Blog

12.04.2021

Konstrukcje skrzydeł drzwiowych

W artykule znajdziesz:

Konstrukcje skrzydeł drzwiowych

Konstrukcje skrzydeł drzwiowych

Wymiary bierzemy w miejscu budowy (program uprawnienia budowlane na komputer).
Pewna stolarnia otrzymała zlecenie wykonania i montażu drzwi i okien w domu mieszkalnym. Podstawę stanowi tu rysunek w rzucie poziomym. Pomimo tego, że na rysunek naniesiono wymiary, to jednak wymiary należy brać na budynku.
Dlaczego należy sprawdzać te wymiary?

Rysunki architekta odpowiadają koordynacji wymiarowej w budynkach wielokondygnacyjnych. Prace wykonywane na budynku mogą jednak od tego odbiegać, co szczególnie dotyczy dokładności wymiarów. Pracownik wykonujący prace wykończeniowe musi uwzględnić także zmienione wytyczne oraz odchylenia w pionie i w poziomie.

W pierwszej kolejności należy przestrzegać szkicu metrowego. Trasuje się go na wysokości 1 metra ponad górną krawędzią gotowej podłogi (OFF). W odniesieniu do tej wartości mierzy się wszelkie wysokości, jak np. wysokość otworów w murze lub wysokość stropu. Szkic metrowy umieścić trzeba nad drzwiami wejściowymi do domu i do pomieszczeń oraz nad wylotem schodów. Wychodząc od tych oznaczeń przenosi się go za pomocą poziomicy wężowej do miejsc, gdzie jest potrzebny (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Szkic metrowy potrzebny jest zwłaszcza tam, gdzie elementy wbudowywane montowane będą przed ostatecznym wykończeniem. Dlaczego?
Dla uniknięcia błędów przy wymiarowaniu norma przewiduje, że wymiary dla drzwi i okien podawane są w następującej kolejności: szerokość X wysokość, NP. 760 X 2010.
Na rysunku należy najpierw nanieść szerokość a dopiero potem wysokość (uprawnienia budowlane).

Koordynacja wymiarowa jest normą obowiązującą w publicznym budownictwie mieszkaniowym, w celu wspierania budowania racjonalnego i taniego. Trzeba przy tym rozróżnić pomiędzy dwoma wymiarami, mianowicie pomiędzy wymiarem zestawczym budynku w stanie surowym RR, a wymiarem znamionowym budynku w stanie surowym RL, zwanym także wymiarem nominalnym.
j. Wymiary nominalne odpowiadają rozmiarom cegieł bez szczeliny murarskiej (program egzamin ustny).

Wymiary zestawcze tej cegły o rozmiarach znormalizowanych wynoszą: 260 mm x 130 mm x 77,3 mm. Wymiary znormalizowane podają właściwe rozmiary budynku w stanie surowym. W przypadku prac murarskich wymiary znormalizowane wynikają z tego, że przy rozmiarach otworów dodajemy 10 mm a przy rozmiarach zewnętrznych odejmujemy 10 mm.

Konstrukcja ościeżnic drzwiowych

Ze względu na sposób połączenia skrzydła z ościeżnicą rozróżniamy drzwi: przylgowe i bezprzylgowe (opinie o programie).
Ze względu na rodzaj konstrukcji skrzydeł rozróżniamy następujące rodzaje drzwi: z łat (piwniczne) klepkowe z klepką dwustronną, płytowe pełne, płytowe z szybą małą, (łazienkowe), płycinowe.
Ze względu na sposób otwierania, drzwi dzielimy na następujące rodzaje: lewe, prawe dwuskrzydłowe, wahadłowe dwuskrzydłowe, wahadłowe jednoskrzydłowe, składane, obrotowe, przesuwne.
Stojaki z narożem łączy się połączeniami czopowymi widlicowymi podwójnymi. Natomiast stojaki z progiem łączy się za pomocą połączeń czopowych widlicowych pojedynczych.

W konstrukcjach ościeżnic i skrzydeł występują określenia:

- profil elementu, to kształt poprzecznego przekroju,
- przylga, to część profilu skrzydła nakładająca się na współpracujący element,
- przymyk, to miejsce styku dwóch skrzydeł lub skrzydeł z ościeżnicą,
- wręb, to wycięcie konstrukcyjne w elemencie tworzące kąt 90° (segregator aktów prawnych).

Szafa wnękowa instalowana jest w kuchni; jest jednak także dobrym rozwiązaniem w przedpokojach, pomieszczeniach biurowych, pracowniach i sypialniach. Zajmuje przeważnie tylko część powierzchni ściany i ściśle do niej przylega. Szafka ta sięga wysokości pomieszczenia, przy czym drzwi mogą być równe z wysokością drzwi wejściowych do pomieszczenia.

U góry zakończona jest blendą (promocja 3 w 1).
Wynikające z planów budowy uskoki ścian, przewody kominowe i instalacyjne okrywa się szafami wnękowymi. Przed ich wykonaniem trzeba przeprowadzić dokładny obmiar budowlany.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami