Blog

Kleje i lepiszcza zdjęcie nr 2
27.09.2021

Rozkład obciążeń jednostkowych gruntu

W artykule znajdziesz:

Rozkład obciążeń jednostkowych gruntu

Kleje i lepiszcza zdjęcie nr 3
Rozkład obciążeń jednostkowych gruntu

Rozkład obciążeń jednostkowych gruntu nie powinien być zbyt nierównomierny. Gdy uwzględnia się w obliczeniach tylko obciążenia zasadnicze, to stosunek o2/aj nie powinien przekraczać wartości od 1,3-3,0 zależnie od warunków. Gdy obliczenia są dokładniejsze, żąda się, aby wypadkowa nie wychodziła poza rdzeń, tak aby cała podstawa fundamentu współpracowała przy przenoszeniu obciążenia na grunt. Zalecenia te wynikają z konieczności zapobieżenia nierównemu osiadaniu krawędzi fundamentu, które mogłoby pociągnąć za sobą przechylanie się budowli (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jedynie, gdy uwzględnia się działanie krótko i rzadko występujących sił, dopuszczalne jest wyjście wypadkowej z rdzenia podstawy i wyłączenie części podstawy ze współpracy.

Dla zapewnienia bezpieczeństwa budowli wymaga się ponadto, aby
otrzymane naprężenia nie przekraczały nigdzie dopuszczalnego jednostkowego obciążenia gruntu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W tej mierze należy opierać się na postanowieniach obowiązujących norm. Dopuszczalne jednostkowe obciążenie gruntu w wypadkach budowli mniej odpowiedzialnych, a także w korzystniejszych warunkach gruntowych można wyznaczać opierając się na tabelarycznych wartościach cech gruntów podanych w tablicach umieszczonych w odnośnych normach.
W odniesieniu do budowli morskich zwykle zachodzić będzie jednak konieczność wyznaczania naprężeń dopuszczalnych metodami dokładniejszymi, w oparciu o cechy gruntu wyznaczone drogą badań laboratoryjnych.

Istnieją dwa kryteria pozwalające na wyznaczenie obciążeń dopuszczalnych:
- osiadanie budowli wskutek ściśliwości gruntu nie może przekraczać wartości dopuszczalnej,
- grunt spod fundamentów budowli nie może ulec wyparciu na boki i ku górze (uprawnienia budowlane).
Jakie osiadanie należy uważać za dopuszczalne? W wypadku falochronów masywnych, które są budowlami, odznaczającymi się dużą własną sztywnością, można dopuścić najwyższe dopuszczalne normy osiadań.

Osiadanie fundamentu obciążonego

Wspomniana norma PN-54/B-03020 przewiduje dla podobnych budowli maksymalne osiadania od 8 do 12 cm, przy czym większe wartości przyjmuje się przy symetrycznym obciążeniu podstawy fundamentu i regularnym uwarstwieniu gruntu, mniejszą przy obciążeniu niesymetrycznym i nieregularnym uwarstwieniu.
Mowa tu tylko o osiadaniu spowodowanym ściśliwością gruntu, a nie osiadaniu będącym wynikiem zagęszczenia się podsypki (program egzamin ustny). To ostatnie, zależne od wysokości podsypki, zwykle w pierwszym okresie jest znaczne nieraz przekracza wyżej podane normy. Ważniejsze zresztą niż bezwzględna wartość osiadania budowli są różnice w osiadaniu poszczególnych części budowli.

Maksymalne różnice osiadań poszczególnych punktów fundamentu nie powinny wywoływać przechylenia większego od 1/100-4- -h 1/200 oraz od stosunku najmniejszego wymiaru fundamentu w rzucie poziomym do wysokości budowli (opinie o programie).
Jeżeli więc np. wskutek charakteru gruntu większa część falochronu, jak się przewiduje, osiądzie 5 mm, a jeden jego odcinek w wyniku lokalnej wkładki słabszego gruntu miałby osiąść 10 cm, wówczas zjawisko takie należałoby uznać za niekorzystne i fundamenty odnośnych odcinków przeprojektować tak, aby ich osiadanie było mniej więcej jednakowe.
Osiadanie fundamentu obciążonego osiowo oblicza się zakładając, że podstawa fundamentu obciążona jest równomiernie, i pomijając odkształcenia fundamentu oraz faktycznie zachodzącą nierównomierność rozłożenia oddziaływania gruntu pod fundamentem (segregator aktów prawnych).

Zgodnie z zaleceniami normy PN-54/B-03020 należy, obliczając osiadanie fundamentu, uwzględniać fakt, że wskutek wykonania wykopów fundamentowych podłoże ulega pewnemu odciążeniu i w konsekwencji rozprężeniu. Oczywiście, jeżeli, jak dla wielu falochronów stawianych (na podsypce lub bezpośrednio na dnie), nie wykonywano wykopów, to odciążenia, o którym mowa się nie uwzględnia (promocja 3 w 1).

Po wykonaniu wykopu naprężenie w gruncie zmniejsza się do tzw. naprężenia minimalnego, przy czym różnicę pomiędzy naprężeniem pierwotnym a minimalnym nietrudno obliczyć przy założeniu, że jest ona spowodowana zmniejszeniem się obciążenia projektowanego poziomu posadowienia o ciężar gruntu znajdującego się nad nim przedtem.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Kleje i lepiszcza zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Kleje i lepiszcza zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Kleje i lepiszcza zdjęcie nr 8 Kleje i lepiszcza zdjęcie nr 9 Kleje i lepiszcza zdjęcie nr 10
Kleje i lepiszcza zdjęcie nr 11
Kleje i lepiszcza zdjęcie nr 12 Kleje i lepiszcza zdjęcie nr 13 Kleje i lepiszcza zdjęcie nr 14
Kleje i lepiszcza zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Kleje i lepiszcza zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Kleje i lepiszcza zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami