Blog

Deskowania przesuwne zdjęcie nr 2
16.10.2020

Konstrukcja zbiorników monolitycznych

W artykule znajdziesz:

Konstrukcja zbiorników monolitycznych

Deskowania przesuwne zdjęcie nr 3
Konstrukcja zbiorników monolitycznych

Do najczęściej spotykanych przekryć zbiorników o przekroju kołowym należą płyty kołowe, stropy płytowo-żebrowe, stropy grzybkowe oraz powłoki kopułowe (program uprawnienia budowlane na komputer). Pierwsze trzy rodzaje przekryć nie różnią się w zasadzie od konstrukcji typowych przekryć stosowanych w budynkach mieszkalnych, magazynach, halach itp.

Poza uwagami o minimalnej grubości płyt w zbiornikach podziemnych należy mieć tu na uwadze, aby rozstawy słupów w zbiornikach podziemnych nie były większe od 4,(K-4,5 m, a przekrój słupów nie mniejszy niż 25 x 25 cm (lub średnica 25 cm przy słupach okrągłych). Połączenia tych stropów ze ścianami cylindrycznymi wykonuje się przeważnie przez wewnętrzny skos o pochyleniu 1 :1 lub 1 :3, albo też w górnej części ściany kształtuje się swojego rodzaju wieniec przez obustronne poszerzenie grubości ściany. Stwarza się w ten sposób szersze miejsce oparcia przekrycia na ścianach.

Wymiarowanie monolitycznych przekryć kopułowych, a sposoby połączenia ich ze ścianami. Z trzech sposobów połączenia, a mianowicie: za pośrednictwem wieńca wydzielonego, za pośrednictwem wieńca ukrytego i bez wieńca, najczęściej spotyka się pierwszy (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W tym przypadku połączenie można wykonać w dwóch wariantach:
a) powłoka kopułowa wraz z wieńcem jest połączona monolitycznie ze ścianami pionowymi,
b) wieniec jest oddzielony od ścian szczeliną dylatacyjną.

Pierwszy wariant wraz z przywieńcowym fragmentem kopuły przekrycia. Wieniec jest tu zbrojony 8 prętami, a przywieńcowe dwustronne zbrojenie powłok przenosi powstające przy wieńcu momenty zginające.
Szczegół połączenia powłoki przekrycia ze ścianą cylindryczną za pośrednictwem wieńca ukrytego. W samym poszerzeniu wieńcowym mamy największą ilość zbrojenia pierścieniowego (niekiedy 600/o siły rozporu od kopuły przejmuje wieniec), zagęszczone jest również zbrojenie pierścieniowe w kopule tuż przy wieńcu, gdyż występuje tu również rozciąganie równoleżnikowe (uprawnienia budowlane).

Powłoki monolityczne

Powłoki monolityczne zbroi się prętami południkowymi i pierścieniowymi o średnicach i rozstawie. Stosuje się tu zbrojenie pojedyncze; jedynie przy wieńcu, w celu przejęcia powstającego tu momentu zginającego, daje się również zbrojenie górne. Zasięg tego zbrojenia przy oparciu powinien odpowiadać dwukrotnemu przejściu wykresu momentu przez zero; odnosi się to głównie do kopuł płaskich o znacznym momencie ujemnym (program egzamin ustny). Po stronie zewnętrznej daje się również zbrojenie równoleżnikowe. Gdy zasięg momentu zginającego nie jest dokładnie określony, wówczas można przyjąć górne zbrojenie na szerokości 1/3 do 1/4 promienia, licząc od brzegu powłoki.

Otwory włazowe powinny być wzmocnione dodatkowymi prętami w strefie przyotworowej powłoki, należy przy tym umieszczać je w ściskanej strefie powłoki. Ze względu na szybszy montaż i niewielkie zużycie drewna coraz częściej stosuje się kopuły prefabrykowane. Kształt w rzucie elementów prefabrykowanych, z których składa się przekrycie kopułowe może być trójkątny, trapezowy, pięcio- lub sześcioboczny; w zbiornikach stosuje się głównie elementy trójkątne (opinie o programie). Element taki jest wyznaczony dwiema płaszczyznami południkowymi i płaszczyzną równoleżnikową oporową. Ma on na płaszczyznach południkowych obramowania ukośnymi żeberkami 1 połączonymi ze sobą przeponkami 2 i wzmocnionymi żeberkiem wieńcowym (segregator aktów prawnych).

W zbieżnej górnej części element prefabrykowany ma wzmocnienie 4 o pełnej wysokości żeberka, które wchodzi w monolitycznie wykonany wieniec górny wraz z górną płytą powłoki (jest to ściśle związane z metodą wykonawczą).

Przy wieńcu dolnym element wchodzi w uformowaną na całej długości dolnego wieńca wnękę oporową (promocja 3 w 1). Utworzone na krawędziach przylegania elementów żeberka zabetonowuje się, tworząc w ten sposób monolityczną całość.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Deskowania przesuwne zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Deskowania przesuwne zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Deskowania przesuwne zdjęcie nr 8 Deskowania przesuwne zdjęcie nr 9 Deskowania przesuwne zdjęcie nr 10
Deskowania przesuwne zdjęcie nr 11
Deskowania przesuwne zdjęcie nr 12 Deskowania przesuwne zdjęcie nr 13 Deskowania przesuwne zdjęcie nr 14
Deskowania przesuwne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Deskowania przesuwne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Deskowania przesuwne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami