Blog

Jaki materiał budowlany na ściany? zdjęcie nr 2
24.07.2020

Kontrola wykonania

W artykule znajdziesz:

Kontrola wykonania

Jaki materiał budowlany na ściany? zdjęcie nr 3
Kontrola wykonania

Kontrola wykonania jest również bardzo utrudniona. Jednak wykonywanie w zbrojarniach szkieletów dla elementów o dużych rozmiarach, jak płyty, grube słupy, ciężkie podciągi itp., komplikuje transport i ustawianie ich w deskowaniu. Z tych względów większość szkieletów dla tego rodzaju elementów konstrukcji jest dotychczas wykonywana w deskowaniu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Montaż w deskowaniu zbrojenia płyt żelbetowych, składającego się najczęściej z prętów o średnicy 6-10 mm, rozpoczyna się od wyznaczenia na deskowaniu miejsca przebiegu prętów nośnych i ułożeniu ich w miejscach oznaczonych. Następnie na końcach prętów nośnych układa się pręty rozdzielcze i przywiązuje je do nośnych. W dalszej kolejności układa się i wiąże pręty rozdzielcze biegnące w załamaniach prętów nośnych, a na koniec rozmieszcza i wiąże pozostałe pręty rozdzielcze (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Montaż zbrojenia belek w miejscu wbudowania może być wykonany jednym z niżej opisanych sposobów.

Najczęściej stosowany jest montaż w korycie deskowania. Najpierw na deskowaniu wyznacza się miejsca, w których powinny znajdować się strzemiona. Gdy wykonuje się wiele takich samych belek, strzemiona rozstawia się wg łaty z odpowiednimi znakami, którą ustawia się wzdłuż koryta belki. Po ułożeniu strzemion, które są zazwyczaj z góry rozgięte, aby łatwo można było
układać pręty podłużne, układa się górne pręty montażowe wiążąc je z każdym strzemieniem. W następnej kolejności układa się dalsze pręty proste oraz odgięte, wiążąc je mijankowo co trzecie lub co czwarte strzemię. W ostatniej kolejności wkłada się górne pręty nośne i wiąże je zaginając jednocześnie strzemiona.

Znacznie dogodniejszym dla zbrojarzy sposobem montażu szkieletu belek w deskowaniu jest sposób (uprawnienia budowlane). Koryto deskowania belki wykonuje się początkowo bez jednego boku, co daje zbrojarzom wygodny dostęp do zbrojenia. W czasie montażu zbrojarze pracują na pomoście roboczym umieszczonym poniżej dna koryta. Sposób ten jest z punktu widzenia
organizacji pracy zbrojarzy i ich pozycji w czasie pracy bardzo wygodny, komplikuje jednak roboty ciesielskie.

Gotowy szkielet

Sposób montażu szkieletu belek obok deskowania, w którym ma on być umieszczony (program egzamin ustny). Sposób polega na montażu szkieletu na kozłach ustawionych po obydwu stronach belki. Początkowo montowany szkielet ustawia się w pozycji dolnej. Celem ułatwienia montażu, po wykonaniu górnej części szkieletu, podnosi się go i wiąże dolną część też w górnym położeniu. Gotowy szkielet opuszcza się do koryta.

Schemat montażu ciężkich belek ciągłych. Szkielet belki o wysokości 1,40 m jest montowany nad korytami deskowania, na kozłach wysokości szkieletu zbrojeniowego (opinie o programie). Po zmontowaniu ustawia się wysokie kozły z wielokrążkami, podwiesza na nich szkielet, usuwa się kozły niskie i opuszcza szkielet do koryt.
Ciężkie szkielety są też montowane w ten sposób, że podobnie jak przy pierwszym sposobie rozkłada się strzemiona w korycie deskowania i wiąże do nich górne pręty montażowe. Następnie unosi się całość i podwiesza na króciakach, by łatwiej można było zmontować zbrojenie dolne (segregator aktów prawnych). Górne pręty nośne zakłada się po wyjęciu króciaków.

Montaż zbrojenia slupów wykonuje się, podobnie jak szkieletów zbrojeniowych belek, na kozłach w pobliżu miejsca wbudowania. Wykonany szkielet, jeśli nie jest zbyt ciężki, ustawia się w deskowaniu ręcznie, podnosząc go i ustawiając w deskowaniu, w którym nie ma przedniej tarczy. Gdy ciężar szkieletu słupa jest znaczny, zbrojenie może być zmontowane z pojedynczych prętów bezpośrednio w deskowaniu.

Najpierw wstawia się pręty podłużne i przywiązuje je do wystających z fundamentów lub poprzedniej kondygnacji końców prętów już zabetonowanych. Na przywiązanych prętach znaczy się kredą miejsca, gdzie mają znajdować się strzemiona. Następnie od góry wkłada się strzemiona i wiąże je do prętów podłużnych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Jaki materiał budowlany na ściany? zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Jaki materiał budowlany na ściany? zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Jaki materiał budowlany na ściany? zdjęcie nr 8 Jaki materiał budowlany na ściany? zdjęcie nr 9 Jaki materiał budowlany na ściany? zdjęcie nr 10
Jaki materiał budowlany na ściany? zdjęcie nr 11
Jaki materiał budowlany na ściany? zdjęcie nr 12 Jaki materiał budowlany na ściany? zdjęcie nr 13 Jaki materiał budowlany na ściany? zdjęcie nr 14
Jaki materiał budowlany na ściany? zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Jaki materiał budowlany na ściany? zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Jaki materiał budowlany na ściany? zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami