Blog

Obniżenie temperatury wody zdjęcie nr 2
20.04.2020

Odprowadzanie powstających gazów spalinowych

W artykule znajdziesz:

Odprowadzanie powstających gazów spalinowych

Obniżenie temperatury wody zdjęcie nr 3
Odprowadzanie powstających gazów spalinowych

Zadaniem komina przy paleniskach gazowych jest odprowadzanie powstających gazów spalinowych. Nie potrzeba tu jak w piecach na opał stały doprowadzać powietrza do miejsca spalania poprzez ruszt i warstwę opału przy spadku ciśnienia (program uprawnienia budowlane na komputer). Gaz miesza się z powietrzem do spalania częściowo przed, a częściowo po wypływie z palnika.

Jeśli w obszarze spalania panuje w wyniku ciągu komina podciśnienie, wtedy nadmiar powietrza staje się zbyt duży, a sprawność paleniska gazowego zmniejsza się (uprawnienia budowlane).
W paleniskach gazowych odsuwa się dlatego ciąg komina od obszaru spalania przez wbudowanie przerywacza ciągu w przewodzie wylotowym spalin. W najprostszej postaci są to otwory powietrza dopływającego z boku albo otwarte przedłużenia przewodu spalinowego, powodujące wyrównanie ciśnień z atmosferą. Najczęściej przerywacz ciągu łączy się z bezpiecznikiem nadciśnieniowym i zabezpieczeniem przed cofaniem się spalin. Urządzenie to powinno nie dopuszczać, aby uderzenia wiatru dochodziły przez komin do obszaru spalania i tam doprowadzały do zakłóceń spalania albo do wygaszania płomienia (uprawnienia budowlane). Pokazano strzałkami ciągłymi normalną drogę spalin, zaś strzałkami przerywanymi drogę podczas uderzeń wiatru. W nowoczesnych piecach gazowych takie zabezpieczenie przepływu jest z zasady wbudowane w piece (program egzamin ustny).
Przerywacz ciągu ma jeszcze jedno zadanie. Z Nm gazu miejskiego otrzymuje się przy spalaniu ok. 700 G pary wodnej. Punkt rosy spalin zależy w dużej mierze od nadmiaru powietrza. Przy podwojonej ilości teoretycznej powietrza potrzebnego do spalania temperatura punktu rosy leży w granicach ok. 50 °C.

Wraz ze wzrostem sprawności punkt rosy obniża się, a więc wzrasta niebezpieczeństwo skraplania się pary wodnej. Skropliny te pochłaniają kwas węglowy ze spalin oraz, o ile gaz zawiera ślady siarki, także i kwas siarkowy. Powstający roztwór kwaśny nadgryza wiele materiałów i dlatego może zniszczyć przyrządy, przewody spalinowe i ściany komina. Skraplanie się pary wodnej prowadzi nie tylko do przemoczenia ścian komina, ale także do zmniejszenia siły unoszenia, ponieważ ciężar właściwy spalin staje się większy wraz z ich „wysuszaniem” (opinie o programie).

Powietrze dodatkowe

„Powietrze dodatkowe” wpływające przez przerywacz ciągu zapobiega skraplaniu się pary wodnej w normalnych warunkach, a więc przy niezbyt niskich temperaturach spalin i odpowiednio ogrzanych ścianach komina. Powietrze dodatkowe obniża wprawdzie temperaturę spalin, zmniejsza jednak względną wilgotność mieszaniny spalin z powietrzem, tym samym zmniejsza się niebezpieczeństwo przekroczenia punktu rosy. Przerywacz ciągu przejmuje zatem równocześnie zadanie zapewnienia odpowiedniej siły unoszenia osłabianej przez ewentualne skraplanie się pary wodnej.
Z tego samego powodu współczynnik sprawności palenisk gazowych nie powinien być zbytnio zawyżany, zwłaszcza że przy silnym ochładzaniu gazów spalinowych w samym przyrządzie poszczególne części pieca są narażone na szkodliwy wpływ korozji (segregator aktów prawnych).

Dla uniknięcia zawilgacania muru przez bogate w parę wodną produkty spalania gazu i, aby zapobiec zmniejszaniu ciągu zwykłych palenisk przez wpuszczanie powietrza dodatkowego, nie należy wprowadzać spalin z palenisk gazowych do kominów, do których są dołączone piece na paliwa stałe.
Odpowiednimi materiałami na rury spalinowe okazały się: stalowa blacha ołowiowana i azbestocement, a na przewody kominowe dla spalin - kamionka i azbestocement. Jeśli istnieje niebezpieczeństwo zawilgocenia przewodów, wtedy zaopatruje się kominy z azbestocementu w wewnętrzną powłokę ochronną oraz u dołu w odwadniacz.
Ze względu na możliwość silnego ochłodzenia należy unikać umieszczenia komina spalinowego na zewnątrz (promocja 3 w 1).

Do jednego komina nie należy przyłączać więcej niż trzy paleniska gazowe. Zalecenia wydane przez Niemieckie Stowarzyszenie - Deutscher Verein von Gas und Wasserfachmannern DVGW-TVR Gas (1959) ‘) - zawierają dalsze wskazówki techniczne i budowlane dotyczące ustawiania palenisk gazowych.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Obniżenie temperatury wody zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Obniżenie temperatury wody zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Obniżenie temperatury wody zdjęcie nr 8 Obniżenie temperatury wody zdjęcie nr 9 Obniżenie temperatury wody zdjęcie nr 10
Obniżenie temperatury wody zdjęcie nr 11
Obniżenie temperatury wody zdjęcie nr 12 Obniżenie temperatury wody zdjęcie nr 13 Obniżenie temperatury wody zdjęcie nr 14
Obniżenie temperatury wody zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Obniżenie temperatury wody zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Obniżenie temperatury wody zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami