, stanowiąca podłoże pod izolację, ulegnie załamaniu (opinie o programie).

Odkształcenie (ugięcie) płyt konstrukcji dociskowej, przy którym płyta pod wpływem parcia wody odchyla się od podłoża i pomiędzy nią a podłożem również powstaje szczelina, może być podobne w skutkach dla izolacji do skurczu betonu.
Jeśli izolowane odrębne pomieszczenia są niewielkie i spodziewana wielkość skurczu nie przekracza 1 mm, to można przyjąć, że wpływ skurczu na izolację wodoszczelną jest bez znaczenia (segregator aktów prawnych).

Oparcie górnych końców ścian konstrukcji dociskowej uzyskano przez wmurowanie do ścian zewnętrznych budynku wsporników z dźwigarów stalowych.
Budynek, w którym mieściła się kotłownia usytuowana poniżej pozostałych pomieszczeń budynku, a zwierciadło wody gruntowej znajdowało się ok. 1,40 m powyżej posadzki w kotłowni.

Jednym ze środków służących do tego celu poza wyżej omówionym, polegającym na zastosowaniu cementu ekspansywnego, jest zastosowanie dodatkowej płyty dociskowej, którą wykonuje się jako płytę żelbetową, połączoną z konstrukcją dociskową za pomocą kotew talerzowych i oddzieloną warstwą izolacji z papy od konstrukcji ścian budynku. Izolacja ta powinna ułatwić nieskrępowane ruchy płyty dociskowej dodatkowej, która może być pociągana przez konstrukcję dociskową, gdy ta ostatnia będzie ulegać skurczowi (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami