Blog

Zakres uzdatniania wody zdjęcie nr 2
04.08.2021

Naparzania niskoprężne

W artykule znajdziesz:

Naparzania niskoprężne

Zakres uzdatniania wody zdjęcie nr 3
Naparzania niskoprężne

Szczegółowo omówione jest komponowanie składu mieszanki i wykonanie elementów.
Oprócz dojrzewania powolnego na powietrzu omówione jest, jako podstawowe zagadnienie produkcji przemysłowej, przyspieszone dojrzewanie z zastosowaniem:
- naparzania niskoprężnego w komorach,
- naparzania wysokoprężnego w autoklawach (program uprawnienia budowlane na komputer).

Dopuszczalne są inne sposoby przyspieszania dojrzewania elementów, ale po otrzymaniu dodatnich wyników własnych prób.
Pełny cykl naparzania (łącznie z załadunkiem i wyładunkiem wyrobów) zasadniczo nie powinien być dłuższy niż 24 godziny przy naparzaniu nisko prężnym i 8 do 12 godzin przy autoklawizacji.
Czas ten może być skrócony w przypadkach:
a) naparzania wyrobów do otrzymania wytrzymałości 50-70% projektowanej marki (ale nie mniej niż 25 kG/cm2) i zapewnienia pełnej wytrzymałości przez składowanie wyrobów w temperaturze otoczenia nie mniejszej niż +10° i przy systematycznym ich zwilżaniu;
b) zastosowania do mieszanek żużlobetonowych środków przyspieszających dojrzewanie (chlorku wapniowego itp.) (program uprawnienia budowlane na ANDROID);
c) zastosowania cementu portlandzkiego zmieszanego z dodatkami hydraulicznymi i wapnem, a także mieszanych spoiw klinkierowych (cement żużlowy, pucolanowy cement portlandzki) (uprawnienia budowlane).
Naparzanie niskoprężne. Wyroby poddaje się działaniu pary nasyconej w hermetycznie zamkniętych komorach
o pracy okresowej, lub w komorach tunelowych o pracy ciągłej. Metodę naparzania elementów ustala się w zależności od rodzaju żużlobetonu, stosowanych spoiw oraz dodatków aktywnych i projektowanej marki wyrobów(program egzamin ustny).

Naparzanie wysokoprężne w autoklawach

Przy naparzaniu należy przestrzegać następujących zasad:
- świeżo uformowane wyroby powinny znajdować się przed naparzaniem przez 6 do 8 godzin w temperaturze otoczenia + 15 do +20° lub w komorach zamkniętych (przed wpuszczeniem pary) w ciągu 2 do 3 godzin w temperaturze +35 do +40°;
- wzrost temperatury do ustalonej maksymalnej powinien przebiegać z szybkością 20-4-30° na godzinę w ciągu 2-4 godzin;
- temperatura naparzania powinna być nie mniejsza niż 80°, skrócenie zaś czasu naparzania może być osiągnięte przez podwyższenie temperatury do 95°;
- czas przebywania wyrobów w ustalonej temperaturze maksymalnej;
- po zakończeniu naparzania wyroby powinny być chłodzone w komorach lub specjalnych pomieszczeniach (studzalniach) do temperatury ok. +25° w warunkach zimowych, a przy sprzyjającej temperaturze powietrza do temperatury ok. + 45°C (opinie o programie);
- wytrzymałość elementów po naparzaniu powinna wynosić: do czasu ułożenia w stosy - nie mniej niż 50%> wyznaczonej marki (ale nie mniej niż 20 kG/cm2), do momentu wydania odbiorcy - 100% wytrzymałości wymaganej, a w razie zgody odbiorcy - nie mniej niż 70%, pod warunkiem udzielenia przez wytwórnię gwarancji, że wyrób osiągnie w ciągu 28 dni wytrzymałość wymaganą;
- przyrost wytrzymałości wyrobów naparzanych do 50-70% żądanej marki przy przetrzymywaniu ich na składowisku w temperaturze otoczenia nie mniejszej niż +10° i przy systematycznym ich zwilżaniu należy określać orientacyjnie (oczywiście nie usuwa to konieczności bezpośredniego badania elementów i korygowania wyników).

Czas trwania autoklawizacji i ciśnienie pary nasyconej określa się w zależności od rodzaju żużlobetonu, użytych materiałów wiążących i żądanej wytrzymałości elementów. Orientacyjne okresy naparzania (bez wliczania czasu na podniesienie i obniżenie ciśnienia) (segregator aktów prawnych).
Czas podnoszenia ciśnienia w autoklawie do wysokości maksymalnej wynosi 1 do 2 godzin, łącznie z usunięciem znajdującego się w autoklawie powietrza przez specjalną rurę odprowadzającą.

Ciśnienie pary należy podnosić stopniowo, początkowo przez wykorzystanie pary z sąsiednich autoklawów, gdzie po ukończonym procesie izotermicznym przeprowadza się obniżkę ciśnienia, a następnie przez doprowadzenie świeżej pary. Regulacja dopływu pary i utrzymywania właściwego ciśnienia jest rejestrowana na automatycznie sporządzanym wykresie, który stanowi dokument produkcyjny (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zakres uzdatniania wody zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zakres uzdatniania wody zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zakres uzdatniania wody zdjęcie nr 8 Zakres uzdatniania wody zdjęcie nr 9 Zakres uzdatniania wody zdjęcie nr 10
Zakres uzdatniania wody zdjęcie nr 11
Zakres uzdatniania wody zdjęcie nr 12 Zakres uzdatniania wody zdjęcie nr 13 Zakres uzdatniania wody zdjęcie nr 14
Zakres uzdatniania wody zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zakres uzdatniania wody zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zakres uzdatniania wody zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami