Blog

23.03.2020

Koparki jednoczerpakowe

W artykule znajdziesz:

Koparki jednoczerpakowe

 

Koparki jednoczerpakowe

Koparki jednoczerpakowe dzielą się w zależności od rodzaju czerpaka na łyżkowe, zbierakowe oraz chwytakowe, a pod względem sposobu pobierania urobku - na przedsiębierne i podsiębierne (program uprawnienia budowlane na komputer).
Każda koparka jcdnoczerpakowa składa się z następujących podstawowych części bądź zespołów: podwozia, służącego do przemieszczania koparki w czasie pracy nadwozia. osprzętu roboczego z wysięgnikiem, za pomocą którego odbywa się kopanie gruntu i przenoszenie go na miejsce wyładunku, silnika i urządzeń, służących do napędu zespołu roboczego i jezdnego koparki, oraz urządzeń sterowniczych, jak również - ewentualnie - dodatkowych wyposażeń.
W zależności od rodzaju podwozia koparki mogą być gąsienicowe, kołowe, samochodowe. ciągnikowe i kroczące; w zależności zaś od stopnia obrotu nadwozia - pełno- obrotowe, czyli obracające się w płaszczyźnie poziomej o 360 , oraz niepełnoobrotowe (z ograniczoną możliwością obrotu, np. do 270 ) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Koparka łyżkowa przedsiębierna jest najbardziej rozpowszechnionym rodzajem koparki przy wykonywaniu wykopów w robotach ziemnych. Może ona odspajać (wydobywać) i ładować na środki transportowe grunt o różnych kategoriach - od I do IV. Na pełny cykl jej pracy, składa się:
a) odspojenie gruntu z równoczesnym nagarnięciem go do łyżki.
b) obrót nadwozia wraz z wysięgnikiem i łyżką o pewien kąt i ustawienie łyżki nad podstawionym środkiem transportowym,
c) rozładunek łyżki,
d) obrót nadwozia do poprzedniego położenia i opuszczenie łyżki do ponownego napełnienia (uprawnienia budowlane).
Koparki tego typu są produkowane w rozmaitych wielkościach - o pojemności łyżki od 0,25 do 3,0 nv - i długości wysięgnika dochodzącej do 10 m. Mogą one odspajać grunt tylko ..na ścianie’’, tj. powyżej poziomu, na którym stoją. Praca poniżej tego poziomu jest możliwa tylko w- bardzo ograniczonym zakresie. Ściana, przy której praca koparki jest ekonomiczna, powinna być nie niższa niż 1,5 m. Wydajność koparek łyżkowych przedsiębiernych wynosić może w zależności od wymiarów koparki od kilkudziesięciu do kilkuset m3/h (program egzamin ustny).

Koparka łyżkowa podsiębierna

Koparka łyżkowa podsiębierna znajduje zastosowanie przy wykonywaniu wykopów o słabej nośności gruntu podłoża w dnie wykopu, uniemożliwiającej pracę koparki na dole. przy wykonywaniu wąskich wykopów fundamentowych, przy kopaniu rowów melioracyjnych, kanalizacyjnych itp.
Koparki tego typu są produkowane jako małe jednostki o pojemności łyżki 0.25H-2.0 m3. a głębokość wydobywania gruntu może dochodzić do 10 m.
Koparka zbierakowa może pracować powyżej i poniżej poziomu wykonywanego wykopu. Znajduje ona zastosowanie przy wykonywaniu wykopów szeroko- przestrzennych i wąskoprzestrzennych, przy kopaniu rowów i dołów fundamentowych oraz przy profilowaniu skarp wykopów (opinie o programie).
Koparka chwytakowa może być używana do lekkich i średnich gruntów, do prac w płytkiej wodzie i na torfowiskach, do robót załadunkowych i wyładunkowych materiałów sypkich oraz do wykonywania głębokich wykopów o ścianach pionowych, np. wykopów pod fundamenty.
Nowoczesne koparki jednoczerpakowe najczęściej wykonywane są jako koparki uniwersalne. Koparki tego rodzaju mogą pracować zarówno z osprzętem łyżki podsiębiernej, chwytaka, zbieraka linowego, jak i z osprzętem katara oraz żurawia (segregator aktów prawnych).
Przy obliczaniu potrzebnego sprzętu do mechanizacji robót przyjmuje się roczny przerób koparki łyżkowej 80 ()<)0-r l(K) (MM) m3 na każdy I m1 pojemności łyżki. Koparki wieloczerpakowe składają się z następujących podstawowych części: zespołu roboczego, urządzenia załadowczego, podwozia, nadwozia, urządzeń napędowych. Zespół roboczy składa się z ramy czerpakowej, na której porusza się łańcuch bez końca z przymocowanymi doń czerpakami.
Rama ta może przybierać różne położenia w zależności od przyjętego zarysu wykonywanego wykopu. Schematy ustawienia koparki wieloczerpakowej przy różnych sposobach skrawania. Urządzenie załadowcze tych koparek służy do ładowania urobku na podstawiane w sposób ciągły środki transportowe (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami