Blog
Kontrakcja objętości
W artykule znajdziesz:
Kontrakcja objętości
Objętość drewna spęczniałego jest w przybliżeniu równa sumie objętości drewna całkowicie suchego i objętości wchłoniętej wody imbibicyjnej. Dokładne pomiary wykazały, że objętość spęczniałego drewna jest w porównaniu z powyższą sumą nieco mniejsza (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wynika stąd, że nowopowstały układ drewna i wody uległ pewnej kompresji, a różnicę między wielkością układu nie skomprymowanego (objętość drewna + objętość wchłoniętej wody) i układu skomprymowanego (faktyczna objętość spęczniałego drewna) określa się mianem kontrakcji objętości. Zjawisko to idzie w parze z ciepłem pęcznienia; największa
kontrakcja i największe ciepło pęcznienia ujawniają się w początkowym stadium pęcznienia drewna całkowicie suchego. W miarę wzrostu wilgotności maleje rozmiar kontrakcji i wydzielane ciepło pęcznienia. W punkcie nasycenia włókien zjawisko kontrakcji i wydzielania ciepła ustaje (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zjawisko kontrakcji tłumaczy się tym, że w trakcie wnikania wody i związanego z tym pęcznienia drewna, znajdujące się w ruchu, dipolowe cząsteczki wody otaczają ujemnie naładowane grupy hydroksylowe OH, i wiążą się z nimi, orientując się w stosunku do nich biegunami dodatnimi, a w stosunku do siebie biegunami różnoimiennymi. Uporządkowane i regularnie rozmieszczone na powierzchni micel cząsteczki wody zajmują mniejszą przestrzeń niż w poprzednim, nie uporządkowanym rozmieszczeniu. Następstwem tego jest zmniejszenie objętości i zwiększenie ciężaru właściwego wody (uprawnienia budowlane). W początkowym stadium pęcznienia ulega uporządkowaniu duża ilość cząsteczek wody, dlatego też w tym stadium kontrakcja objętości jest silnie zaznaczona.
W miarę wzrostu wilgotności drewna zmniejszają się siły adsorpcji i ilość porządkowanych cząsteczek wody, wskutek czego kontrakcja słabnie, osiągając w punkcie nasycenia włókien wartość zerową. Analiza wykresu wykazuje, że przy pęcznieniu drewna całkowicie suchego rozmiary kontrakcji są duże, wskutek czego ciężar właściwy wchłanianej wody wzrasta do wielkości 1,3 G/cm (program egzamin ustny).
Zjawisko kontrakcji
Zjawisko to jest następstwem wzajemnego przyciągania substancji drzewnej i wody. W miarę wzrastania wilgotności drewna kontrakcja maleje, tak że w punkcie nasycenia włókien ciężar właściwy wody imbibicyjnej spada do wielkości 1,1 G/cm3. Według Stamm a ciężar właściwy skomprymowanej wody wynosi przy temperaturze 25° C i wilgotności drewna 30% - 1,113 G/cm3, przy wilgotności 20% - 1,14 G/cm8, przy wilgotności 10% - 1,20 G/cm3 i przy wilgotności dążącej do 0% - 1,30 G/cm3 (opinie o programie).
Zjawisko kontrakcji związane jest ze zwiększeniem gęstości wody, natomiast wewnętrzna struktura drewna nie ulega zmianom; nie wchodzi tu w grę zagęszczenie rnicel, jak początkowo przypuszczano. Siły powodujące zjawisko kontrakcji są bardzo duże. Na to, aby skomprymować wodę do ciężaru właściwego 1,3 G/cm3 (wnikanie wody w drewno całkowicie suche) trzeba by wywrzeć na wodę ciśnienie 11 000 atm; skomprymowanie wody do poziomu 1,1 G/cm3 (punkt nasycenia włókien) wymaga zewnętrznego ciśnienia około 3 000 atm.
Stamm stwierdził, że w czasie kurczenia się drewna (a tym samym substancji drzewnej) ma miejsce zwiększanie się objętości porów; powoduje to zmniejszenie końcowego efektu kurczenia się drewna. Na odwrót, przy pęcznieniu drewna pęczniejąca substancja drzewna powoduje zmniejszenie objętości porów.
W parze ze zjawiskiem histerezy wilgotności idzie zjawisko histerezy kurczliwości (segregator aktów prawnych).
W praktyce przyjmuje się, że kurczenie i pęcznienie są to zjawiska odwracalne, równe co do wielkości. W rzeczywistości krzywe przedstawiające przebieg tych zjawisk nie pokrywają się. Tej samej wilgotności odpowiada przy nawilżaniu drewna większe pęcznienie niż kurczenie się przy wysychaniu. Obie krzywe zbiegają się w punkcie zbliżonym do 0% wilgotności drewna oraz w punkcie nasycenia włókien, tworząc zamkniętą pętlę histerezy kurczliwości; przebieg jej jest podobny jak przebieg krzywych obrazujących histerezę wilgotności (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32