Blog

Jak dobrze wykorzystać agregat or prądotwórczy na budowie zdjęcie nr 2
19.06.2020

Konstrukcja elementów-skrzyń

W artykule znajdziesz:

Konstrukcja elementów-skrzyń

Jak dobrze wykorzystać agregat or prądotwórczy na budowie zdjęcie nr 3
Konstrukcja elementów-skrzyń

Sama konstrukcja elementów-skrzyń jedno- lub dwuizbowych może być pomyślana w ten sposób, że ściany i stropy w danym elemencie stanowią tylko połowę grubości odpowiednich ścian i stropów i dopiero po złożeniu z sąsiednim elementem bocznym górnym i dolnym tworzą jedną całość. Przy tym układzie następuje zdwojenie ścian i stropów (program uprawnienia budowlane na komputer).

Rozwiązanie konstrukcyjne może być również i tak zaprojektowane, że elementy przestrzenne mają już ściany i stropy o przewidzianej grubości konstrukcyjnej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Elementy przestrzenne pierwszego rodzaju montowane są jeden obok drugiego, elementy zaś drugiego rodzaju układane są w szachownicę, a powstała w ten sposób zamknięta przestrzeń w sąsiednich polach śtanowi również przestrzeń mieszkalną uzyskaną jak edyby „za darmo” (uprawnienia budowlane). Sposób wykorzystania elementów przestrzennych w budownictwie mieszkaniowym może być różnorodny, tak pod względem architektonicznym, jak i konstrukcyjnym, przy czym stosowanie ich będzie mniej lub więcej opłacalne w zależności od liczby typów elementów-skrzyń.

Poza tym montaż elementów przestrzennych ma tę przewagę nad innymi, że nie wymaga żadnych rusztowań, ponieważ elementy same przez się są stateczne elementach jednoizbowych, wykonanych w całości z betonu monolitycznego (np. keramzytowego), zasadniczą konstrukcją nośną i łącznikiem między elementami mogą być słupy zabetonowane w miejscu zetknięcia się elementów ściennych (program egzamin ustny). Przed zabetonowaniem słupów elementy po ich ustawieniu łączy się najpierw łącznikami przyspawanymi do płytek betonowych w narożach płyt stropowych. Ustrój opisany można zaliczyć do konstrukcji szkieletowo-płytowej.

Spoiny poziome między elementami mają znaczenie drugorzędne, ponieważ dźwigają one element do chwili stężenia betonu słupów. Budynki trzonowo-linowe (typ 8) zaliczamy do takiego rodzaju konstrukcji, w której podstawowe obciążenia od ciężaru własnego ścian i stropów oraz od obciążenia użytkowego przenoszone są przez trzon i cięgna. Podstawowym elementem nośnym budynku jest centralnie umieszczony trzon, w którego głowicy zakotwione są liny podtrzymujące stropy (opinie o programie).

Stropy ze specjalnymi gniazdami

Stropy ze specjalnymi gniazdami dla zakotwienia lin układa się kolejno jeden na drugim w ilości wymaganej dla danego budynku. Następnie ustawia się na trzonie głowicę, w której kotwi się liny jednym ze znanych systemów, np. Bauer-Leonhardt. Liny te przewleka się przez odpowiednie gniazda w elementach stropowych. Po wprowadzeniu między trzon a głowicę zespołu dźwigników hydraulicznych typu „Perpetuum” centralnie sterowanych, przystępuje się do podnoszenia głowicy, a z nią kolejno - stropów.

Z chwilą osiągnięcia przez głowicę założonego poziomu dla danego stropu liny łączy się na stale z górną płytą stropową za pomocą węzła. Po podniesieniu wszystkich stropów liny kotwi się w fundamencie i za pomocą tych samych dźwigników napina się je do statycznie wymaganej wartości naprężeń. Elementy ścian zewnętrznych i działowych podnosi się razem ze stropami. Liny nośne i montażowe wykonuje się ze stali wysokowartościowej (Rv 16 000 kG/cm2). Przekrój lin zmienia się na wysokości budynku w zależności od sił występujących na danej wysokości (segregator aktów prawnych).

Trzon wykonuje się z prefabrykowanych słupków nośnych podstawianych pod dźwigniki, które łączy się w monolit za pomocą ścianek żelbetowych wykonywanych w deskowaniu ślizgowym podwieszonym do głowicy betonowanej w zwykłym deskowaniu przestawnym. Zaletą budynków o konstrukcji trzonowo-linowej jest brak ścian konstrukcyjnych, co stwarza dużą swobodę w rozwiązywaniu mieszkań. Ograniczenie fundamentów do jednej stopy eliminuje całkowicie szkodliwy wpływ osiadania gruntu, a prosty układ statyczny pozwala na zastosowanie szybkiej i łatwej metody montażu bez potrzeby użycia ciężkich i kosztownych w eksploatacji żurawi wieżowych (promocja 3 w 1).

Ciężar zaprojektowanego dla Wrocławia 12-kondygnacyjnego budynku trzonowo-linowego o kubaturze ok. 8200 m3 będzie wynosić ok. 236 kG/m3, zaś zużycie stali - ok. 3,8 kG/m3 (w tym 0,3 kG/m3 stali kablowej).

Najnowsze wpisy

22.01.2025
Jak dobrze wykorzystać agregat or prądotwórczy na budowie zdjęcie nr 4
Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja to proces odzyskiwania ciepła z powietrza wywiewanego z budynku w celu wykorzystania go do ogrzewania powietrza nawiewanego do wnętrza.…

20.01.2025
Jak dobrze wykorzystać agregat or prądotwórczy na budowie zdjęcie nr 5
Co to są urządzenia przeciwzalewowe?

Urządzenie przeciwzalewowe to system lub mechanizm zaprojektowany w celu ochrony przed skutkami powodzi lub zalewania w wyniku gwałtownych opadów deszczu,…

Jak dobrze wykorzystać agregat or prądotwórczy na budowie zdjęcie nr 8 Jak dobrze wykorzystać agregat or prądotwórczy na budowie zdjęcie nr 9 Jak dobrze wykorzystać agregat or prądotwórczy na budowie zdjęcie nr 10
Jak dobrze wykorzystać agregat or prądotwórczy na budowie zdjęcie nr 11
Jak dobrze wykorzystać agregat or prądotwórczy na budowie zdjęcie nr 12 Jak dobrze wykorzystać agregat or prądotwórczy na budowie zdjęcie nr 13 Jak dobrze wykorzystać agregat or prądotwórczy na budowie zdjęcie nr 14
Jak dobrze wykorzystać agregat or prądotwórczy na budowie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Jak dobrze wykorzystać agregat or prądotwórczy na budowie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Jak dobrze wykorzystać agregat or prądotwórczy na budowie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami