Blog
Koordynacja powierzchniowa
W artykule znajdziesz:
Koordynacja powierzchniowa
W miarę możliwości należy projektować elementy modularne (program uprawnienia budowlane na komputer). Elementy zmodulowane należy stosować w przypadkach koniecznych, wynikających z warunków technicznych rozwiązania konstrukcyjno-budowlanego jak np. płyty ścienne narożne w budynkach wielkopłytowych itp. Koordynacji modularnej podlegają te wymiary elementów budowlanych, które decydują o ich położeniu względem sąsiednich. koordynację przestrzenną - w której wymiary koordynować należy w trzech kierunkach (długość, szerokość, wysokość, lub głębokość) np. szafy wbudowane w ściany, bloki, pustaki, cegły itp.
koordynacja powierzchniowa - w której należy koordynować wymiary elementów, które powiązane są z innymi w dwóch kierunkach np. płyty, okna itp. lub w przypadkach gdy stosowanie wymiaru modularnego w trzecim kierunku jest ze względów techniczno-ekonomicznych niemożliwe lub nieuzasadnione, np. grubość płyty stropowej, grubość cienkich ścian itp. (wymiary nie podlegające koordynacji) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Koordynacja liniowa - polega na koordynowaniu elementów, które są powiązane z innymi elementami tylko w jednym kierunku, np. odcinek przewodu instalacyjnego itp., lub w przypadkach gdy stosowanie wymiarów modularnych w innych kierunkach jest ze względów techniczno-ekonomicznych niemożliwe lub nieuzasadnione np. dźwigar stalowy, którego wymiary przekroju mogą nie być skoordynowane modularnie.
zestawy wzorcowe - charakteryzują się tym, że położenie i wzajemne powiązanie elementów konstrukcji ustala się przez ich nawiązanie do przestrzennego układu odniesienia. Zestawy wzorcowe projektowanych elementów buduje się w oparciu o nieograniczone lub wycinkowe, proste lub kombinowane modularne układy odniesienia (uprawnienia budowlane). Na takich więc zestawach następuje projektowanie elementów z uwzględnieniem cech geometrycznych kształtu, precyzując jego wymiary i położenie. Odniesienie elementów konstrukcji budynków do osi modularnych powinno być dokonywane z uwzględnieniem możliwości wykorzystania elementów budowlanych jednakowych typów i wymiarów, zarówno dla elementów środkowych, jak i skrajnych, a również w budynkach o różnych układach konstrukcyjnych.
projektowanie zestawów z istniejących elementów (program egzamin ustny).
Rozróżniamy tutaj, modularny zestaw modularnych elementów, występujący v przypadku gdy elementy te są w projekcie sytuowane w oparciu o siatkę modularną, oraz modularny zestaw zmodulowanych elementów, występujący w przypadkach, gdy tylko zestaw jest sytuowany w projekcie w oparciu o siatkę modularną. niemodularny zestaw modularnych lub zmodulowanych elementów, występuje wtedy, gdy usytuowanie tych elementów nie odbywa się w oparciu o jakikolwiek modularny układ odniesienia. Przypadek taki jest dopuszczalny wówczas jeśli pociąga za sobą jakiekolwiek korzyści np. techniczne, funkcjonalne, ekonomiczne itp., w stosunku do zestawu modularnego (opinie o programie).
Zasady wymiarowania
Przed ostatecznym ścisłym określeniem wymiarów elementu modułowanego lub zmodułowanego należy określić:
- cechy kształtu, oraz w przybliżeniu wielkość elementu na podstawie walorów technicznych, użytkowych, ekonomicznych itp.
- grubość spoiny (lub przestrzeni pomiędzy elementami) sąsiednimi z nim montowanymi, tolerancji wymiarowej wytwórczej i pasowań.
Ustalenia podane w poprzednich rozdziałach znalazły swoje odzwierciedlenie w praktyce. Celem utrwalenia tych ustaleń, oznaczenia należące o grupy koordynacji w budownictwie zostały wprowadzone do projektowania elementów, ustrojów lub budowli wg zasad koordynacji modularnej.
Oznaczenia stosuje się w następującym zakresie w poszczególnych stadiach projektowania (segregator aktów prawnych).
Projekty koncepcyjne i wstępne
1) w projektach koncepcyjnych i wstępnych nowych systemów budowania należy oznaczać cechy modularnego powiązania wymiarów nowo projektowanych elementów z wymiarami wzorcowych modularnych zestawów elementów, segmentów i budynków;
2) w projektach koncepcyjnych i wstępnych obiektów opartych na istniejących systemach budowania należy oznaczać cechy wynikające z zasad wymiarowania uprzednio zaprojektowanych elementów i ewentualnie zestawów i segmentów wg punktu;
3) w projektach wstępnych i technicznych obiektów należy oznaczać cechy wynikające z zasad koordynacji modularnej, a zapewniających wymienność elementów lub ich zespołów pomiędzy różnymi systemami budowania (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32