Blog
Konstrukcja ścian kolankowych
W artykule znajdziesz:
Konstrukcja ścian kolankowych
Ściany kolankowe budowane są na poddaszu i stanowią przedłużenie ścian ostatniej kondygnacji (uprawnienia budowlane). Na ich szczycie umieszczane są murłaty, czyli drewniane krawędziaki, na których opierane są krokwie. Zadaniem ścian kolankowych jest przenoszenie pionowych oraz poziomych obciążeń z dachu, wywołanych zarówno ciężarem konstrukcji dachu, jak i śniegiem czy wiatrem. Z powodu pochylenia krokwi ściany kolankowe są wypychane na zewnątrz budynku – tego rodzaju obciążenia są dla ścian niekorzystne. Z tego właśnie względu konieczne jest wykonanie konstrukcji wzmacniającej, która zmienia niekorzystny układ sił rozpierających ściany. Metoda wzmocnienia zależy zarówno do materiału, z którego zostały wykonane ściany, jak i od ich wysokości oraz wielkości obciążeń przekazywanych przez dach (program egzamin ustny). Ściany, których wysokość wynosi ponad 80cm, wymagają usztywnienie za pomocą żelbetowych słupków, które muszą być solidnie połączone z wieńcem stropowym na dole i wieńcem pod murłatę na górze.
Ściany niskie, sięgające maksymalnie 70cm, można zbroić za pomocą prętów stalowych, które wypuszczone są od strony wewnętrznej z wieńca stropowego. Wzmocnienie musi być wykonane w ścianach kolankowych zawsze, bez względu na rodzaj konstrukcji ściany, czy materiał, z którego została wykonana.W ścianach kolankowych ważne jest nie tylko właściwie wykonane zbrojenie, ale również zachowanie ciągłości izolacji termicznej w taki sposób, aby w miejscach, w których umiejscowione są słupki, nie powstały mostki cieplne (opinie o programie). Jest to szczególnie istotne w ścianach jednowarstwowych, dlatego przez zalaniem słupów za pomocą betonu, konstrukcja musi zostać skontrolowana przez kierownika budowy. W przypadku ścian wielowarstwowych konieczne jest osłonięcie słupków usztywniających taką samą izolacją jak ściany – najczęściej wykorzystywanym materiałem izolacyjnym jest wełna mineralna lub styropian. Metoda wykonania słupków usztywniających jest zależna do tego, czy ściany domu budowane są metodą jednowarstwową, czy też zaplanowane jest układanie na ścianach izolacji cieplnej.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32