Blog

27.07.2020

Koryta deskowań podciągów i belek

W artykule znajdziesz:

Koryta deskowań podciągów i belek

Koryta deskowań podciągów i belek

Koryta deskowań podciągów i belek wykonuje się uprzednio w warsztatach lub w ciesielni i dostarcza na miejsce montażu w całości lub w częściach - w zależności od ich rozmiaru (program uprawnienia budowlane na komputer). Kolejność deskowania jest następująca:
1) ustawienie stojaków,
2) ułożenie deskowań podciągów,
3) ułożenie koryt belek,
4) deskowanie płyty.

Rozdeskowywanie odbywa się w zasadzie w odwrotnej kolejności, zależy to bowiem od rodzaju połączeń poszczególnych elementów deskowania oraz sposobu podparcia deskowania przez rusztowanie (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Na ogół rozdeskowanie stropu żebrowego rozpoczyna się od wyjęcia stojaków podpierających płytę i zdjęcia leżni oraz opuszczenia deskowania płyty. Następnie odejmuje się boki koryt belek i rozbiera skrzynie słupów. Dennice koryt belek i podpierające je stojaki pozostawia się przeważnie do czasu stwardnienia betonu w stropie następnej kondygnacji lub, w budynkach parterowych, na tydzień do 10 dni po rozpoczęciu rozdeskowania. W celu ułatwienia rozdeskowania wskazane jest struganie desek od strony betonu. Dla uzyskania gładkiej i równej powierzchni można deskowanie obijać płytami z tworzyw sztucznych. Przed betonowaniem należy sprawdzić poziomy deskowań i pionowość osi słupów oraz czystość koryt i skrzyń. Należy też polać wodą deskowanie, by nie odciągało wody z betonu.

Podobnie jak deskowania żeber wykonuje się deskowanie nadproży żelbetowych wylewanych na miejscu. Deskowanie nadproża składa się z tarczy dennej o długości równej szerokości otworu w świetle, dwóch tarcz bocznych zachodzących na mur i kryjących opory nadproża i stojaków podtrzymujących nadproże. Wyższe i szersze koryta ustawia się na poszerzonej głowicy stojaka i wzmacnia zastrzalikami. Deskowanie gzymsów i balkonów o małym wysięgu układa się na ryglach podpartych zastrzałami wspartymi o ścianę. Balkony o większym wysięgu muszą być podpierane stojakami jak stropy. Deskowanie każdego stropu opiera się na stojakach. Gdy są one wyższe od 3 m, stęża się je deskami wzdłuż i w poprzek w celu utrzymania stateczności (uprawnienia budowlane). W stropach, gdzie rozstaw belek jest mniejszy od 2,5-3 m, stojaki można ustawić tylko pod belkami; przy większych rozstawach podtrzymują one również płytę stropową co 1,0-1,5 m.

W Anglii stosuje się ponadto układanie koryta belek na ramkach z krawędziaków, zaś deskowanie płyty przybija do rygli ustawionych na deskach przybitych do nakładek tarcz bocznych (program egzamin ustny).
Do wysokości 5 m stosuje się rusztowanie jednokondygnacjowe, powyżej zaś ustawia się stojaki w dwóch kondygnacjach lub buduje specjalne rusztowanie obecnie przeważnie rurowe. Stojaki muszą być lekkie i dostatecznie sztywne.

Deskowanie schodów

Najprostszym stojakiem jest okrąglak otrzymywany z przecinki młodych lasów. Dla oszczędności drewna w przypadkach potrzeby dłuższych stojaków lub ich nadsztukowania zbija się odpowiednie odcinki stojaków nakładkami (opinie o programie).
Aby nie niszczyć przybijaniem rygli głowic stojaków, robi się również specjalne widełki.
Obecnie stojaki drewniane są wypierane przez zinwentaryzowane stojaki metalowe. Deskowanie schodów wykonuje się podobnie jak deskowanie stropu żebrowego z tym, że dla biegów daje się potrzebne nachylenie. Stopnie, na których opiera się rygle, ustawia się przeważnie w tzw. duszy schodów (segregator aktów prawnych).

Deskowanie najczęściej spotykanych schodów dwubiegowych powrotnych. Składa się ono z deskowań spoczników zupełnie analogicznych do deskowania stropu żebrowego i skrzyni formującej bieg. Stopnie zostają ukształtowane przez zastawki przybite do tarcz bocznych skrzyni. Aby uniknąć wyginania się zastawek, wzmacnia się je deską przybijaną od góry pośrodku biegu. Dla schodów o konstrukcji płytowej skrzynia ma dennicę płaską pokazaną na rysunku. W przypadku schodów policzkowych trzeba w skrzyni ukształtować belki policzkowe.

Gdy biegi są jedną stroną oparte o ścianę boczną klatki schodowej, skrzynia nie może posiadać od strony ściany tarczy bocznej (promocja 3 w 1). Zastawki są wówczas przy- bijane do desek policzkowych wycinanych w zęby odpowiednio do wymiarów stopni. Taką samą formę robi się dla schodów wspornikowych.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami