Blog

Ochrona katodowa zdjęcie nr 2
20.11.2021

Korund

W artykule znajdziesz:

Korund

Ochrona katodowa zdjęcie nr 3
Korund

Korund jest minerałem podwójnie załamującym światło. Jego współczynniki załamania światła wynoszą: n„ = 1,763 1,772, ne = 1,579 - 1,768, podwójne załamanie światła jest nieznaczne (0,008), charakter optyczny ujemny. Dyspersja światła w korundzie jest słaba (0,018), dlatego też rubiny i szafiry mają stosunkowo niewielki ogień w porównaniu z diamentem i niektórymi innymi kamieniami szlachetnymi (program uprawnienia budowlane na komputer).
Korund, zwłaszcza o barwach ciemniejszych, odznacza się silnym dychroizmem. W rubinie występują barwy ciemnoczerwone i bladoczerwone, w szafirze niebieska i żółtawoniebieska. Zjawisko dychroizmu występuje najwyraźniej w kierunkach prostopadłych do głównej osi kryształów; jego stopień zależy od barwy kamienia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Niektóre korundy, podobnie jak aleksandryt, wykazują pewną różnicę barw w świetle dziennym i sztucznym. W innych odmianach występuje zjawisko asteryzmu, spowodowane obecnością drobnych wrostków (inkluzji) lub wewnętrzną strukturą kamieni. Stwierdzono, że przyczyną asteryzmu w rubinach są drobne włoskowate kryształki rutylu, w szafirach puste kanaliki. Są one prawidłowo i przecinają się pod kątem 120°. Rubiny : szafiry, w których występują takie „gwiazdy” nazywane są gwiaździstymi (uprawnienia budowlane).

Właściwą barwą rubinów jest barwa ciemnoczerwona, niekiedy purpurowoczerwona. Najbardziej cenione są odmiany barwy czerwonej z lekkim odcieniem niebieskawym; barwę tę określa się zaraz jako czerwień krwi gołębia (ang. pigeons-blood red, niem. Taubenblut). Barwę taką mają rubiny z Birmy, natomiast rubiny z Cejlonu są zwykle nieco jaśniejsze i mają odcień brunatnawy spowodowany domieszką chromu i żelaza.
Korundy bezbarwne zwane są białymi szafirami, czyli leukoszafirami, a zabarwione na niebiesko lub inaczej określa się jako szafiry (program egzamin ustny).

Mogą być one żółte, złote lub zielone; bywają nawet szafiry różowe. Odmiany czerwonożółte od dawna nazywane są padparadża. Najbardziej cenioną barwą szafirów jest barwa o odcieniu bławatka, nazywana często błękitem kaszmirskim. Barwę taką mają szafiry z Kaszmiru, Birmy i Syjamu. Szafiry cejlońskie są jaśniejsze, a szafiry australijskie znacznie ciemniejsze, nieraz o odcieniu zielonawym (opinie o programie).

Rozmieszczenie barwy

Rozmieszczenie barwy u szlachetnych odmian korundu nie zawsze jest równomierne. Zdarzają się smugi i pasy o odmiennych odcieniach. Naprzemianległe pasy ciemnoniebieskie i bezbarwne występują zwłaszcza w szafirach australijskich. W takich przypadkach szlifierze umieszczają najsilniej zabarwioną część kamienia na wierzchniej części szlifu, a bezbarwną od spodu. Tak odmiennie zabarwione kamienie można niekiedy mylnie uważać za dublety czyli sztucznie sporządzone kamienie składające się z 2 części. Bardzo rzadko w złożach cejlońskich występują kamienie zabarwione częściowo na niebiesko, a częściowo na czerwono (segregator aktów prawnych).

Obserwacje mikroskopowe wykazują obecność w szlachetnych odmianach korundu wielkiej ilości wrostków (inkluzji). Na tej podstawie można w wielu przypadkach określić pochodzenie kamienia oraz odróżnić kamienie prawdziwe od syntetycznych, które zawierają charakterystyczne okrągławe smugi, a często także pęcherzyki powietrza. Najczęściej spotykanymi wrostkami w naturalnych korundach są igiełkowate kryształki rutylu nadające kamieniom wygląd jedwabisty.

Szczególnie pospolite są one
w korundach z Birmy i one często skupienia w postaci gwiazd. W kamieniach cejlońskich rutyl występuje w formie bardzo wydłużonych igiełek, przechodzących nieraz przez cały kamień, nierzadko spotyka się również wrostki cyrkonu. W rubinach z Birmy oprócz wrostków rutylu występują drobne, ośmiościenne kryształy spinelu. Podobne wrostki są w szafirach północnoamerykańskich występujących w stanie Montana.

Bardzo rozpowszechnione w szlachetnych odmianach korundu są inkluzje cieczy (promocja 3 w 1). Szczególnie w korundach cejlońskich występują one bardzo obficie w różnorodnej postaci. Jedwabisty, tak bardzo ceniony wygląd szafirów kaszmirskich jest wywołany obecnością wrostków tworzących w środku kamieni rodzaj niewyraźnej mgiełki.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Ochrona katodowa zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Ochrona katodowa zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Ochrona katodowa zdjęcie nr 8 Ochrona katodowa zdjęcie nr 9 Ochrona katodowa zdjęcie nr 10
Ochrona katodowa zdjęcie nr 11
Ochrona katodowa zdjęcie nr 12 Ochrona katodowa zdjęcie nr 13 Ochrona katodowa zdjęcie nr 14
Ochrona katodowa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ochrona katodowa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ochrona katodowa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami