Blog
Wymiary wykopów
W artykule znajdziesz:
Do mechanizacji robót ziemnych wykończeniowych nie przywiązywano dotychczas dostatecznej uwagi i nie zapewniono odpowiednich maszyn i urządzeń. W przeciwieństwie do robót ziemnych podstawowych charakteryzują się one obecnie minimalnym stopniem zmechanizowania i w przeważającej części są wykonywane ręcznie. Sytuacja ta zmuszała do zatrudniania w budownictwie krajowym wyłącznie przy tych robotach ok. 65 tys. robotników (program uprawnienia budowlane na komputer).
Większość robót ziemnych w budownictwie ogólnym stanowią procesy związane z wykopami pod budynki mieszkalne, użyteczności publicznej oraz pawilony handlowo-usługowe. Wykopy te są wykonywane przeważnie w gruntach kat. I I-i-IV na głębokości 1,5-3,0 m, a w nielicznych przypadkach na głębokości 4,0 m. Przy budynkach typu pawilonowego głębokość wykopów nie przekracza 1,5 m. Wymiary wykopów w planie zależą od wielkości budynków, których szerokość w budownictwie systemowym wynosi 10-20 m (rzadziej 23 i 27 m), a długość 25-90 m (rzadziej 120, 150, a nawet 200 m). Wykopy wykonywane są przeważnie ze skarpami (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Procesy technologiczne w robotach ziemnych wykonywanych w osiedlach mieszkaniowych obejmują:
- zebranie ziemi roślinnej z terenu osiedla,
- niwelację i kształtowanie terenu,
Makroniwelacja. Makroniwelacja terenu należy do typowych robót polegających na odspojeniu, przemieszczeniu i ponownym wbudowaniu mas ziemnych (uprawnienia budowlane). Grubość warstwy urabianego gruntu nie przekracza z reguły 7,0 m. Przy większych różnicach poziomów makroniwelację zastępuje się wykonywaniem kolejno następujących po sobie wykopów i nasypów. Odległość przemieszczania mas ziemnych zawiera się przeważnie w ramach realizowanego obiektu; objętość robót dochodzi do 50 min nr.
Zapory ziemne czołowe
Nasypy z gruntów drobno- i gruboziarnistych. Wykonywane są z gruntów do kat. IV włącznie i dotyczą takich budowli, jak zapory ziemne czołowe i boczne, wały ochronne, obwałowania mokrych składowisk odpadów paleniskowych, nasypy pod drogi itp. Objętość robót na jednym obiekcie dochodzi do kilku milionów nr (program egzamin ustny).
Wykopy liniowe pod instalacje. Wykopy liniowe dotyczą przede wszystkim uzbrojenia terenu poza osiedlami mieszkaniowymi i zakładami przemysłowymi, lecz przeznaczonego dla tych osiedli i zakładów. Są to wykopy pod kolektory, magistrale sieciowe, kanały przesyłowe, rurociągi dalekosiężne itp.
Są to sprzężone, równolegle wykonywane procesy technologiczne w gruntach kat. V i wyższych polegające na:
- odspojeniu gruntów skalistych metodą mechaniczną lub strzałową (wyłomy),
- załadowaniu i transporcie urobku do miejsca przeznaczenia,
- formowaniu nasypów lub umocnień z jednoczesnym zagęszczaniem (narzuty)(opinie o programie).
Robotom ziemnym podstawowym (p. 1-5) w budownictwie inżynieryjnym towarzyszą roboty wykończeniowe, do których zalicza się: mikroniwelację terenu, profilowanie skarp, ułożenie i zagęszczanie podłoży, umacnianie skarp nasypów i wykopów itp. Objętość robót ziemnych wykończeniowych wynosi 5-10% objętości robót wykonywanych w obiekcie.
Roboty ziemne związane z wykopami pod instalacje terenowe występują we wszystkich rodzajach budownictwa. W budownictwie mieszkaniowym wynoszą ok. 20% ogólnej ilości robót ziemnych wykonywanych w osiedlach, w budownictwie przemysłowym ok. 24%, natomiast w budownictwie inżynieryjnym stanowią z reguły odrębną grupę robót (segregator aktów prawnych).
W gruntach statecznych konstrukcje rozporowe są opuszczane po wykonaniu wykopu na pełną głębokość. Wykopy w obudowie tradycyjnej. Wykop oraz jego obudowa wykonywane są ręcznie. Jako elementy obudowy stosowane są deski (np. „katowickie”) i bale drewniane na umocnienia pionowe i rozpory(promocja 3 w 1). Wykopy w obudowie wbijanej i rozpieranej oraz z płyt PW wykonuje się metodami nowoczesnymi; zarówno wykop, jak i obudowa mogą być w pełni zmechanizowane.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32