Blog

27.03.2020

Kontrola przebiegu robót i odbiory robót

W artykule znajdziesz:

Kontrola przebiegu robót i odbiory robót

Kontrola przebiegu robót i odbiory robót

Na dużych budowach zaleca się wykorzystywać uzupełniające środki łączności dyspozytorskiej a w szczególności urządzenia radiokomunikacji ruchomej składające się z aparatów nadawczo-odbiorczych, tzw. radiotelefonów pracujących na krótkich falach i umożliwiających utrzymywanie łączności z pracownikami znajdującymi się w terenie, obsługą ciężkich maszyn budowlanych, samochodów itp.

Bardzo pomocne w pracy dyspozytora są również urządzenia do bezprzewodowego poszukiwania osób; zasadę działania tych urządzeń (program uprawnienia budowlane na komputer).
Poza łącznością dyspozytorską na budowie powinna być rozgałęziona sieć łączności administracyjnej składająca się z łącznicy telefonicznej i aparatów końcowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Niezależnie od sieci łączności dyspozytorskiej i administracyjnej na dużych budowach instaluje się urządzenia łączności technologicznej i sygnalizacji. 

Podstawą kontroli przebiegu robót jest harmonogram, na którym najlepiej od razu zaznaczać postęp robót.
Na budowach stosujących planowanie operatywne (miesięczne lub tygodniowo-dobowe) podstawą kontroli przebiegu robót są zadania operatywne (uprawnienia budowlane).
Podstawowym dokumentem bieżącej ewidencji przebiegu robót jest dziennik budowy, wydawany przez właściwe organa władzy budowlanej. Obowiązkiem prowadzenia dziennika budowy obciążony jest kierownik robót. Dziennik budowy powinien znajdować się stale na miejscu robót, w biurze kierownika robót lub majstra i być udostępniony do wglądu na żądanie nadzoru technicznego i innych osób upoważnionych do sprawowania nadzoru nad przebiegiem robót w zakresie swoich uprawnień (np. inspektor bhp jednostki nadrzędnej - w zakresie przestrzegania warunków bezpieczeństwa i higieny pracy na budowie, przedstawiciel urzędu administracji terenowej - w zakresie przestrzegania przepisów prawa budowlanego itp.) (program egzamin ustny).
Ostateczne ilości i jakość wykonanych robót ustala się w czasie odbioru robót. Zależnie od okresu, w jakim dokonywany jest odbiór robót, rozróżnia się odbiory częściowe i ostateczne (opinie o programie).
Odbioru częściowego dokonuje się w celu ułatwienia i przyspieszenia ostatecznego odbioru całego obiektu, przekazania do eksploatacji części obiektu lub też dla stwierdzenia ilości i jakości wykonanych robót ulegających w dalszej fazie zakryciu, jak np. odbiór fundamentów, belek stropowych itp.

Odbiór ostateczny robót

Odbiór ostateczny robót ma na celu stwierdzenie ilości i jakości wykonanych robót, zgodności ich z projektem, kosztorysem, umową i warunkami technicznymi oraz stwierdzenie przydatności wzniesionego obiektu do eksploatacji. Ponadto odbiór ostateczny stanowi podstawę do ostatecznego rozrachunku z przedsiębiorstwem za wykonane roboty.
Odbiory z reguły dokonywane są przez komisję powołaną przez zleceniodawcę, jednakże w przypadku małych robót odbiór może być dokonany jednoosobowo przez inspektora nadzoru.
Prawidłowość wykonanych robót pod względem technicznym, jakościowym i użytych materiałów stwierdza się na podstawie dokumentacji pierwotnej, oględzin budowy oraz wyrywkowego sprawdzenia dokonywanego w czasie odbioru.
Przebieg i wyniki odbioru ujmowane są w formie protokołu.
Protokół powinien być podpisany przez wszystkich biorących udział w odbiorze. Materiały do rusztowań drewnianych (segregator aktów prawnych).
Do rusztowań powinno się używać wyłącznie drewna zdrowego o małej liczbie sęków, drobnosłoistego i przeważnie miękkiego, jak sosna, świerk i jodła. Twardego drewna, jak dąb i buk, należy używać do elementów pracujących na ściskanie prostopadłe do włókien. Nie wolno używać do rusztowań drewna zmurszałego, nadgniłego lub z próchnicą oraz drewna nieokorowanego i desek zrzynkowych (obladrów). Nie wolno też stosować drewna krętosłoistego, wykazującego skłonność do dalszego skręcania się, gdyż Z takiego drewna wysuwają się gwoździe.
Do rusztowań powinno być używane drewno tarte klasy nie gorszej niż klasy IV wg PN-57/D-96000.

Do budowy rusztowań stojakowych powinny być używane dłużyce sosnowe nie gorszej jakości niż klasy II wg PN-61/D-95016 oraz żerdzie sosnowe proste długości 9-rl5 m i o średnicy nie mniejszej niż 14 cm w cieńszym końcu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami