Blog

Dodatkowe połączenia zdjęcie nr 2
01.02.2022

Kopalnie wapienia

W artykule znajdziesz:

Kopalnie wapienia
Kopalnie wapienia

W budownictwie miejskim trzeba się liczyć niekiedy z zupełnie osobliwymi zjawiskami. Na miejskich terenach Paryża zalegają na dość dużych obszarach na niedużej głębokości w jednych dzielnicach wapienie, w innych gipsy. W okresie wieków na terenach tych były w bezładny sposób prowadzone kopalnie, przy czym kopalnie te coraz to oddalały się od ówczesnego centrum miasta w miarę rozszerzania się zabudowy (program uprawnienia budowlane na komputer). Kopalnie wapienia dostarczały kamienia do budowy, kopalnie gipsu - spoiwa po wypaleniu. Od 150 lat to bezplanowe i bezładne kopalnictwo zostało zakazane i zaniechane, lecz dotychczas przy budowach natrafia się na podziemne korytarze. Podobne bezładne, nieraz paropiętrowe korytarze podziemne, znane pod nazwą katakumb, posiada Rzym. Powstały one również z powodu wydobywania kamienia na rozbudowę miasta (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Na terenach naszych miast nie natrafiamy co prawda na takie zarzucone kopalnie materiałów budowlanych, jednakże korytarze i pomieszczenia podziemne nawet nie w skałach masywnych znajdują się w wielu naszych miastach. Dla przykładu można tu przytoczyć staromiejską dzielnicę Warszawy, Kraków, Lublin, Jarosław, jako miasta, gdzie przejścia i podkopy podziemne można spotkać w większej ilości (uprawnienia budowlane).

Grunty te mają dużo charakterystycznych cech, a więc brak spójności, sztywną strukturę, małą chłonność wody, małą odkształcalność pod obciążeniem. Jeżeli piaski znajdują się w stanie dostatecznie luźnym, to łatwo ulegają zagęszczeniu pod wpływem wstrząsów; ma to szczególne znaczenie przy wykonywaniu fundamentów pod maszyny oraz przy wbijaniu pali (program egzamin ustny). Na podstawie praktyki zostało stwierdzone, że wbijanie pali w grunt piaszczysty o słabym zagęszczeniu powoduje nieraz osiadanie całego terenu, pomimo że wprowadzenie pali daje dodatkowe zagęszczenie w gruncie. Osiadanie takie osiąga nieraz wielkość 20-30 cm i więcej. Można nawet spotkać w literaturze technicznej zalecenia, aby uzyskiwać zagęszczenie piasków przez wbijanie pali w pewnych odstępach.

Piaski i żwiry

Trzeba pamiętać, że rzadko można ocenić stopień zagęszczenia piasków przez pobieranie próbek i badanie ich w laboratorium, gdyż pobranie próbek piasków w stanie naturalnym z otworów wiertniczych jest bardzo utrudnione. Łatwiej jest pobrać takie próbki z dołów próbnych lub gotowych wykopów, lecz rzadko można to wykonać we właściwych miejscach i w odpowiednim czasie, tj. przed opracowaniem projektu fundamentów. Bardziej praktyczne do oceny zwartości piasków mogą być sondy wtłaczane lub wbijane (opinie o programie).

Ogólnie można powiedzieć, że piaski pochodzenia dyluwialnego, a więc osiadłe w wodach stojących, należą do bardziej zagęszczonych, natomiast aluwialne, osiadłe w wodach płynących, zwykle są bardziej luźne. Piaski i żwiry należą do gruntów budowlanych o dużej nośności i wykazują małe osiadania. Ponieważ odznaczają się one brakiem spójności w złożach rzecznych, przeto ulegają łatwiej rozmyciu niż inne grunty. W stanie luźnym, jak już wspomnieliśmy, piaski ulegają nieraz znacznemu zagęszczeniu pod wpływem wstrząsów. Ogólnie biorąc piaski luźne stanowią grunt mniej pewny (segregator aktów prawnych).

Szczególną uwagę należy poświęcić piaskom o właściwościach kurzawkowych lub „kurzawkom“ oraz piaskom ulegającym upłynnieniu. Kurzawki są to piaski drobnoziarniste, zazwyczaj o równomiernym układzie uziarnienia, nawodnione, zalegające w wodzie znajdującej się pod ciśnieniem. Jeżeli do wiercić się do kurzawki rurą wiertniczą, natychmiast piasek podnosi się w rurze nieraz na parę metrów powyżej naturalnego poziomu zalegania. Jeżeli do złoża kurzawkowego dojść z boku, np. kopiąc głęboki dół lub rów, wówczas kurzawka wypływa z boku dołu jako ciecz (promocja 3 w 1). Zjawisko takie może występować również i wtedy, gdy głęboki dół zabezpieczony jest osłoną drewnianą lub stalową, a w osłonie tej znajdzie się otwór lub szczelina; kurzawka będzie wypływać przez tę szczelinę jak jednolita ciecz, dopóki nie zapełni dołu i nie zrównoważy ciśnienia działającego poza osłoną.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Dodatkowe połączenia zdjęcie nr 3
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Dodatkowe połączenia zdjęcie nr 4
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Dodatkowe połączenia zdjęcie nr 7 Dodatkowe połączenia zdjęcie nr 8 Dodatkowe połączenia zdjęcie nr 9
Dodatkowe połączenia zdjęcie nr 10
Dodatkowe połączenia zdjęcie nr 11 Dodatkowe połączenia zdjęcie nr 12 Dodatkowe połączenia zdjęcie nr 13
Dodatkowe połączenia zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Dodatkowe połączenia zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Dodatkowe połączenia zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami