Blog
Plan Corbusiera
W artykule znajdziesz:
Plan Corbusiera przebudowy centrum Paryża nic ogranicza się do kosmopolitycznego ukształtowania nowych założeń śródmiejskich; wysuwa też swoistą koncepcję roli starego układu założeń historycznych i ich ustosunkowania do nowego centrum (program uprawnienia budowlane na komputer). Burząc i przebudowując w swym projekcie śródmiejskie bloki Paryża Corbusier zatrzymuje się przed zespołami architektonicznymi starego centrum - Średnicą paryską, wyspą Cite, Osią Inwalidów; tę dzielnicę ściśle historyczną pozostawia nietkniętą. Intensywna działalność życiowa charakterystyczna dla centrum wielkiej stolicy miałaby przy tym przenieść się do miasta drapaczy, a stara dzielnica wypełniona pomnikami kultury narodowej stałaby się w tym ujęciu muzealnym miastem-zabytkiem, co więcej - cmentarzem architektury. „Marzę o tym, aby zobaczyć plac Zgody pustym, odludnym, milczącym, a Pola Elizejskie jako miejsce spacerów - pisze Corbusier… Bo tak, przedmioty także kiedyś umierają i parki »a la Monceau« są kokieteryjnie utrzymywanymi cmentarzami. Można tu marzyć, uczyć się, i oddychać… Plan Voisin wydziela całe stare miasto - od Saint Gcrvais do placu Gwiazdy i przywraca mu spokój" (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Centrum Paryża, jak i innych wielkich miast, niewątpliwie przeciążone jest obecnie komunikacją kołową; wymaga to radykalnego rozładowania. Lecz między tym postulatem a corbusierowską koncepcją przewidującą eliminację ze starego centrum wszystkich istotniejszych ośrodków życiowych, pozbawienie go czołowej roli w mieście, likwidację w nim ruchu i przekształcenia w dzielnicę-muzeum, w park-cmentarz przebiega linia zasadni czego podział u. Mumifikacja starych założeń i przekształcenie ich w miasto-muzeum prowadzi do moralnego unicestwienia w nich przede wszystkim tych ogólnonarodowych postępowych wartości, które po dziś dzień nic obumarły, które przerzucają most między tradycjami a współczesnością i mogą być podchwycone przez nurt nowego życia (uprawnienia budowlane).
Połączenie zabytków
Połączenie zabytków z nowym życiem miasta i jego przodującymi tendencjami ujawnia w starych budowlach ich rysy postępowe, uzbraja siły postępu w demokratyczne tradycje przeszłości. I na odwrót - odgrodzenie zabytków od życia współczesnego, potraktowanie ich jako martwych eksponatów uwypukla w starych budowlach i zespołach to, co rzeczywiście w nich obumarło a więc ich bezpośrednie przeznaczenie jako pałaców królewskich lub magnackich itp. W dziedzinie twórczości urbanistycznej Corbusier w ciągu ostatnich dziesięcioleci pogłębił swą postawę społeczną i ideowo-artystyczną, która znalazła wyraz w jego Urbanisme (program egzamin ustny).
Wizje architektoniczne nakreślone w „planie Yoisin" powtarzają się zarówno w teoretycznym „mieście promiennym", jak i w konkretnych projektach przebudowy Buenos Aires (1929), Nemours (1939) i Algeru w Afryce, gdzie występują nieznacznie jedynie zmodyfikowane te same geometryczne drapacze. W projekcie przebudowy Moskwy wysuwa Corbusier myśl zniszczenia historycznego śródmieścia i zastąpienia tradycyjnego układu promienisto-obwodnicowego siatką prostokątną (opinie o programie). W r. 1942 wychodzi książka La maison des homines, w której znajdujemy nową wersję „planu Voisin", zmienioną o tyle, że rzuty drapaczy przeistaczają się z formy krzyżowej w rozwarte ku rzece wachlarze. Program przeciwstawienia starego i nowego miasta znajduje tu dobitne sformułowanie w nowych rysunkach Corbusiera przedstawiających dwa zestawione obok siebie światy architektoniczne oddzielone szwem ulicy Rivoli i założonego za nią pasa zielonego (segregator aktów prawnych). Rozwój pomysłów architektonicznych reprezentują villa Savoye w Poissy (1928-1930), projekt pałacu Ligi Narodów w Genewie (1927), projekt konkursowy Pałacu Rad w Moskwie (1931) przewidujący wzniesienie w sąsiedztwie Kremla budowli o pokazanej na zewnątrz konstrukcji masztowo-szkieletowej, na której wisi sklepienie wielkiej sali (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32