Blog

26.07.2021

Konstrukcja ścian

W artykule znajdziesz:

Konstrukcja ścian

Konstrukcja ścian

Gdyby izolacja była zaciśnięta do blachy za pomocą płaskowników (kołnierzy) i śrub, to niewątpliwie rozwiązanie izolacji szczelin dylatacyjnych byłoby poprawne i nie powstałyby miejsca, w których wskutek niestarannego naklejenia izolacji na blachę lub też sprężynowania tej ostatniej i odklejania się od izolacji pojawiły się szczeliny pomiędzy blachą a izolacją (program uprawnienia budowlane na komputer).
W miejscach stwierdzonych usterek wypadło zdjąć posadzkę wraz z warstwą ochronną i wzdłuż spoin na istniejącą izolację przeciętą wzdłuż dylatacji nalepić pasy takiej samej izolacji, lecz nie przeciętej.

Powyższe można było wykonać, ponieważ ruchy konstrukcji w obrębie szczelin dylatacyjnych były nieznaczne i z powodzeniem mogły być przeniesione przez izolację wzmocnioną blachą miedzianą (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W jednej z fabryk przemysłu chemicznego wybudowano w hali magazynowej kanał otwarty o głębokości ok. 4 m i szerokości ok. 3,5 m, przeznaczony do umieszczenia przenośnika taśmowego. Konstrukcja ścian i dna kanału była betonowa. Ponieważ poziom wody gruntowej był bardzo wysoki i dno kanału znajdowało się ok. 2,5 m poniżej zwierciadła wody gruntowej, kanał zaizolowano od strony zewnętrznej ciężką izolacją wodoszczelną.

Budowa została rozpoczęta podczas wojny. Wskutek działań wojennych obiekt został zbombardowany. Po wojnie podjęto dalsze roboty i wówczas okazało się, że izolacja została częściowo zniszczona na skutek uszkodzeń kanału w czasie bombardowania. Ponieważ istniały wątpliwości co do skuteczności naprawy istniejącej izolacji, wykonano nową izolację ciężką wewnętrzną, zabezpieczając ją wewnętrzną konstrukcją żelbetową dociskową (uprawnienia budowlane). Górna krawędź ściany Konstrukcji dociskowej powyżej izolacji została zakotwiona do istniejących ścian kanału. Ścianę dociskową (koszulkę) obliczono na pełne zewnętrzne parcie wody gruntowej; grubość jej wynosiła ok. 25 cm. Długość kanału była znaczna, a konstrukcja jego podzielona szczelinami dylatacyjnymi na odcinki o długości kilkunastu metrów. W takich samych odstępach wykonano dylatacje w nowej konstrukcji dociskowej (program egzamin ustny).

Izolacja wodoszczelna

Izolacja wodoszczelna została wykonana z 3 warstw papy asfaltowej, sklejonych lepikiem na gorąco. W miejscu szczelin dylatacyjnych izolację wykonano w ten sposób, że szczeliny przykryto pasem blachy cynkowej, wygiętej w kształcie litery U, wklejając brzegi blachy pomiędzy warstwy papy. Warstwy te nie były w sposób ciągły przeprowadzone nad szczeliną dylatacyjną, lecz były jedynie doprowadzone z każdej strony do wygięcia w blasze (opinie o programie).
Niedługo przed terminem przekazania obiektu do użytkowania stwierdzono, że kanał jest zawilgocony, przy czym największe przecieki zaobserwowano w obrębie szczelin dylatacyjnych. Ponieważ technologia produkcji wymagała absolutnie suchego pomieszczenia kanału, należało ustalić przyczyny nieszczelności i sposoby skutecznego ich opanowania.

Nie trudno było dojść do wniosku, że główną przyczyną nieszczelności izolacji szczelin było, podobnie jak w przypadku, niewłaściwe zaprojektowanie izolacji szczelin. Nieszczelności w miejscach odległych od dylatacji należało przypisać niestarannemu wykonaniu izolacji. W celu uszczelnienia izolacji w obrębie szczelin dylatacyjnych na całej ich długości zalecono płytę żelbetową dociskową rozkuć na szerokość jednego metra, tzn. po pół metra z każdej strony szczeliny (segregator aktów prawnych).

Wykucie należało przeprowadzić ostrożnie, aby nie uszkodzić istniejącej izolacji. Następnie należało ostrożnie odgiąć wkładki zbrojenia na tyle, aby uzyskać dostęp do izolacji. Izolację trzeba było lekko podgrzać lampą lutowniczą tak, aby lepik łączący warstwy papy nabrał odpowiedniej plastyczności, przy której łatwo dałoby się oddzielić poszczególne warstwy papy od siebie i od podłoża, nie uszkadzając przy tym samych warstw papy (promocja 3 w 1).

Zalecono też usunąć istniejącą blachę stanowiącą uszczelnienie szczeliny dylatacyjnej. Ciągłość izolacji w obrębie szczeliny dylatacyjnej trzeba było wykonać w następujący sposób.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami