Blog

18.09.2021

Konstrukcja doku suchego

W artykule znajdziesz:

Konstrukcja doku suchego

Konstrukcja doku suchego

Konstrukcja doku suchego zależeć będzie przede wszystkim od warunków hydrologicznych miejsca, na którym dok ma stanąć.
Jeżeli wokół doku występować będzie woda gruntowa, grunt zaś w jego otoczeniu i pod podstawą będzie przepuszczalny, dok należy tak skonstruować, aby wypór wody na dok opróżniony nie powodował nadmiernego jego ruchu ku górze (program uprawnienia budowlane na komputer). Można to osiągnąć jednym z dwu następujących sposobów:
- konstruując dok ciężki, którego całkowity ciężar z komorą osuszoną jest większy niż wypór, lub,
- konstruując dok lekki, ale albo zakotwiony w poniżej leżącym gruncie przy pomocy pali, studni, ścianek szczelnych lub filarów na kesonach pneumatycznych, albo też  zaopatrzony w urządzenia odwadniające obniżające poziom wody gruntowej w jego otoczeniu.

Rozwiązanie doku jako lekkiego zakotwionego, jakkolwiek oszczędniejsze od pierwszego, nie zawsze jest bezpieczne. Skuteczność zakotwienia zależna jest przede wszystkim od właściwości gruntu, w którym jest ono pogrążone, a te nie zawsze są trafnie określane, a poza tym nierzadko zmieniają się z biegiem czasu. Na budowę doku lekkiego można więc decydować się tylko wtedy, gdy jest się pewnym niezawodności zakotwienia, to jest gdy grunt gwarantuje wystarczający opór przeciwko wyciągnięciu zakotwienia tkwiącego w nim na odpowiednią głębokość. Obliczając ten opór, należy przyjmować wyższe współczynniki bezpieczeństwa: do 2 a nawet do 3, zależnie od jakości gruntu i sposobu utwierdzenia w nim zakotwienia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zastosowanie urządzeń odwadniających do usunięcia lub zmniejszenia wyporu wody, o których będzie obszerniej mowa w ustępie omawiającym wyposażenie doków, pozwala na zaprojektowanie doku lekkiego bez zakotwienia. Ujemną stroną takiego rozwiązania jest możliwość zatkania się z biegiem czasu (lub przypadkowo) drenów odwadniających, co może spowodować podniesienie się stanu wody w otoczeniu doku i wzrost wyporu aż do wartości, na którą dok nie był liczony. W konsekwencji może nastąpić wyłamanie dna doku lub cała budowla może ulec wypchnięciu w górę (uprawnienia budowlane).

Konstrukcja komory doku suchego

Gdy grunt wokół doku nie zawiera wody, konstrukcja może być zupełnie lekka (program egzamin ustny). Warunki takie zachodzą najczęściej w nie popękanej skale, a także w szczelnych gruntach spoistych.
Konstrukcja komory doku suchego składa się z dna i ze ścian.
Poziome dno komory wykonywane jest zwykle z betonu lub żelbetu. Może być ono rozwiązane w różny sposób:
- jako masyw betonowy równoważący swym ciężarem wypór wody
- jako płyta żelbetowa pracująca na zginanie i to połączona bądź ze ścianami doku w jedną całość w kształcie koryta (odwróconej ramy), bądź oddzielona od nich spoinami dylatacyjnymi, które mogą być uważane za rodzaj przegubu (i niekiedy są odpowiednio ukształtowane) (opinie o programie),
- jako sklepienie odwrócone, pracujące między ścianami.

Dno i fundamenty masywnych ścian komór (zob. dalej) mogą być posadowione na gruncie bezpośrednio albo na palach, albo też na kesonach zapuszczanych pneumatycznie (rys. 1.109e i / oraz l.llOa-Pd) (segregator aktów prawnych).
Górnej powierzchni dna nadaje się zwykle spadek dwustronny, bądź ku osi, bądź też ku obu ścianom komory. Spadek ten ma umożliwiać spływ resztek wody pozostałej w komorze po jej osuszeniu, a także wody opadowej oraz wody dostającej się do doku przez ewentualne (zamierzone lub nie zamierzone) nieszczelności.

Odpowiednio do tego w osi komory lub przy jej ścianach, u ich podnóży, wytwarza się w dnie podłużne otwarte kanały odwadniające, połączone z systemem kanałów odwadniających zamkniętych (promocja 3 w 1).
Ściany komór mają konstrukcję nabrzeży. Najczęściej będą to masywne, betonowe, lite mury oporowe o tylnych powierzchniach pionowych, skośnych lub schodkowych. Ściany te nie tylko przenoszą nacisk gruntu, ale również współpracują w przenoszeniu wyporu działającego na dno opróżnionego doku.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami