Blog

06.02.2023

Konstrukcja maszyny

W artykule znajdziesz:

Konstrukcja maszyny

Już w połowie XIX wieku Lady Lovelace, żona Karola Bab- bage’a, prekursora badań nad kalkulatorami i komputerami, sformułowała zastrzeżenie wobec braku oryginalności maszyn matematycznych. Mogą one wykonywać wszystko to, co wiemy, w jaki sposób im zlecić do wykonania. Konstrukcja maszyny myślącej musiałaby więc, według pani Lovelace, być poprzedzona dokładną wiedzą o mechanizmach myślenia. Ograniczenia poznania ludzkiego poznania wyznaczają zatem ograniczenia sztucznych modelów poznawczych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Od początku istnienia sztucznej inteligencji zwracano też uwagę na podstawową różnicę w zasadzie konstrukcji systemu nerwowego człowieka i pierwszych modeli komputerowych. System nerwowy nie jest maszyną o stanach dyskretnych, jak maszyny cyfrowe. Dzisiejszy rozwój sieci konekcyjnych i wszelkich układów neuropodobnych jest próbą powrotu w sposobie konstruowania modeli sztucznej inteligencji do architektury inteligencji naturalnej, ludzkiej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Twórcy Al przez wiele lat przyjmowali założenie o zachodzeniu prostej analogii pomiędzy zachowaniem człowieka a wykonywaniem sprawnego programu komputerowego. Wynikało z tego, że myślenie ludzkie opiera się na takich samych mechanizmach, jakie występują w maszynach cyfrowych, albo ostrożniej - że wszelkie ludzkie działanie da się opisać i sformalizować przy pomocy reguł mechanistycznych (uprawnienia budowlane). Założenie takie przez wiele lat fascynowało inlonnatyków i inżynierów. Z czasem zaczęło pociągać także biologów, psychologów i filozofów, którzy chętnie „przymierzali” informatyczne „szatki” do swoich modeli pracy mózgu i działania umysłu. Zaczęto mówić na serio o „metaforze komputerowej” znajdującej zastosowanie w psychologii. Zaczęto przyjmować wygodno założenie ontologiczne - że wszelkie zjawiska poznawcze da się •prowadzić do niewielkiego zbioru elementów składowych (aktów prostych, systemów struktur danych, reguł i reprezentacji) (program egzamin ustny).

System sztuczny

W opozycji do takiego upraszczającego ujmowania procesów psychicznych, szczególnie przez filozofujących twórców sztucznej inteligencji (ci, którzy traktują Al jako przedłużenie inżynierii, poprzestają rozsądnie na rozbudowie „inteligentnych” systemów ekspertalnych o gigantycznej, ale specjalistycznej wiedzy), pojawiło się w historii tej dziedziny wiedzy sporo przemyśleń na temat naturalnych ograniczeń AL (opinie o programie).

W myśleniu potocznym, na przykład, nie da się uniknąć używania wiedzy ogólnej o świecie, wiedzy często niewysławianej (tacit knowledge). Nie można zakładać, że wiedzę taką da się reprezentować tak samo jak każdą inną, przy pomocy reguł. System sztuczny nie potrafi także, na co wskazał inny krytyk możliwości Al, odtwarzać rzeczywistych stanów intencjonalnych, czyli takich, w których ludzki umysł skierowuje się ku obiektowi zewnętrznemu, ponieważ nie posiada takich „mocy kauzalnych”, jakie ma ludzki mózg. Procesy umysłowe nie są po prostu procesami typu obliczeniowego (formalno-syntaktycznego) (segregator aktów prawnych). Gdyby było przeciwnie. zdolność do wykonywania czynności poznawczych byłaby niezależna od miejsca ich „zainstalowania”. A tak nie jest - funkcjonalistyczne wyjaśnianie ludzkich procesów poznawczych jest niewystarczające, na co wiele dowodów dostarczono i dawniej, i obecnie, już w ramach filozoficznych rozważań nad sztuczną inteligencją.

Jeszcze inna seria argumentów przeciwko Al da się sprowadzić do generalnego zastrzeżenia dotyczącego samoświadomości. Subiektywny punkt widzenia świata jest nie do pogodzenia z wiedzą, zawsze zobiektywizowaną, przekazywaną maszynom. Komputer nie będzie miał nigdy swojego „ja” - twierdzą krytycy. Najciekawsze spośród zastrzeżeń dotyczących możliwości dziedziny Al mają wiele wspólnego. Po pierwsze to, że w nich wszystkich podana jest w wątpliwość zasadność prostego Testu Turinga jako metody sprawdzania, czy ktoś (lub coś) jest inteligentny. Test ten polegał na porównywaniu odpowiedzi człowieka i maszyny na pytania zadawane na dowolny temat (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami