Blog

26.11.2021

Konstrukcje o dużej sztywności

W artykule znajdziesz:

Konstrukcje o dużej sztywności

Konstrukcje o dużej sztywności

Jeżeli absolutnie sztywną płytę I umieścimy na powierzchni gruntu i obciążymy równomiernie, to nie dozna ona ugięcia, natomiast bardziej elastyczne płyty będą w zależności od stopnia sztywności uginać się (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ażeby zmniejszyć ugięcie płyty, należy powiększyć jej stopień sztywności.
To samo można powiedzieć o wydłużonym fundamencie, przy czym dla poprzecznego przekroju ugięcie jest minimalne i w tym kierunku fundament można uważać za całkowicie sztywny. Dopuszczalne różnice osiadania nie powinny przekraczać 1/500, a dla konstrukcji statycznie niewyznaczalnych 1/1200 rozpiętości.

Konstrukcje o dużej sztywności muszą być dzielone szczelinami dylatacyjnymi. Jednakże w budynkach zabezpieczanych od przenikania wody liczba szczelin dylatacyjnych powinna być ograniczona do minimum (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Szczeliny dylatacyjne powinny być specjalnie zaprojektowane i uszczelnione.
Na podstawie badań uwarstwienia gruntu i zbadania jego wytrzymałości można określić kierunek przesunięć i ruchów szczeliny dylatacyjnej.
Siły kapilarnego podciągania są uzupełniającym czynnikiem wpływającym na ruch wody i pary w porach gruntu. Tworząca się sfera wód kapilarnych w gruntach ma olbrzymie znaczenie w technice budowlanej przy zakładaniu otwartych zbiorników, basenów pływackich, nawierzchni drogowych itp. (uprawnienia budowlane).

Działanie wód kapilarnych szczególnie w postaci przemieszczania się wilgoci z dolnych warstw gruntu w wyższe ma znaczenie przy niskich temperaturach. Dotyczy to zarówno budownictwa ogólnego, jak i budownictwa chłodniczego.
Obniżenie temperatury wywołujące zamarzanie wód gruntowych wpływa na wzmożone ich podciąganie i jest główną przyczyną powstawania wysadzin gruntu powyżej poziomu tych wód. Wysadziny te są bezpośrednią przyczyną wielu uszkodzeń otwartych konstrukcji budowlanych, jak np. nawierzchnie drogowe, zbiorniki (program egzamin ustny).

Wszelkie zbiorniki wody

Wysadziny mogą występować niekiedy w strefie wód błonkowatych. W związku z powyższym należy rozpatrzyć zjawisko wysadzin gruntu pod zbiornikami i basenami stawianymi na otwartym powietrzu (opinie o programie).
Wszelkie zbiorniki wody mogą być stawiane dnem bezpośrednio na gruncie. Takie posadowienie i konstrukcja zbiorników są najtańsze, lecz wymagają odpowiednich środków zaradczych.

Zbiorniki zazwyczaj zagłębia się w gruncie całkowicie lub częściowo, albo ustawia prawie na powierzchni budowlanej gruntu w obrębie specjalnie wykonanych nasypów. Zbiorniki muszą być szczelne, przy czym konstrukcja ich w zasadzie powinna być sztywna. Pewna elastyczność może być tolerowana jedynie w granicach dopuszczalnych odkształceń, przewidzianych w związku z pracą szczelin dylatacyjnych i deformacją warstwy izolacyjnej.
Wykonanie konstrukcji żelbetowych o dużej sztywności na specjalnie zaprojektowanych sztywnych płytach lub fundamentach zagłębionych jest kosztowne.

Jedynym ekonomicznym rozwiązaniem jest wyszukanie odpowiedniego terenu suchego, grubopiaszczystego z niskim poziomem wód gruntowych i z gruntem nie mającym zdolności kapilarnego podciągania. Jednakże nie zawsze to jest możliwe, gdyż budynek stawia się nie tam, gdzie są najlepsze warunki gruntowe, a tam, gdzie dana budowa jest istotnie potrzebna (segregator aktów prawnych).
Jako sprawdzian skali wysadzin wskutek przemarzania gruntu można przyjąć wyniki badań jednej z doświadczalnych stacji w Rosji, gdzie zaobserwowano, że ruchy niektórych punktów na płycie betonowej w pionowym kierunku osiągały około 12 cm w ciągu okresu zimowego.

Największe naprężenia powstałe w betonie wskutek tych wahań były oceftiane na 20-30 kG/cm2 (promocja 3 w 1).
Wysadziny takie obejmują nieraz powierzchnie równe całkowitej powierzchni płyty dennej. Przy projektowaniu zatem zbiorników powinno się uwzględnić [możliwe wysadziny w okresie zamarzania i przewidzieć wszelkie środki nie dopuszczające do naruszenia szczelności zbiorników wskutek odkształceń w dnie i ścianach.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami