Blog
Kontynentalna część kraju
W artykule znajdziesz:
Kontynentalna część kraju dzieli się na Łotwę Centralną o rzeźbie urozmaiconej licznymi wzgórzami morenowymi i Wysoczyznę Widzemską, zwaną również Pojezierzem Inflanckim. Wsch. Łotwa, oddzielona obniżeniem rzeki Ewikszty zdominowana jest przez pagórkowaty krajobraz Wysoczyzny Latgalskiej z licznymi dużymi jeziorami polodowcowymi (program uprawnienia budowlane na komputer).
Łotwa leży w strefie klimatu umiarkowanego przejściowego, z silnie zaznaczonym wpływem cer h morskie li - zwł. w części zach. Średnie temp. stycznia wahają się od -2,8 w Lipawic do -6,(CC w Daugavpils. Średnie temp. lipca oscylują w okolicy I 7″C (od I 6,7 w Li pawie do 1 7,6 w Daugavpils). Rozkład rocznych sum opadów zmniejsza się postępując od zach., gdzie na Pojezierzu Kurlnndzkim wynoszą one ok. 750 mm, do ok. 61 7 mm w Rydze i 550 mm na wsch (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Łotwa posiada stosunkowo gęstą sieć rzeczną, którą stanowią jednak w większości krótkie cieki wypływające ze wzniesień morenowych. Najdłuższą rzeką jest Dźwinn o (Ił. 1020 km (z czego 567 km w granicach Łotwy). Jej największymi dopływami są: Ewikszta -114 km - I 16 km. Inne ważniejsze rzeki to: Gauja (452 km) i Windawa (846 km). Istotnym elementem krajobrazu polodowcowego są jeziora, których liczba wynosi ok. i tys., a zajmują one obszar 969 km (ok. 1,5% pow. kraju). Największe z nich to: łubnń - 82 km ’, Raźno - 5 5 km-‘, Bartnie kie - 58 kur (uprawnienia budowlane). Oprócz jezior polodowcowych na terenie Łotwy znajduje się kilka jezior przybrzeżnych, powstałych przez odcięcie zatok mierzejami. Największe z nich to: Lipawskie - 57 km i Engurc - 55 km.
W pokrywie glebowej przeważają gleby bielitowe i bielicowo-darniowe powstałe na utworach polodowcowych. Znaczący jest również udział gleb bagiennych i torfowisk, jedynie na Nizinie Zemgalskiej występują urodzajniejsze czarne ziemie pobagienne. Łotwa leży w strefie roślinnej lasów mieszanych, a ze względuna niską jakość gleb duża ich część zachowała się do dzisiaj. Obszary zalesione zajmują ok. 59% pow. kraju. W strukturze gatunkowej dominują: sosna (52%), świerk (20%) i brzoza (15%). Faunę stanowią gatunki takie jak jelenie, sarny, dziki, łosie, bobry, a wśród drapieżników wilki, lisy i rysie. Na terytorium kraju znajduje się I park narodowy w dolinie rzeki Gauji o pow. 620 km-‘ oraz kilku mniejszych rezerwatów przyrody (program egzamin ustny).
Zaludnienie Łotwy wykazywało w ostatnim wieku znaczne wahania. Według statystyk radzieckich w końcu XIX w. obecne terytorium kraju zamieszkiwało ok. 1929 tys. mieszk. ( 1897), a wskutek dynamicznego rozwoju gospodarczego tego obszaru na przełomie wieków, liczba ludności w 1913 osiągnęła 249 5 tys. Zniszczenia wojenne i odpływ Rosjan po uzyskaniu przez Łotwę niepodległości sprawiły, że w okresie międzywojennym liczba ludności znacznie spadła (1857 tys. - 1925). Poziom zaludnienia sprzed I wojny światowej Łotwa odzyskała dopiero w poł. lat 70. Tempo wzrostu liczby ludności było jednak coraz wolniejsze i w następnych I 5 latach zwiększyła się ona jedynie o 2,5%, z 2503 tys. (1979) do 2566 tys. mieszk. (1994) (opinie o programie).
Od połowy lat 90. notuje się jej stały spadek, co jest wywołane nie tylko ujemnym przyrostem naturalnym, ale także znacznym odpływem napływowej ludności rosyjskiej, ukraińskiej i białoruskiej (segregator aktów prawnych). W wyniku tych procesów w 1999 zaludnienie Łotwy zmniejszyło się do 2.554 tys. W strukturze narodowościowej znaczny odsetek stanowią mniejszość i, w tym gł. osiedlający się po wojnie Rosjanie (32,5%), Białorusini (4%) i Ukraińcy (2,9%), a także Polacy, Niemcy i Żydzi. Łotysze stanowią jedynie 55,3% populacji. Dla porównania w okresie międzywojennym ich udział wynosił 77%, podczas gdy Rosjan jedynie 8,8% (1935). Napływ osób z innych republik byłego ZSRR związany był z rozwojem przemysłu i postępującą urbanizacją. O ile w 1935 w miastach mieszkało jedynie 57,2% ogółu obywateli, to w-1999 poziom urbanizacji osiągnął 73,8% (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32