Blog
Konstrukcje lekkie uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Konstrukcje lekkie uprawnienia budowlane
Dla nowoczesnych, lekkich konstrukcji stalowych konieczne staje się wykonywanie zabezpieczeń przed ogniem za pomocą najlżejszych materiałów, odpowiadających lekkości samej konstrukcji (program uprawnienia budowlane na komputer). W tej grupie zabezpieczeń należy wymienić izolacje natryskowe oraz powłokowe farby pęczniejące.
Wykresy zależności temperatury od czasu trwania pożaru dla elementu stalowego nie zabezpieczonego i elementu pomalowanego farbą emulsyjną „Viedokoll nr 56600” w ilości 0,9 kg/m2 (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przy rozwiązywaniu połączeń (styków i węzłów) elementów lekkich należy brać pod uwagę te same czynniki, którymi kieruje się projektant i wytwórca elementów zwykłych konstrukcji stalowych, a mianowicie:
- siły występujące w łączonych przekrojach,
- przekroje najmniejszej wytrzymałości w łączonych częściach,
- wytrzymałość na ścinanie środników, pasów i zawartych między nimi części złącza,
- mimośrody,
- koncentrację naprężeń,
- odkształcalność części złącza w czasie wytwarzania i eksploatacji konstrukcji (uprawnienia budowlane).
Sprawdzanie połączeń, przenoszących siły w stykach lub węzłach, odbywa się dla
elementów lekkich na takich samych zasadach co w konstrukcjach zwykłych. Należy tylko rozpatrywać w sposób staranny siły drugorzędne, które mogą spowodować dodatkowe odkształcenia łączonych części. Wielkości tych odkształceń w przypadku profilów cienkościennych mogą być znacznie większe niż w rozwiązaniach z kształtowników walcowanych na gorąco. Są to kwestie, związane w dużej mierze z kształtem łączonych części, w związku z czym należy je rozpatrywać każdorazowo indywidualnie. Niektóre ogólne wytyczne będą omówione w p. 8.1. Tu podamy tylko dwa charakterystyczne przykłady (program egzamin ustny).
Węzeł pręta
Węzeł pręta z kształtownika giętego o przekroju korytkowym. Usztywnienia stopek mają tendencję do odkształcenia się do wewnątrz profilu przy ściskaniu i do odkształcenia się na zewnątrz przy rozciąganiu. Temu odkształceniu zapobiega się dając przewiązkę.
Połączenie rozciągane, w którym nawet nieduża siła powoduje oddzielenie się dwóch płaszczyzn przylegania, powstanie dużych deformacji, a w ich wyniku znaczne przeciążenie łączników (w danym przypadku śrub). Takie rozwiązanie jest błędne.
Należy również kształtować tak połączenie, aby nie mogła wystąpić w nim utrata stateczności miejscowej lub deformacje profilu spowodowane lokalnym przyłożeniem siły. Siły należy wprowadzać do złącza stopniowo, a cienkie ścianki usztywniać.
Najczęściej stosowaną techniką łączenia jest spawanie, zgrzewanie i łączenie na śruby. Ponieważ w elementach lekkich najczęściej nie ogranicza się najmniejszej grubości ścianki z uwagi na sposób łączenia, więc technologia spawania, zgrzewania i łączenia na śruby powinna być dostosowana do małych grubości blach i kształtowników. Stosowane są również inne sposoby łączenia (opinie o programie).
Podane dalej wiadomości lub zalecenia odnoszą się przede wszystkim do połączeń elementów pracujących na obciążenia stałe lub przeważająco stałe. Są to najczęściej występujące obciążenia w lekkich konstrukcjach. Wytrzymałość zmęczeniowa połączeń elementów lekkich, zwłaszcza z kształtowników giętych, jest znana tylko fragmentarycznie. W elementach obciążanych dynamicznie należy również brać pod uwagę starzenie stali poddanej zgniotowi na zimno i dobierać na kształtowniki stal uspokojoną, aby eliminować od tej strony niebezpieczeństwo kruchego pękania (segregator aktów prawnych).
W lekkich konstrukcjach stalowych zasady kształtowania i wykonywania prawidłowych połączeń spawanych zależą przede wszystkim od rodzaju użytego profilu.
przypadku zastosowania na konstrukcję kształtowników walcowanych na gorąco, jak np.: kątowników, teowników, ceowników, prętów okrągłych itp., zasady kształtowania tylko nieznacznie różnią się od zasad stosowanych w zwykłych konstrukcjach stalowych. Różnice są spowodowane jedynie dążeniem do możliwie największych uproszczeń przy wykonywaniu elementów konstrukcji w wytwórni. Mimo uproszczeń lub nawet odstępstw od kryteriów poprawnego kształtowania zostaje zachowana niezbędna nośność połączenia.
Natomiast przy zastosowaniu kształtowników cienkościennych profilowanych na zimno z blach sposoby kształtowania połączeń wykazują więcej różnic w stosunku do zwykłych konstrukcji stalowych budownictwa (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…
Prawo do kierowania budową w Polsce oznacza możliwość wykonania funkcji kierownika budowy na placu zabaw. Aby uzyskać prawo, należy podłączyć…
53 465
98%
32