Blog
Korpus połączony na ucios
W artykule znajdziesz:
Korpus połączony na ucios
Łączniki z drewna, które łatwo pęcznieją, takie jak kołki i pióra należy przechowywać w suchym miejscu!
Połączenia skrzyni z obcym piórem (program uprawnienia budowlane na komputer).
Łączniki takie jak zakładki, wpusty, wkładki, lub wczepy osłabiają przekrój poprzeczny tworzyw krótkowłóknistych.
Należy jak najmniej osłabiać przekrój poprzeczny płyty! W tym celu używa się często gotowych, łatwych w obróbce płytek w kształcie odcinka koła („wkładek kształtowych") z prasowanego drewna litego, które pęcznieją podczas wklejania.
Frezowanie wpustów na stronie czołowej za pomocą łatwo ustawialnej maszyny ręcznej. Klej wpuszcza się tylko we wpusty, ponieważ wkładki kształtowe szybko pęcznieją
Fornirowany korpus szafy zastawę z płyt z tworzywa drzewnego (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przy połączeniu boków z dnem należy dobrać:
a. estetyczny
b. łatwy w wykonaniu i montażu
c. wytrzymały rodzaj złącza (duża masa zastawy).
Połączenia tępe - stykowe czy na ucios?
Kilka możliwości połączeń płyt z tworzywa (uprawnienia budowlane). Oba boki szafki powinny być połączone z dnem górnym na ucios. Natomiast dla dna dolnego, z powodów technicznych i z powodu małego zapotrzebowania na materiał, poleca się połączenie tępe, a dla części środkowej - złącze w kształcie litery „T". Ściana tylna ze sklejki fornirowanej powinna usztywniać korpus mebla i przez to poprawiać wytrzymałość połączeń płyt. Jest ona osadzona we wpuście bez luzu.
Korpus z narożnikami na ucios i okołobieżnym wzorem forniru wygląda delikatniej i lżej niż ten z tępymi złączami (program egzamin ustny).
Połączenia na ucios
Funkcję dolnej części może pełnić stojak, cokół lub płozy z różnych materiałów. Także* w przypadku mebli wiszących zaleca się fornir o okołobieżnym wzorze. W przypadku, gdy dolna część znajduje się w polu widzenia (np. podczas siedzenia), dolne narożniki łączy się także na ucios.
Połączenia na ucios są szersze o 41,4%
Narożniki z płyt wiórowych i pilśniowych klejone na tępo są wystarczająco wytrzymałe i utrzymują swoje kształty. Przy porównaniu wytrzymałościowym lepsze są narożniki klejone na ucios. Spoina klejona jest szersza o 41,4% (N/2!). Poprzez wycięcie uciosowe struktury płyt o tych samych wymiarach i cechach nachodzą na siebie.
Jakość spoiny zależy w decydującym stopniu od tworzywa, dopasowanego wycięcia a także od jakości powierzchni (opinie o programie).
Gładkie styki z litego drewna w korpusie lub ramie nigdy nie będą trwałe, nawet w przypadku połączeń na ucios (wyjątek: cienkie profile ramowe)!
Elementy łączące w narożnikach na ucios
Przy uciosach stosowanie łączników jest niezbędne z powodu niebezpieczeństwa ześlizgnięcia się podczas montowania.
Kołki i wkładki gwarantują przy klejeniu i montażu dokładne dopasowane spoiny narożników na ucios!
Z powodów technicznych, podczas klejenia stosuje się również inne pomoce jak np. taśmy klejące (segregator aktów prawnych).
Łączniki powinny przede wszystkim gwarantować długotrwałą wytrzymałość i zachowanie kształtu złącza.
Dlatego też dobiera się te „półśrodki" według:
a. planowanego kształtu złącza.
b. łączonego elementu płytowego.
c. pozostałych metod wykonania.
Kołki i wkładki kątowe.
Kołki proste są często stosowane w połączeniach ram i płyt z powodu ich łatwej obróbki. Przy fugach na ucios zaleca się jednak wiercenie skośne pod kątem 45°. Poza tym krótki kołek wystarcza tylko jako pomoc przy klejeniu i montażu.
Kołki i wkładki kątowe umożliwiają łatwe, równoległe do płaszczyzny płyty wiercenie otworów kołkowych lub frezowanie wpustów.
Kołek kątowy wytworzony z drewna warstwowego lub ze sztucznego tworzywa jest wystarczająco wytrzymały.
Wkładka kątowa sklejona jest warstwowo lub krzyżowo z grubych fornirów lub wykonana jest z tworzywa sztucznego (promocja 3 w 1).
Wkładka kształtowa jest wszechstronnie używana przy uciosach z powodu dostępnych i łatwych w użyciu małych maszyn. Od skrzyni do podstawy
Dwa meble, które mogą służyć jako podest. W przypadku ławy osiągniemy taki sam cel mniejszym nakładem materiału.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32