Blog

Obowiązki i prawa projektanta zdjęcie nr 2
07.05.2021

Kontrola produkcji

W artykule znajdziesz:

Kontrola produkcji

Obowiązki i prawa projektanta zdjęcie nr 3
Kontrola produkcji

Wprowadzenie transportu cementu luzem nieuchronnie pociąga za sobą konieczność instalowania w cementowni odpowiednich urządzeń do załadunku jednostek taborowych, a na miejscu odbioru cementu potrzebne są nie tylko instalacje do szybkiego i pełnego opróżnienia cystern kolejowych bądź samochodowych, ale także silosy (czasem przewoźne) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Silosy te, których liczba i pojemność muszą być dostosowane do dobowego zapotrzebowania cementu, są niezbędne jako bufor między okresowym, czasem nieregularnym przybywaniem transportów cementu, a jego równoczesnym w ciągu doby odbiorem w celu ciągłego stosowania do wytwarzania mieszanki betonowej.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że cement workowany ułatwia ważną w technologii betonu operację dozowania, toteż na małych, pozbawionych mechanizacji placach budowy, cement w takim opakowaniu jest w stosowaniu najdogodniejszy. Odbiór cementu luzem dotyczy dużych robót budowlanych i wymaga dysponowania regularnymi urządzeniami dozującymi (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Nowoczesne cementownie wyposażone są w wysokowydajne urządzenia zarówno do workowania cementu, jak i do ładowania go luzem do specjalnych jednostek taboru kolejowego bądź samochodowego. Wysokie wydajności tych urządzeń zapewniają konieczną elastyczność programowania ekspedycji cementu w dostosowaniu do wymagań rynku. Nowoczesne maszyny workujące osiągają wydajność dochodzącą do 110 t/h (2200 worków na godzinę) (uprawnienia budowlane). Niektóre z cementowni uruchomionych w Polsce w ostatnim 10-leciń mogą praktycznie całą swą produkcję cementu dzielić dowolnie między wysyłkę w opakowaniu bądź luzem.

Konieczność lokowania cementowni w bliskim sąsiedztwie złóż odpowiedniego surowca powoduje, że praktycznie w każdym kraju istnieją obszary pozbawione przemysłu cementowego, do których cement trzeba przywozić z rejonów uprzywilejowanych pod względem surowcowym i stanowiących dzięki temu główne krajowe centra przemysłu cementowego. Sytuacja taka spowodowała w ostatnim dziesięcioleciu pojawienie się w przemyśle cementowym zupełnie nowego elementu, tzw. stacji przesypowych (program egzamin ustny).

Laboratorium zakładowe

W rejonach pozbawionych własnego przemysłu cementowego instaluje się baterie silosów, które zaopatrzone są zarówno w urządzenia do czerpania cementu z cystern nadchodzących w postaci wielo- wagonowych składów kolejowych, jak i w instalacje do przekazywania z silosów cementu workowanego lub luzem na środki miejscowego transportu samochodowego.
Stacja przesypowa służy do zaopatrywania w cement rejonu w promieniu do 150 km (opinie o programie).

Kontrola produkcji w zakładach przemysłowych polega na kontroli jakości produkcji i prawidłowości przebiegu poszczególnych operacji jednostkowych w toku produkcji, czyli tzw. kontroli międzyoperacyjnej. Kontrolę surowców, półproduktu i gotowego produktu prowadzą laboratoria zakładowe. Dają one także wytyczne do prowadzenia poszczególnych operacji jednostkowych (segregator aktów prawnych).
Laboratorium zakładowe opracowuje i określa skład mąki surowcowej i czuwa nad jej korekcją, a także skład nadawy dla otrzymania cementu (udział klinkieru, gipsu i dodatków).

Badania laboratoryjne są niezbędne na wszystkich etapach jednostkowych operacji, poczynając od kontroli pracy w kamieniołomie i określenia składu surowca dostarczonego do cementowni.
Próbki surowca ze złoża eksploatowanego przez cementownię pobiera się metodą bruzdową ze ściany eksploatacyjnej, której długość dobiera się tak, aby stanowiła ona przewidywany zasięg eksploatacji na okres co najmniej najbliższych trzech miesięcy. Liczba bruzd (odległość między nimi) jest zależna od jednorodności złoża.

Analiza surowców pobranych ze złoża obejmuje oznaczenia zawartości tlenków CaO, Si02, A1203, Fe2Oa. i MgO (promocja 3 w 1). Takie same oznaczenia wykonywane są dla surowców, które mogą być dostarczane ‘do zakładu w celu korygowania składu (np. żużel wielkopiecowy, wypałki pirytowe, łupki, iły itp.); w tym przypadku wykonuje się także oznaczenia składu ziarnowego.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Obowiązki i prawa projektanta zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Obowiązki i prawa projektanta zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Obowiązki i prawa projektanta zdjęcie nr 8 Obowiązki i prawa projektanta zdjęcie nr 9 Obowiązki i prawa projektanta zdjęcie nr 10
Obowiązki i prawa projektanta zdjęcie nr 11
Obowiązki i prawa projektanta zdjęcie nr 12 Obowiązki i prawa projektanta zdjęcie nr 13 Obowiązki i prawa projektanta zdjęcie nr 14
Obowiązki i prawa projektanta zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Obowiązki i prawa projektanta zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Obowiązki i prawa projektanta zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami