Blog
Korzyści ekonomiczne
W artykule znajdziesz:
Korzyści ekonomiczne
W rezultacie takiego stanu rzeczy osiągnie się korzyści ekonomiczne, wynikające z masowości produkcji, często zatracane lub niedostatecznie wykorzystywane przy tradycyjnych metodach organizacji budowy osiedli (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przesłanki pracy równomiernej, na skutek swej przejrzystości i ścisłości, pozwalają na uzyskanie odpowiedzi, które w zwykłych warunkach można otrzymać jedynie za pomocą metody graficznej, a więc przez sporządzanie harmonogramów. Można np. w omawianym przykładzie obliczyć na drodze analitycznej maksymalne zatrudnienie Rmax na budowie osiedla.
Jeśli obliczony wyżej ogólny czas trwania budowy osiedla wynoszący 252 dni robocze uważano by za zbyt długi i zamierzono go skrócić, np. do 144 dni roboczych, należałoby wówczas, przy nie zmienionym czasie trwania robót przy jednym domu (jednej działce) i nie zmienionym rytmie budowy osiedla, zmienić liczbę domów (działek) wprowadzonych do ogólnego ciągu organizacyjnego osiedla (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Pierwszym warunkiem stworzenia jednolitej organizacji osiedla złożonego z pewnej liczby budynków jednego typu jest jak wiadomo z poprzedniego przykładu, lecz przedstawionego schematycznie ustalenie, który proces roboczy przy budowie poszczególnego obiektu uważać należy za zasadniczy i przyjęcie czasu tego procesu za czas obowiązujący dla wykonania wszystkich pozostałych procesów roboczych obiektu (uprawnienia budowlane). Postępując zgodnie z tym warunkiem wybieramy w tym konkretnym przypadku jako robotę zasadniczą wznoszenie murów domu, jak to uczyniliśmy w przykładzie pierwszym, lecz w odniesieniu do jednej kondygnacji. Czas wznoszenia murów domów mieszkalnych systemem pracy równomiernej i przy podziale na 2 działki wynosi jak wynika z dalszych rozważań 6 dni (program egzamin ustny).
Harmonogramy zużycia robocizny
Przyjąwszy tę zasadę, podzielimy całość robót na 29 składników elementarnych (elementów budowy) i powierzymy je 29 zespołom roboczym, które to zespoły wszystkie swoje niezmienne czynności wykonują w identycznych czasach równych owym 6 dniom pracy zasadniczej i w dodatku we wszystkich domach zawsze na tych samych kondygnacjach. Niektóre roboty pokrewne (blacharskie, ciesielskie itp.) skomasowaliśmy, powierzając je grupom jednolitym, które wykonują te roboty również w czasie ogólnie obowiązującym, tj. w 6 dni (opinie o programie).
Harmonogram jednego domu został sporządzony na zasadzie zestawienia analitycznego, stanowiącego podstawę wyjściową opracowania tego harmonogramu. Po sporządzeniu harmonogramu budowy jednego domu osiedla wykonano harmonogramy zużycia robocizny rzemieślniczej i robotniczej, umieszczając je poniżej harmonogramu budowy. Wykonanie harmonogramu zużycia robocizny jest konieczne jako najlepsze uzasadnienie racjonalności sporządzenia każdego harmonogramu budowy. Ogólnie biorąc, głównym probierzem racjonalnej organizacji budowy jest ciągłość i możliwa równomierność zatrudnienia przynajmniej zasadniczych grup roboczych, a zachowania tych dwóch warunków dowieść można najlepiej, a przy większych budowach jedynie drogą równoczesnego sporządzenia harmonogramów zużycia robocizny (segregator aktów prawnych).
Harmonogramy zużycia robocizny rzemieślniczej i robotniczej wydają się wskazywać na dość znaczne wahania w zatrudnieniu. Jednakże jest to obawa płonna, gdyż harmonogramy te odnoszą się do ogólnej liczby rzemieślników wszystkich specjalności, podczas gdy w granicach jednej specjalności zatrudnienie przebiega w sposób ciągły i równomierny, a to jest przecież istotnie ważne.
Drugim warunkiem, związanym z zastosowaniem pracy równomiernej przy budowie osiedla złożonego z obiektów jednego typu, jest to, aby rytm budowy osiedla równał się czasowi pracy zasadniczej przy pojedynczym obiekcie osiedla. Stąd wniosek, że tylko wtedy w omawianym przypadku uzyska się równomierność i zupełną jednolitość organizacyjną, gdy rytm budowy całego osiedla wyniesie 6 dni. Innymi słowy, domy osiedla należy budować w ścisłej kolejności, przy czym każdy następny dom należy rozpoczynać w 6 dni po rozpoczęciu domu poprzedniego (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32