Blog
Koparki przedsiębierne
W artykule znajdziesz:
Koparki przedsiębierne
Koparki przedsiębierne nadają się do dużych robót ziemnych w różnych gruntach, przy czym wydajność urobku zależy w znacznie mniejszym stopniu od spoistości gruntu niż przy kopaniu ręcznym.
Niektóre koparki przedsiębieme o niewielkiej pojemności łyżki są zmontowane na podwoziu z kołami ogumionymi (program uprawnienia budowlane na komputer). Do celów specjalnych, jak np. do budowy kanałów, stosowane bywają koparki przedsiębieme z wielkimi łyżkami2) o pojemności dochodzącej do 30 m3. Wykonanie szerokoprzestrzennego wykopu pod budynek mieszkalny lub biurowy koparką o pojemności 0,5-HL m3 przy głębokości wykopu 2-h2,5 m przedstawione jest schematycznie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przy takiej głębokości koparka stojąca na dnie wykopu może ładować urobek na samochody podjeżdżające na poziomie terenu pod brzeg wykopu. Schemat wykonania wykopu o głębokości 2—2,5 m: (1-1) - kierunek pierwszego posuwu koparki, (ls-ls) - ruch samochodowy przy pierwszym posuwie koparki, (2-2) - kierunek drugiego posuwu koparki (uprawnienia budowlane).
Schemat wykonania wykopu
Wykonanie szerokoprzestrzennego wykopu o głębokości 3,5 m przedstawione jest schematycznie w 2 wariantach. W pierwszym przypadku koparka wykonuje pracę trzema posuwami, a samo- chody-ładowarki podjeżdżają w 3 poziomach.
W drugim przypadku koparka wykonuje wykop tylko jednym posuwem, a samochody wjeżdżają na dno wykopu (program egzamin ustny). Koparka podsiębierna zawiera podobnie jak poprzednio opisana podwozie 1 i pudło 2 z urządzeniami napędowymi, obracające się na ramie 3 dookoła osi pionowej. Mechanizm do kopania składa się z łyżki 4, ‘sztywno umocowanej na trzonie 5, i wysięgnika 6 osadzonego przegubowo w punkcie A na ramie. Kąt nachylenia do poziomu wysięgnika zmienia się w sposób ciągły w czasie każdego cyklu roboczego.
Trzon w kształcie dźwigni nierównoramiennej osadzony jest przegubowo w punkcie B na końcu wysięgnika (opinie o programie). Ma on tylko ruch obrotowy dookoła przegubu. Lina nośna 7 nawinięta na wciągarkę 8 przechodzi przez blok 9 i obejmuje blok 10 na końcu trzona. Lina ta powoduje obrót trzona 1 podciąga do góry koniec B wysięgnika. Lina ciągnąca 11 nawinięta na wciągarkę 12 przechodzi przez blok 13 na środku trzona i obejmuje blok 24 umocowany do łyżki.
Cykl pracy przedstawia się jak następuje. Naciąga się linę 7, regulując położenie łyżki liną 11. Punkt B i łyżka zajmą wtedy najwyższe położenie.
Następnie zwalniając linę 7 i 11 osiągamy krańcowe położenie łyżki, która wrzyna się w teren. Podciągając linę 22 i zwalniając linę 7 uzyskujemy ruch łyżki w dół, która zgarnia ziemię i wypełnia się nią. Po napełnieniu łyżki podnosi się wysięgnik do góry i przyciąga łyżkę przy jednoczesnym obracaniu pudła w stronę miejsca wyładowania (segregator aktów prawnych).
Gdy łyżka znajdzie się nad korytem ładowarki, otwiera się jej dno przez pociągnięcie odpowiedniej linki i ziemia wysypuje się. Po wysypaniu ponowne pociągnięcie linką powoduje zamknięcie dna łyżki i dalej przebieg pracy powtarza się. W czasie pracy koparka znajduje się na poziomie wierzchu wykopu i kopie ziemię w dole w kierunku pod siebie. Koparki podsiębierne mają łyżki o pojemności 0,25 - 1,5 m3, a więc górnej granicy znacznie mniejszej niż koparki przedsiębierne. Objaśnia się to znacznie węższym i ograniczonym zakresem stosowania.
Wydajność koparki podsiębiernej przy kopaniu wykopu szerokoprze- strzennego jest o 20-j-25% niższa niż koparki przedsiębiemej przy jednakowo dobrym transporcie odwożonego urobku (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32