Blog

Ostateczne zagęszczanie zdjęcie nr 2
24.05.2021

Kontrola temperatura wody

W artykule znajdziesz:

Kontrola temperatura wody

Ostateczne zagęszczanie zdjęcie nr 3
Kontrola temperatura wody

Konieczność stosowania sposobu kontroli temperatury wody wynika z faktu, że Silenal ST2 może być stosowany do wody o temperaturze 35-55°C. Z tego też względu opisywany dozownik montowano na przewodzie wody instalacyjnej za wymiennikiem I stopnia. Pokrywa dozownika wyposażona jest ponadto w króciec umożliwiający umieszczenie zaworu odpowietrzającego. Króciec ten może równocześnie służyć do poboru próbek wody uzdatnionej. Wewnątrz komory roboczej dozownika znajduje się kosz wykonany z perforowanej blachy (program uprawnienia budowlane na komputer).

Kosz ten jest w całości wypełniony granulowanym inhibitorem krzemianowym. W górnej części kosza znajduje się uchwyt umożliwiający wyjęcie go z komory dozownika.
Jednym z rozwiązań dozowników najbardziej dostosowanym do warunków pracy instalacji c. w. u. jest dozownik typu Cza-Si.

Głównym elementem dozownika jest zbiornik (zasobnik) przedzielony elastyczną przeponą. Jedna część zasobnika wypełniona jest nie- uzdatnioną wodą, natomiast drugą wypełnia się inhibitorem. Na rurociągu zimnej wody zasilającej węzeł cieplny umieszczona jest kryza dławiąca (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przepływ uzdatnionej wody przez kryzę powoduje powstanie różnicy ciśnień w przewodach łączących obie komory zbiornika. Ta różnica ciśnień powoduje dopływ wody do komory lewej i równocześnie wypływ tej samej ilości (objętościowo) inhibitora do rurociągu. Różnica ciśnień powstająca na kryzie dławiącej jest proporcjonalna do kwadratu natężenia przepływu wody. Aby zapewnić stały stopień mieszania inhibitora z wodą, który dla Silenalu wynosi 0,00015, zawór regulacyjny powinien by6 unieruchomiony po wstępnej regulacji, a przy pozostałych czynnościach eksploatacyjnych należy używać zaworów odcinających (uprawnienia budowlane).

Przyjmując założenia, że dozownik napełniany będzie raz w miesiącu, zużycie ciepłej wody nie będzie większe od 140 kg/(mieszkańca i dobę), a średnie zagęszczenie mieszkania wyniesie 3,3 osoby, całkowitą objętość dozownika inhibitora typu Cza-Si wyznaczyć można z zależności.

Średnice kryz dławiących

Maksymalne spiętrzenie na kryzie dławiącej nie powinno być większe od 2 kPa (ok. 200 kG/m2). Średnice kryz dławiących oraz pojemności zbiorników dozownika Cza-Si dla węzłów zasilających różne liczby mieszkań. Średnice otworów kryz podano dla rurociągu o nominalnej średnicy 50 mm (program egzamin ustny). Ze względu na różnicę gęstości inhibitora i wody (gęstość ciekłego Silenalu wynosi 1,29 kg/dm3) zbiornik należy montować poziomo w ten sposób, aby jego oś znajdowała się na wysokości zbliżonej do osi rurociągu uzdatnianej wody. Sposób napełniania zbiornika inhibitorem oraz ograniczenia wymiarowe dotyczące jego montażu.

Podobnym rozwiązaniem, lecz nie zapewniającym już tak dużej dokładności dozowania, jest dozownik hydrodynamiczny bezprzeponowy (opinie o programie). Podobnie jak poprzednio na przewodzie zimnej wody umieszczona jest kryza dławiąca. Jednak w tym rozwiązaniu zbiornik bez przepony rozgraniczającej inhibitor i uzdatnianą wodę znajduje się poniżej rurociągu wody zimnej. Zbiornik napełniany jest do ok. 2/3 pojemności Silenalem. Woda zimna dopływa do górnej części zbiornika, przy czym na przewodzie doprowadzającym ją umieszczona jest kryza regulacyjna (segregator aktów prawnych). W strumieniu wody przepływającej przez górną przestrzeń zasobnika następuje stopniowe rozpuszczanie się Silenalu.

Regulacja stężenia Silenalu w wodzie polega na właściwym doborze średnicy kryzy dławiącej i regulacyjnej. Napełniając zbiornik Silenalem, odcina się dopływ wody, a następnie napełnia się zbiornik od dołu. Jak wykazały badania, stałość stężenia Silenalu osiąga się łatwo przy małych zbiornikach o pojemności ok. 30-50 dm3. Dozownik ten jest jednak czuły na szybkie wahania natężenia przepływu wody; stąd też nie należy go stosować w węzłach c. w. u. zasilających budynki mieszkalne (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Ostateczne zagęszczanie zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Ostateczne zagęszczanie zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Ostateczne zagęszczanie zdjęcie nr 8 Ostateczne zagęszczanie zdjęcie nr 9 Ostateczne zagęszczanie zdjęcie nr 10
Ostateczne zagęszczanie zdjęcie nr 11
Ostateczne zagęszczanie zdjęcie nr 12 Ostateczne zagęszczanie zdjęcie nr 13 Ostateczne zagęszczanie zdjęcie nr 14
Ostateczne zagęszczanie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ostateczne zagęszczanie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ostateczne zagęszczanie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami