Blog
Konstrukcje mostu skrzynkowego
W artykule znajdziesz:
Konstrukcje mostu skrzynkowego
Konstrukcję mostu skrzynkowego z płytą ortotropową składa się z uprzednio wykonanych w wytwórni płaskich zespołów: przepon poprzecznych, płyty ortotropowej i ścian bocznych z użebrowaniami. Zespoły te po złożeniu łączy się spoinami w przekrój skrzynkowy, który transportowany jest w całości (program uprawnienia budowlane na komputer).
W moście drogowym, o przekroju poprzecznym, wysokość ustrojowa h mieści się w skrajni ładunkowej transportu kolejowego. Przyjęto więc podział podłużny konstrukcji na kilka elementów wysyłkowych szerokości A i dwa elementy szerokości C.
W podziale na podzespoły technologiczne wydzielono poprzeczne ramy usztywniające oraz płaty użebrowanych płyt. Składanie tych podzespołów na podłużne odcinki odbywa się na ramach poprzecznych. Na rys. 2-65 widoczne są: na pierwszym planie złożony element skrajny szerokości C, na dalszym zaś żebra usztywniające i element środkowy szerokości A. Użebrowane płyty mają małą sztywność w kierunku poprzecznym i są łatwe do dopasowania do poprzecznych żeber, które stanowią bazę do składania części.
Niektóre konstrukcje przestrzenne wykonuje się i transportuje w formie płaskich ścian (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wydzielone płaszczyzny blach składa się i spawa z użebrowaniem, a następnie próbnie montuje się całą konstrukcję. W celu połączenia płaskich zespołów na montażu należy przewidzieć odpowiednie złącza montażowe. Na przykład konstrukcje prostokątnych zasobników o dużych wymiarach wykonuje się jako płaskie zespoły bez próbnego montażu. Z tych względów złącza montażowe powinny umożliwiać zniwelowanie odchyłek wykonania warsztatowego i jednocześnie zapewniać podnoszenie sił od obciążeń w fazie montażu (uprawnienia budowlane).
W pracach warsztatowych dąży się z zasady do wykonania spoin, gdy kilka luźnych części zostanie już złożonych w zespół o pewnej sztywności. Tylko w takich przypadkach można stosować najkorzystniejszą kolejność wykonywania spoin ze względu na opanowanie odkształceń. Stosowanie sztywnego zamocowania wiotkiego elementu w bardzo sztywnym przyrządzie jest niekorzystne. Wobec braku możliwości odkształcania się konstrukcji, w strefie spawania powstają wówczas większe odkształcenia plastyczne niż w przypadku spawania elementów niezamocowanych (program egzamin ustny).
Próbny montaż konstrukcji
Przeprowadzenie próbnego montażu konstrukcji w wytwórni należy traktować jako operację wyjątkową ze względu na jej koszty, zwiększenie pracochłonności, wydłużenie czasu wykonania konstrukcji cyklu produkcyjnego. Przeprowadzenie próbnego montażu w halach produkcyjnych zmniejsza przepustowość wytwórni i jej moc produkcyjną. Tylko niektóre wytwórnie mają odpowiednio wyposażone place montażowe, zlokalizowane przy halach warsztatowych (opinie o programie).
Montaż próbny stosuje się w przypadkach, gdy przy innych sposobach wykonania nie można zapewnić dokładnych wymiarów na bazach wyjściowych konstrukcji, gdy w skład zespołu konstrukcyjnego wchodzą części obrobione mechanicznie, na przykład takie jak przeguby łożysk lub łożyska w urządzeniach dźwigowych,
oraz gdy obróbkę mechaniczną niektórych części wykonuje się na złożonej konstrukcji.
Próbny montaż konstrukcji przeprowadza się w wytwórni głównie dla dużych zespołów konstrukcyjnych, które składają się z kilku elementów wysyłkowych. Elementy wysyłkowe łączy się kompletnie lub w pewnych fragmentach jako układy płaskie lub rzadziej układy przestrzenne (segregator aktów prawnych). Próbny montaż konstrukcji przeprowadza się w celu dopasowania wszystkich połączeń montażowych, w szczególności otworów na nity lub śruby w stykach montażowych, oraz w celu ustalenia wymiarów elementów, dla których nie można zapewnić wymaganej dokładności wymiarowej w poprzedzających operacjach.
Konstrukcje belkowe składa się próbnie z konstrukcyjną strzałką podniesienia, o ile taka była przewidziana w rysunkach.
Po próbnym montażu nawet rysunkowo jednakowe elementy nie są wymienne ze względu na odchyłki wymiarów długości i siatki otworów’. Z tych względów niezależnie od oznakowania elementów wysyłkowych powinny być oznaczone połączenia w węzłach (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32