Blog

14.04.2021

Koordynacja powierzchniowa

W artykule znajdziesz:

Koordynacja powierzchniowa

Koordynacja powierzchniowa

W miarę możliwości należy projektować elementy modularne (program uprawnienia budowlane na komputer). Elementy zmodulowane należy stosować w przypadkach koniecznych, wynikających z warunków technicznych rozwiązania konstrukcyjno-budowlanego jak np. płyty ścienne narożne w budynkach wielkopłytowych itp. Koordynacji modularnej podlegają te wymiary elementów budowlanych, które decydują o ich położeniu względem sąsiednich. koordynację przestrzenną - w której wymiary koordynować należy w trzech kierunkach (długość, szerokość, wysokość, lub głębokość) np. szafy wbudowane w ściany, bloki, pustaki, cegły itp.

koordynacja powierzchniowa - w której należy koordynować wymiary elementów, które powiązane są z innymi w dwóch kierunkach np. płyty, okna itp. lub w przypadkach gdy stosowanie wymiaru modularnego w trzecim kierunku jest ze względów techniczno-ekonomicznych niemożliwe lub nieuzasadnione, np. grubość płyty stropowej, grubość cienkich ścian itp. (wymiary nie podlegające koordynacji) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Koordynacja liniowa - polega na koordynowaniu elementów, które są powiązane z innymi elementami tylko w jednym kierunku, np. odcinek przewodu instalacyjnego itp., lub w przypadkach gdy stosowanie wymiarów modularnych w innych kierunkach jest ze względów techniczno-ekonomicznych niemożliwe lub nieuzasadnione np. dźwigar stalowy, którego wymiary przekroju mogą nie być skoordynowane modularnie.

zestawy wzorcowe - charakteryzują się tym, że położenie i wzajemne powiązanie elementów konstrukcji ustala się przez ich nawiązanie do przestrzennego układu odniesienia. Zestawy wzorcowe projektowanych elementów buduje się w oparciu o nieograniczone lub wycinkowe, proste lub kombinowane modularne układy odniesienia (uprawnienia budowlane). Na takich więc zestawach następuje projektowanie elementów z uwzględnieniem cech geometrycznych kształtu, precyzując jego wymiary i położenie. Odniesienie elementów konstrukcji budynków do osi modularnych powinno być dokonywane z uwzględnieniem możliwości wykorzystania elementów budowlanych jednakowych typów i wymiarów, zarówno dla elementów środkowych, jak i skrajnych, a również w budynkach o różnych układach konstrukcyjnych.

projektowanie zestawów z istniejących elementów (program egzamin ustny).
Rozróżniamy tutaj, modularny zestaw modularnych elementów, występujący v przypadku gdy elementy te są w projekcie sytuowane w oparciu o siatkę modularną, oraz modularny zestaw zmodulowanych elementów, występujący w przypadkach, gdy tylko zestaw jest sytuowany w projekcie w oparciu o siatkę modularną. niemodularny zestaw modularnych lub zmodulowanych elementów, występuje wtedy, gdy usytuowanie tych elementów nie odbywa się w oparciu o jakikolwiek modularny układ odniesienia. Przypadek taki jest dopuszczalny wówczas jeśli pociąga za sobą jakiekolwiek korzyści np. techniczne, funkcjonalne, ekonomiczne itp., w stosunku do zestawu modularnego (opinie o programie).

Zasady wymiarowania

Przed ostatecznym ścisłym określeniem wymiarów elementu modułowanego lub zmodułowanego należy określić:
- cechy kształtu, oraz w przybliżeniu wielkość elementu na podstawie walorów technicznych, użytkowych, ekonomicznych itp.
- grubość spoiny (lub przestrzeni pomiędzy elementami) sąsiednimi z nim montowanymi, tolerancji wymiarowej wytwórczej i pasowań.

Ustalenia podane w poprzednich rozdziałach znalazły swoje odzwierciedlenie w praktyce. Celem utrwalenia tych ustaleń, oznaczenia należące o grupy koordynacji w budownictwie zostały wprowadzone do projektowania elementów, ustrojów lub budowli wg zasad koordynacji modularnej.
Oznaczenia stosuje się w następującym zakresie w poszczególnych stadiach projektowania (segregator aktów prawnych).

Projekty koncepcyjne i wstępne
1) w projektach koncepcyjnych i wstępnych nowych systemów budowania należy oznaczać cechy modularnego powiązania wymiarów nowo projektowanych elementów z wymiarami wzorcowych modularnych zestawów elementów, segmentów i budynków;
2) w projektach koncepcyjnych i wstępnych obiektów opartych na istniejących systemach budowania należy oznaczać cechy wynikające z zasad wymiarowania uprzednio zaprojektowanych elementów i ewentualnie zestawów i segmentów wg punktu;
3) w projektach wstępnych i technicznych obiektów należy oznaczać cechy wynikające z zasad koordynacji modularnej, a zapewniających wymienność elementów lub ich zespołów pomiędzy różnymi systemami budowania (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami