Blog
Konstrukcja drewniana
W artykule znajdziesz:
Konstrukcja drewniana
Wykonywanie konstrukcji bez uwzględnienia środków impregnacyjnych, bez obliczenia stateczności cieplnej i wilgociowej pomieszczeń oraz
w ogóle bez uwzględnienia profilaktyki izolacyjnej prowadzi do niszczenia konstrukcji drewnianych.
Zabezpieczenie powinno uwzględniać, przede wszystkim wybór samej konstrukcji, która powinna być ściśle dostosowana do warunków wilgotności, działania czynników chemicznych, atmosferycznych i biologicznego niszczenia (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przy obliczaniu konstrukcji należy na rysunkach roboczych oznaczać rodzaj i dopuszczalną wilgotność materiału drzewnego, który ma być użyty do wykonania danej konstrukcji.
Konstrukcja drewniana powinna być chroniona od zawilgocenia atmosferycznego, wody gruntowej oraz wilgoci kondensacyjnej i eksploatacyjnej.
Pomijając szkody mogące powstać wskutek wykonania robót budowlanych niezgodnie z projektem, często zdarzają się przypadki niewłaściwie dobranego materiału, niewłaściwego składowania i niezachowania warunków profilaktyki, związanej z wykonawstwem robót budowlanych.
Do szczególnie niebezpiecznych zaniedbań wykonawstwa można zaliczyć:
- Podwyższoną wilgotność dostarczonego drewna powodującą późniejsze szkody w czasie eksploatacji. Nadmiernie wilgotne drewno wysychając w okresie eksploatacji wywołuje skurcze powodujące dodatkowe niebezpieczne dla konstrukcji odkształcenia. Jednocześnie zastosowanie surowych, niewysuszonych materiałów drzewnych powoduje niebezpieczeństwo gnicia drewna.
- Niechlujne przechowywanie drewna na placu budowy doprowadza do jego zawilgocenia i gnicia. Układanie drewna na ziemi bez podkładek lub na podkładkach ulegających gniciu, brak ochrony drewna przed opadami i układanie w stosy bez umożliwienia przewiewu i wysychania, pozostawienie na placu budowy trocin, odpadków drzewnych i kory powoduje zagrzybienie drewna (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
- Równie szkodliwe jest stosowanie w konstrukcjach budowlanych wilgotnych materiałów ocieplających, a także przykrycie zawilgoconych materiałów ocieplających przed ich przeschnięciem izolacją wodoszczelną itp.
- Zaniedbanie odpowiedniego zabezpieczenia przed wilgocią za pomocą papy i lepiku.
- Niewykonanie we właściwej porze pokrycia dachowego i murowanej obudowy konstrukcji drewnianych jest także przyczyną zawilgocenia i gnicia drewna.
Woda w drewnie znajduje się w trzech postaciach jako:
a) woda chemicznie związana,
b) woda higroskopijna,
c) woda włoskowata (uprawnienia budowlane).
Woda włoskowata
Woda chemicznie związana z celulozą i innymi organicznymi składnikami stanowi niewielki procent całkowitej ilości wody zawartej w drewnie. Wody chemicznie związanej nie można usunąć przez podgrzewanie w temperaturze 100-105°C, można natomiast wydzielić chemicznie związaną wodę w temperaturze suchej destylacji (ok. 110°C).
Drewno wysuszone do stałego ciężaru w temperaturze 100-105°C rozumie się jako absolutnie suche (program egzamin ustny).
Woda higroskopijna utrzymuje się w drewnie w ilości zależnej od wilgotności otaczającego powietrza. Drewno ma właściwości higroskopijne i jest
ono w stałej równowadze z wilgotnością otaczającego powietrza. Z chwilą dojścia wilgotności względnej powietrza do 100%, włókna drewna absorbują w tych granicach odpowiednią ilość wody. Jest to punkt nasycenia włókien.
Woda włoskowata (kapilarna) pojawia się w drewnie tylko po osiągnięciu punktu nasycenia włókien. Zawilgocenie wodą włoskowatą powstaje wskutek trwałego działania opadów atmosferycznych, wody gruntowej, zetknięcia z surowym gruntem, kamieniem, betonem, systematycznych zacieków pokryć dachowych, instalacji sanitarnych, skraplania pary itp. Pełne nasycenie może nastąpić po zanurzeniu drewna do wody (opinie o programie). Z pełnym nasyceniem związane jest pełne wyparcie powietrza z drewna.
A zatem wilgotność drewna przedstawia stosunek ciężaru wyparowanej wody do ciężaru absolutnie suchego drewna. Bezwzględna wilgotność drewna nie dotyczy wody chemicznie związanej (segregator aktów prawnych).
Rozróżnia się następujące stany wilgotności drewna:
- drewno mokre (dłuższy czas moczone w wodzie) ma wilgotność powyżej 100%, która może dochodzić do 200-4-250%;
- drewno świeżo ścięte o wilgotności 50-4-100°/o;
- drewno powietrzno-suche (dłuższy czas przebywające na powietrzu) o wilgotności 15-20%;
- drewno pokojowo-suche o wilgotności 8-4-10%;
- drewno bezwzględnie suche o wilgotności 0% (drewno bez wilgoci) (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32