Blog

Płaszczyzna robocza zdjęcie nr 2
13.03.2021

Konsystencja betonu

W artykule znajdziesz:

Konsystencja betonu

Płaszczyzna robocza zdjęcie nr 3
Konsystencja betonu

Porównanie wykresów konsystencji betonu i wytrzymałości wskazuje, że w najkorzystniejszym przedziale stosunku wic (0,5-0,6) metoda Abramsa wykazuje niedostateczną czułość pomiaru (dokładność pomiaru wynosi 0.5 cm, zmiana wic o 10% daje zmianę wysokości 1 cm), zaś metoda rozpływu przypisuje większą płynność betonom o mniejszej zawartości wody lub też jednakową o różnych współczynnikach wic (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wnioski te odnoszą się naturalnie jedynie do badanego betonu, dają jednak ogólne pojęcie o niedoskonałości metody. Dodać do tego należy czułość tych metod na czynniki przypadkowe (sposób ubicia, współczynnik tarcia betonu po stole itd.) oraz czysto empiryczny ich charakter nie pozwalający się ująć w schemat sprecyzowanych zjawisk fizycznych, dających się zdefiniować matematycznie i pomierzyć (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Pewnym ulepszeniem w stosunku do dwu poprzednich sposobów jest metoda zaproponowana przez II. Kolba.

Beton wkłada się do górnego stożka, a następnie nagłym ruchem otwierana jest zasuwa. W zależności od konsystencji wypada ze stożka mniej lub więcej betonu. Następnie wstrząsa się całe urządzenie korbą i notuje liczbę wstrząsów koniecznych do opróżnienia stożka. Następnie mierzy się średnicę rozpływu. Średnica w cm, dzielona przez liczbę wstrząsów, jest miarą konsystencji. Graf opracował i zaproponował wykonanie próby osiadania za pomocą stożka i próby rozpływu na platformie (uprawnienia budowlane).

Prób tych dokonuje się na jednym i tym samym urządzeniu i z tym samym betonem, przy czym kolejność jest następująca: najpierw pomiar opadu stożka a potem pomiar rozpływu. Jedną z dalszych metod pomiaru świeżej masy betonowej jest próba de- formacyjna Powersa. Stosując ten przyrząd, na rozformowanym stożku betonu kładziemy jako obciążenie talerz z prowadnicą, naciskający beton i przy wstrząsaniu stołu rozgniatający go tak, że pierwotny stożek betonowy staje się walcem. Liczba wstrząsów potrzebnych do całkowitej deformacji stożka na walec jest miarą konsystencji.

Próbka masy betonowej

Pierwsza z nich polega na pomiarze stosunków ciężarów objętościowych betonu ubitego w analogiczny sposób w dwóch pudłach, z których jedno jest puste, a drugie posiada wewnątrz siatkę przestrzenną z prętów stalowych, analogicznych do zbrojenia w deskowaniu (program egzamin ustny). Metoda Vebe posługuje się specjalnym aparatem wibrującym stożek betonowy tak długo, dopóki nie zamieni się on w płaską warstwę. Wobec dość szerokiego stosowania w Polsce pomiaru konsystencji masy betonowej za pomocą stołu wibracyjnego opiszemy tę metodę bardziej szczegółowo.

Jest ona, obok stolika wstrząsowego i stożka Abramsa, zalecana przez normę PN-55/B-06250. W porównaniu do dwóch pozostałych sposobów metoda stołu wibracyjnego daje rezultaty najdokładniejsze (opinie o programie). Sprzęt pomiarowy składa się z: formy 1 w postaci ściętego stożka bez den wykonanego z blachy stalowej z dwoma uchwytami, przy czym podstawy stożka powinny być płaskie i prostopadłe do osi stożka, wewnętrzna powierzchnia stożka powinna być czysta i gładka, wsypu 2 z blachy stalowej w postaci odwróconego stożka ściętego o średnicy dolnej 90 mm, średnicy górnej 140 i wysokości 75 mm, naczynia cylindrycznego 3 o średnicy wewnętrznej 220 mm i wysokości 200 mm, stołu wibracyjnego 4 o częstotliwości 3000 + 300 drgań oraz z ubijaka 5 (segregator aktów prawnych).

Próbka masy betonowej może być wykonana przy zarobieniu próbnej mieszanki lub pobrana spod betoniarki w czasie produkcji masy betonowej możliwie bezpośrednio po wymieszaniu. Próbkę masy betonowej z próbnej mieszanki wykonuje się w ilości 5 1 na stole laboratoryjnym - odważając według ustalonej właściwej ilości składników (recepty) ilości poszczególnych składników w stanie suchym i dolewając wody. Po dokładnym wymieszaniu próbkę pobiera się do badań (promocja 3 w 1).

Próbkę masy betonowej spod betoniarki pobiera się do naczynia o pojemności co najmniej 10 litrów i po przemieszaniu odważa się ilość odpowiadającą 5 1 całkowicie zagęszczonej masy betonowej.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Płaszczyzna robocza zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Płaszczyzna robocza zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Płaszczyzna robocza zdjęcie nr 8 Płaszczyzna robocza zdjęcie nr 9 Płaszczyzna robocza zdjęcie nr 10
Płaszczyzna robocza zdjęcie nr 11
Płaszczyzna robocza zdjęcie nr 12 Płaszczyzna robocza zdjęcie nr 13 Płaszczyzna robocza zdjęcie nr 14
Płaszczyzna robocza zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Płaszczyzna robocza zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Płaszczyzna robocza zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami